آدرس و شماره تلفن مطب خانم لیلا امامی دانشجوی دکترای روانشناسی در خیابان امیرآبادشمالی

مصاحبه جامعه سلامت با خانم لیلا امامی دانشجوی دکترای مشاوره

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

لیلا امامی هستم و در زمینه مشاوره پیش از ازدواج و زوج درمانی فعالیت می‌کنم.

آیا سابقه تدریس داشته اید و اساسا تدریس چطور به درمان متقاضیان شما کمک کرده ‌است؟

بله. تدریس کمک شایانی در شناخت دنیای پدیداری مراجعین دارد و موجب شناخت دغدغه‌ها و سوالات و مسائل آنها می‌شود و به واسطه آن مشاور با آمادگی و شناخت بیشتری نسبت به مسائل مراجع در جلسه درمان شرکت می‌کند.

آیا شما پاسخگوی هر جنس متقاضی (زن و مرد) هستید؟

بله

روش کار شما به چه صورتی است؟ (مراحل تشخیص و درمان)

برقراری رابطه مشاوره ای، مصاحبه تشخیصی، فرمول بندی و اجرای فرایند درمان، سنجش پیشرفت درمان 

آیا در روش درمانی شما ممکن است دارو نیز تجویز شود؟

خیر. اما در صورت نیاز به دارو درمانی، مراجع به روانپزشک ارجاع داده می‌شود و اغلب همزمان با دارو درمانی، جلسات مشاوره نیز ادامه می‌یابد. 

آیا در مراحل تشکیل پرونده، تست های روانشناسی از متقاضیان اخذ می‌شود؟

در صورت لزوم

چنانچه نیاز به جلسات مشاوره گروهی باشد آیا این امکان در مطب شما وجود دارد؟

بله

حفاظت از اطلاعات افراد متقاضی و رعایت حریم خصوصی ایشان چطور توسط شما انجام می‌شود؟

در صورت اجازه مراجع در پرونده به صورت خلاصه و کدگذاری یادداشت می‌شود.

آیا شما امکان ارائه مشاوره آنلاین را دارید؟

بله

چند درصد از مراجعین پس از بهبودی باز هم نیاز به جلسات مشاوره خواهند داشت؟

برای بعضی از مراجعین جلسات پیگیری توصیه می شود.

مشاوره پیش ازدواج

آیا می‌توانید کمی در خصوص مشاوره پیش از ازدواج و اهمیت آن توضیحاتی به مخاطبان جامعه سلامت بفرمایید؟

مشاوره پیش از ازدواج با هدف شناخت خود و دیگری، آشنایی با مفهوم ازدواج، ویژگی های ازدواج موفق و مهارتهای مورد نیاز برای داشتن ازدواجی رضایت بخش به زوج کمک می‌کند تا پایه های زندگی مشترک خود را بر اساس آگاهی و پذیرش مسئولیت بنا کنند.

مشاور ازدواج کیست و چطور به مراجعین کمک می کند؟

مشاور با حفظ بی طرفی،  در طی جلسات مشاوره  ویژگی‌های شخصی هر دو فرد  و نکات مثبت و منفی رابطه را  ارزیابی می‌کند و با  استفاده از ویژگی های مثبت و توانایی های زوج،  راهکارهایی را به آنها ارائه  می دهد تا به کمک آن با موانع احتمالی پیش رو مقابله  کنند. در نهایت از زوج می خواهد تا بر اساس این اطلاعات در مورد آینده رابطه خود تصمیم بگیرند.

چه تست‌هایی ممکن است در پروسه مشاوره پیش ازدواج از زوجین گرفته شود و هر کدام چطور به ارزیابی شخصیت آنها کمک می کند؟

پرسشنامه هایی مانند سیاهه کالیفرنیا برای ارزیابی خانواده ها، مقیاس عملکرد خانواده، پرسشنامه دلبستگی، نیازهای گلاسر و MBTI, MCMI,NEO و ... 

