پیغام وضعیت

  • Form id is comment_node_article_form
  • Form id is views_exposed_form
در این مطلب می خوانید : نشانه های افسردگی چیست؟ عواقب هر یک کدامند ؟ یک فرد افسرده به کدامیک از آنها دچار می شود ؟ در صورت داشتن این نشانه ها چه باید کرد؟
افسردگی یکی از بیماری‌های شایع قرن حاضر است که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری که گاهی از آن به عنوان «سرماخوردگی روح» یاد می‌شود، مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی است که با تشخیص به موقع و مداومت در روند درمان، امید بهبودی کامل فرد وجود دارد.

در سکوت از افسردگی خود رنج نبرید

 

علائم مربوط به افسردگی پایدارند، بیش از دو هفته در فرد باقی می‌مانند و بدون درمان، از شدت این علائم کاسته نمی‌شود. شدت بروز علائم افسردگی در هر فرد متفاوت است. اغلب اوقات این بیماری ناشناخته می‌ماند و فرد در سکوت از بیماری خود رنج می‌برد. در مقاله‌ی پیش‌ رو 10 نشانه‌ی شایع این بیماری را بررسی می‌کنیم.

1. عصبانیت و بدخلقی

عصبانیت و بدخلقی

به گفته‌ دکتر رابرت لاندن (Robert London):‌ «معمولا در افراد افسرده علائمی مانند آشفتگی، بی‌قراری و خشونت دیده می‌شود». عصبانیت عاملی برای ماندگاری افسردگی است. در بخشی از سرمقاله‌ی مجله‌ی «پیشرفت‌های درمانی روانپزشکی» (Advances in Psychiatric Treatment) توضیح داده شده است: «وقتی که عصبانیت به خوبی شناخته نشود، منجر بهپرخاشگریِ منفعلانه می‌شود. این رفتار در فرد خود تخریبی ایجاد می‌کند و زمینه‌ی ابتلا به افسردگی را به وجود می‌آورد». به توصیه دکتر لاندن هر فردی که به طور مداوم در رفتار خود پرخاشگری و خشونت را تجربه می‌کند یا به طور غیرمعمول و به سرعت عصبانی می‌شود باید برای پیدا کردن راه‌حل درمانی مناسب از یک مشاور و روان‌شناس کمک بگیرد.

2. خود انتقادی

خود انتقادی

خودانتقادی، تفکر نقادانه‌ی فرد در مورد رفتار خودش است. به وسیله‌ی این تفکر، می‌توانیم نقطه ضعف‌های‌مان را بشناسیم و از اشتباهات‌مان درس بگیریم. اما جنبه‌ی مخرب خودانتقادی زمانی بروز می‌کند که فرد با یادآوری مداوم اشتباهات، طوفانی در ذهن خود به وجود می‌آورد و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت‌نفس را در خود از بین می‌برد. یکی از شاخصه‌های قوی در تشخیص افسردگی، خودانتقادی شدید است. جِیم دبلیو وینیک (Jaime W. Vinick) عضو ارشد مرکز روان‌شناسی سیرا تاکسون (Sierra Tucson) می‌گوید: «همه‌ی ما یک منتقد درونی داریم. صدای منتقد درونی در افراد افسرده بسیار قوی و مخرب است.» در سال ۲۰۰۹ پژوهشی جامع در زمینه‌ی روانشناسی بر روی ۱۰۷ فرد بزرگسال انجام شد، بر اساس نتایج این پژوهش، افرادی که خودانتقادی شدید داشتند، بیش از سایرین مستعد ابتلا به افسردگی بودند. دکتر موئه گیلبارت روان‌شناس مرکز پزشکی تورانسِ کالیفرنیا ( Torrance Memorial Medical Center) توصیه می‌کند: «به هنگام گفت‌وگو با خودتان مراقب استفاده از کلمه‌ی «باید» باشید. اگر مدام از رفتار خود ایراد می‌گیرید و خودتان را مسئول تمام اتفاقات بد می‌دانید، در رفتار شما خودانتقادی شدید دیده می‌شود.» برای از بین بردن خودانتقادی باید گفتگوی مثبتی با خودمان داشته باشیم.