آیا حضور خانواده‌های طرفین در جلسات مشاوره پیش از ازدواج لازم است؟

در صورت لزوم

معمولا مشاوره پیش از ازدواج در چند جلسه انجام می شود؟

معمولا طی ۴ الی ۵ جلسه 

زوج درمانی

زوج درمانی چیست و چه زمانی زوجین باید به یک زوج درمان گر مراجعه کنند؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن درمانگر به دو شخصی که در یک رابطه عاطفی هستند با هدف بهبود روابط مشاوره می دهد. هر فردی در رابطه زوجی می‌تواند به این سوالات فکر کند و پاسخی که در ذهنش نسبت به آنها نقش می بندد گویایی این است که آیا نیاز به زوج درمانی و مراجعه به درمانگر دارد یا خیر. 1. هنوز مثل گذشته دوستش دارید؟ 2. رابطه جنسی رضایت بخشی دارید؟ 3. دل گرفتگی خاصی از او دارید که با او در میان نگذاشته باشید؟

رایج ترین مشکلاتی که زوجین به واسطه آنها به شما مراجعه می‌کنند چیست؟

پیمان شکنی زناشویی، نزاع قدرت، تفاوتهای شخصیتی، مشکلات چرخه تحولی، مشکلات مربوط به خانواده های اصلی، مسائل جنسی، سردی عاطفی، تفاوت فرهنگی، فقر، اعتیاد و ...

توصیه شما به زوج هایی که در آستانه جدایی هستند چیست؟

برای تصمیمی که کل زندگی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد بهتر است کمی درنگ کنند و از زوج درمانگر کمک بگیرند. آنها می‌توانند بعد از جلسات زوج درمانی تصمیم بگیرند که از یکدیگر جدا شوند و یا به این نتیجه برسند که کنار هم بمانند اما در رابطه ای سالم و پرنشاط که حاصل کسب بینش و آگاهی و فراگرفتن مهارتهای لازم است.

از نظر شما به عنوان یک زوج درمانگر، مهمترین اشتباهات زوجین که به اختلافات آنها دامن میزند چیست؟

عدم پذیرش مسئولیت خود در ایجاد و تداوم مشکلات 

اساسا بهترین اقدامات اولیه در خصوص زوج‌هایی که با خیانت طرف مقابل مواجه می شوند چیست؟

شاید یکی از دردناکترین و غیرقابل پذیرش ترین تجربه های زندگی، مواجه شدن با پیمان شکنی زناشویی همسر است اما توصیه می شود قبل از هر اقدامی (بحث و جدل، صحبت با والدین، برخورد با فرد سوم و ...) از یک مشاور با تجربه در این زمینه راهنمایی بگیرند.
اولین اقدام مشاور هم می بایست برقراری ارتباط و همدلی با فرد زخم خورده از پیمان شکنی و کمک به تخلیه هیجانی و کاهش واکنش پذیری هیجانی او باشد.

مشاوره کودک

تعریف بازه سنی کودکی چیست و اساسا بیشترین مراجعان کودک شما در چه سنینی هستند؟

محدوده سنی از طفولیت تا بلوغ. حیطه تخصصی من مشاوره کودک نیست

رایج ترین مشکلاتی که در بین کودکان دیده می شود کدام اند و آیا والدین می توانند در راه جلوگیری از این مشکلات کار موثری انجام دهند؟

رایجترین مشکلات در بین کودکان، بیش فعالی، مشکلات مربوط به حوزه سازگاری، مسایل مربوط به خوردن، خوابیدن و برخی از فوبیاها ست و قطعا والدین می‌توانند در جلوگیری و درمان و بهبودی این مسایل نفش به سزایی داشته باشند.