3. نا امیدی

نا امیدی

به عقیده‌ی دکتر وینیک: «یکی از بدترین علائم افسردگی ناامیدی است». ناامیدی در افراد افسرده آنان را از درمان بیماری خود باز می‌دارد. افراد افسرده‌ای که اقدام به خودکشی می‌کنند، معمولا کسانی هستند که به دلیل شدت ناامیدی، به درمان و بهبودی خود امیدی ندارند. دکتر نیک فوراند (Nick Forand)، روانشناس بالینی از دانشگاه دولتی اوهایو می‌گوید: «ناامیدی در افزایش میزان افسردگی نقش دارد. ناامیدی در افراد افسرده با بروز شکست‌ها تشدید می‌شود. این شکست‌ها واقعی یا خیالی هستند و خودانتقادی در ایجاد شکست‌های خیالی نقش مهمی دارد.»

4. از دست دادن علاقه

از دست دادن علاقه

اینکه در یک جلسه‌ی سه ساعته، حوصله‌مان سر می‌رود و رغبتی برای بودن در آن جلسه نداریم، امری کاملا طبیعی است. دکتر گیلبارت از بین رفتن علاقه در افراد افسرده را چنین توضیح می‌دهد: «افراد افسرده علاقه‌ی خود را نسبت به چیزهایی که قبلا از آنها لذت می‌بردند از دست می‌دهند. کارهایی از قبیل تماشای فیلم، ورزش کردن و بودن در جمع دوستان. این پدیده «فقدان لذت» (Anhedonia) نامیده می‌شود. از دست دادن علاقه، احساس تنهایی را شدت می‌بخشد و باعث افزایش افسردگی می‌شود. گاهی این بی‌علاقگی نتیجه تغییر در هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی پاداش و یا تغییر در انتقال‌دهنده‌های عصبی است. شکستن چرخه‌ی خودتخریبی برای افراد افسرده بسیار مشکل است.»

5. عدم توانایی در لذت بردن از زندگی

عدم توانایی در لذت بردن از زندگی

شخص افسرده تقریبا از انجام هیچ فعالیت و حرکتی لذت نمی‌برد و هیچ رغبتی درون خود مبنی بر انجام فعالیت‌های سرگرم کننده و لذت بخش نمی‌بیند و حتی اگر کاری را انجام دهد که در گذشته از تجربه کردن آن لذت می‌برده است دیگر این احساس را درون خود نمی‌کند. این حس تقریبا همیشه با اوست و ممکن است در پاره ای از موارد و در اثر شرایطی خاص از این احوالات خارج شود اما با دوری از آن فضا و شرایط خاص مجددا به حال بد خود بر می گردد.

6. تغییرات فاحش وزن

تغییرات فاحش وزن

فرد افسرده تمایلی به غذا خوردن ندارد و از غذا لذت نمی‌برد. از سوی دیگر ممکن است به دلیل پرخوری عصبی، برای ایجاد تغییر در شرایط خود، عمدا یا سهوا شروع به غذا خوردن کند. عدم تحرک ناشی از افسردگی نیز در افزایش وزن نقش دارد. اگر در ماه بیش از ۵ درصد تغییر در وزن خود مشاهده می‌کنید،‌ باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرید. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۳ در مجله‌ی امریکایی تغذیه‌ی بالینی (American Journal of Clinical Nutrition) به چاپ رسید، خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات تولید سروتونین را در مغز به طور موقت افزایش می‌دهد. سروتونین یک انتفال‌دهنده‌ی عصبی است که در ایجاد احساس شادی نقش دارد.

7. تغییر عادات خواب

تغییر عادات خواب

بر اساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۰۸ در مجله‌ی مباحث علوم اعصاب بالینی (Dialogues in Clinical Neuroscience) چاپ شد سه چهارم افراد افسرده از بی‌خوابی رنج می‌برند. دکتر گیلبارت توضیح می‌دهد: «ترس‌های مداوم، اضطراب و نشخوار فکری، مشکلاتی در نحوه‌ی خوابیدن ایجاد می‌کند. افرادی که به کمبود خواب شبانه دچارند، در روز بیشتر می‌خوابند، چرت می‌زنند و یا به خوردن قهوه رو می‌آورند که تمام این موارد خواب شب این افراد را دچار مشکل می‌کند. بی‌خوابی باعث بدتر شدن افسردگی می‌شود. بر اساس همین پژوهش ۴۰ درصد از جوانان (به ویژه خانم‌ها)، به هنگام افسردگی بیشتر می‌خوابند. افراد افسرده‌ای که به هنگام روز زیاد می‌خوابند در واقع خواب را وسیله‌ای برای فرار از مشکل یافته‌اند.»

8. خستگی

خستگی

دکتر فوراند درباره‌ی خستگی در افراد افسرده توضیح می‌دهد: «گویی بدن افراد افسرده، تحت فشار زیادی قرار دارد. این حالت با ایجاد التهاب همراه است و این التهاب در ایجاد خستگی نقش دارد.» افرادی که از افسردگی رنج می‌برند علائمی مانند خستگی، تنبلی و ضعف جسمانی دارند، در خواب این افراد بی‌نظمی مشاهده می‌شود و این بی‌نظمی خستگی را تشدید می‌کند. در این افراد خستگی به صورت لکنت زبان، بی‌حالی و حرکات آهسته‌ی بدن دیده می‌شود.

9. کندی روانی و حرکتی

کندی روانی و حرکتی

کندی روانی حرکتی نشانه‌ای از ابتلای فرد به افسردگی شدید است. علامتی که در بیماران افسرده شدید و کاتاتونیک بیشتر مشاهده می‌شود. کندی روانی و حرکتی با تنبلی متفاوت است، تنبلی می‌تواند نشانه افسردگی به همراه ویژگی شخصیتی فرد باشد بدین معنا که فرد یا افسرده و یا به لحاظ شخصیتی تنبل است در حالیکه کندی روانی و حرکتی از علایم شایع ابتلا به افسردگی شدید است.

10. دردهای بی‌دلیل

دردهای بی‌دلیل

دکتر وینیک می‌گوید: «گاهی افراد افسرده از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل و کمر شکایت می‌کنند. انتقال‌دهنده‌‌های عصبی سروتونین و نوراپی‌نفرین، نه تنها بر حالات روحی بلکه بر برخی از فرایندهای بیولوژیکی و عصبی بدن نیز تاثیر می‌گذارند و ممکن است سبب ایجاد درد در بدن شوند. افسردگی در نحوه‌ی تشخیص درد در مغز نیز اثر می‌گذارد.» به عقیده‌ی دکتر فوراند «سیگنال‌های درد که در حالت طبیعی نادیده گرفته می‌شوند در حالت افسردگی تقویت می‌شوند. افراد افسرده توجهات منفی زیادی نسبت به خود دارند. مثلا ممکن است نسبت به درد حساس شوند و بیش از حد بر روی آن تمرکز کنند که در نتیجه احساس درد شدت می‌گیرد.»

از جمله مهمترین ویژگی افسردگی و اختلالات عاطفی بازپیدایی آنهاست و عود کردن دوباره بیماری است. ویژگی ادواری افسردگی یکی از خصوصیات بارز این اختلال است. با این حال یک سوم اشخاصی که از افسردگی شدید رنج می‌برند پس از درمان و بهبودی، برای همیشه از شر آن خلاص می‌شوند اما جمعی دیگر ممکن است هرچند وقت یکبار مجددا با افسردگی شدید مواجه شوند. گاه فاصله میان دو دوره افسردگی طولانی و چند سال است. گروهی نیز گرفتار افسردگی مزمن می‌شوند و بالاخره در گروهی دیگر، افسردگی در فواصل کوتاه مشاهده می‌شود.

دیده