بیش فعالی در کودکان چه نشانه هایی دارد و والدین در چه صورتی باید به این نتیجه برسند که کودک آنها بیش فعال است و باید برای درمان او اقدام کنند؟

اگر کودکی بعد از 5 سالگی یعنی زمانی که  محیط آموزشی را تجربه می کند بیش از 7 نشانه از علایم زیر را در حداقل دو یا سه موقعیت بروز دهد احتمالا دچار بیش فعالی است البته بیش فعالی انواع مختلفی دارد و در بعضی موارد نیاز به دارو درمانی نیز هست.

نشانه های بیش فعالی:

آرام و قرار نداشتن و حرکات اضافه، تکان دادن اندامها حتی زمانی که به ظاهر ساکت نشسته است، رفتارهای تکانشی، رفتارهای خطرناک، حواس پرتی و عدم برقراری تماس چشمی، پریدن وسط حرف بزرگترها، عدم رعایت نوبت در بازی های گروهی، کمبود حساسیت حواس پنجگانه، محرکهای محیطی به راحتی او را به واکنش وا می دارد، پراکنده حرف زدن و پریدن از یک مطلبی به مطلب دیگر

اساسا گفتار درمانی باید از چه سنی شروع شود؟

بهترین زمان برای مداخله گفتاردرمانی، زمانی است که فقط عامل فیزیولوژیک و جسمانی موجب بروز لکنت شده باشد و هنوز اضطرابها و تنشهای برخاسته از خانواده، مدرسه و همسالان روند لکنت را پیچیده نکرده باشند.

استعدادیابی کودکان چطور انجام می‌شود؟  آیا سن مناسبی برای استعدادیابی وجود دارد؟

مراکز مختلفی هستند که از 3 سالگی اقدام به استعدادیابی کودکان می کنند و تستهای مختلفی در این زمینه موجود است اما به نظر من بهتر است کودک کودکی کند، تجربه کند و زمینه برای شکوفایی استعدادهای مختلف او مهیا باشد و در سن 13 تا 16 سالگی در صورت تمایل اقدام به استعدادیابی او گردد تا در جهتی خاص پرورش یابد، هر چند برای زندگی، توسعه همه ابعاد لازم است.

آیا اوتیسم قابل کنترل است و آیا در مطب شما خدماتی برای این دست بیماران ارائه می شود؟

هرچند اوتیسم قابل درمان نیست اما قابل کنترل است. خیر

آیا برای درمان شب ادراری کودکان باید به مشاور و روانشناس کودک مراجعه کرد؟

بله. البته با توجه به ارزیابی تشخیصی صورت گرفته می توان دامنه ای از مداخلات را برای درمان شب ادرای کودک به کار برد.

مشاوره جنسی

آیا در مطب روانشناسی شما خدمات مربوط به حل مشکلات جنسی یا اصطلاحا مشاوره جنسی ارائه می شود؟

بله توسط همکاران دیگر

مشاور جنسی کیست و چطور به زوجین کمک می کند؟

سکس تراپیست، درمانگری است که در زمینه درمان مشکلات جنسی زوجین تخصص دارد و می‌تواند به زوجین کمک کند تا نگرانی‌های مربوط به عملکرد جنسی، احساسات و صمیمت جنسی را برطرف کنند.

رایج ترین مشکلات جنسی زوجین کدام است و کدام یک از آنها با مشاوره جنسی قابل رفع هستند؟

رایجترین مشکلات جنسی زوجین شامل تمایل اندک جنسی و یا پس زدن ارتباط جنسی، لذت نبردن از روابط جنسی و نارضایتی از روابط جنسی، مشکلات مربوط به انزال و نعوظ، مشکلات مربوط به ارگاسم، نزدیکی دردناک، واژینیسموس و احساس گناه در روابط جنسی است که سکس تراپیست می تواند در زمینه ها به زوجین کمک کند.

آیا حضور هر دوی زوجین در جلسات مشاوره جنسی لازم است یا خیر؟

حضور هر دو یا یکی از زوجین در جلسات درمانی به نوع مشکل و نظر درمانگر بستگی دارد.

سوالات عمومی

نشانه های افسردگی در افراد از نظر شما کدامند؟

احساس ناراحتی، پوچی یا درماندگی؛ کج خلقی، فوران خشم یا پایین آمدن آستانه تحمل؛ بی‌ میلی به انجام فعالیت‌ های لذت بخش، از رابطه جنسی گرفته تا ورزش؛ اختلال در خواب، از جمله بی خوابی یا پرخوابی؛ خستگی و پایین بودن انرژی؛ اختلال در اشتها، شامل بی میلی به غذا و کاهش وزن یا پرخوری و افزایش وزن؛ اضطراب، پرخاشگری و بی قراری؛ حرکت، تفکر یا صحبت فرد کند می شود؛ احساس بی ارزشی و عذاب وجدان، تمرکز روی شکست های گذشته و سرزنش خود؛ اختلال در تمرکز، یادآوری و تصمیم گیری؛ فکر به مرگ؛ درد فیزیکی مثل سردرد یا کمردرد که علت مشخصی ندارد می‌توانند از علائم افسردگی باشند

افراد در چه زمانی باید مطمئن باشند که دچار افسردگی شده اند و باید به مشاور مراجعه کنند؟

افسردگی زمانی اختلال تلقی می شود که همراه با حداقل پنج علامت همزمان و بیش از دو هفته رخ دهد.

آیا افسردگی با جلسات مشاوره قابل درمان است؟ و آیا ممکن است که این افسردگی پس از بهبود شخص مجددا به او بازگردد؟

گاهی افسردگی بخشی از مشکل فرد است و با رفع آن  مشکل در جلسات مشاوره، علایم افسردگی نیز فروکش می‌کند اما گاهی مشکل اصلی افسردگی است که درمان به آن اختصاص می‌یابد و با توجه به نوع افسردگی طول درمان متفاوت است و در صورت لزوم روان درمانی در کنار مصرف داروی تجویزی پزشک انجام می‌شود. اگر ارزیابی (تشخیص) و درمان به درستی صورت گرفته باشد و منابع حمایتی به اندازه کافی مشخص شده باشد و موانع احتمالی درمان پیش بینی شده باشد و برای مقابله با آنها راهبردهایی تنظیم شده باشد احتمال عود افسردگی بسیار کم خواهد شد.

افسردگی پس از زایمان تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد و مادرانی که با این وضعیت روبرو شده اند در چه زمانی باید به مشاور و روانشناس مراجعه کنند؟

افسردگی پس از زایمان،  برای 10 درصد از زنان از دوران بارداری تا دو ماه بعد از تولد فرزند، به دلایل مختلف ممکن است رخ ‌دهد و از دو هفته تا یک سال طول بکشد.

در صورت مثبت بودن پاسخ یک یا چند مورد از سه سوال زیر توصیه می‌شود فرد از خدمات مشاوره ای استفاده کند:
آیا در طول ماه گذشته  از پایین بودن خلق، افسردگی یا نا امیدی به صورت مداوم و مکرر رنج برده اید؟ آیا در طول ماه گذشته به طور مداوم نسبت به همه چیز بی علاقه بوده اید و ازچیزی لذت نبرده اید؟ آیا موردی هست که شما حس کنید که به کمک نیاز دارید و یا کمک می خواهید؟

آیا برای جلوگیری یا درمان آلزایمر در سالمندان در مطب شما خدماتی ارائه می شود؟

خیر

مهمترین مشکلاتی که مراجعین نوجوان شما با آنها درگیرند کدام اند؟

کشمکش بین استقلال و وابستگی، عدم کنترل بر رفتار و هیجانات ناشی از تغییرات دوران بلوغ، تعارض بین خواسته های والدین و گروه همسالان، به هم ریختگی ارتباط با دیگران و مشکلات تحصیلی 

کلینیک تخصصی روانشناسی پندارنیک

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی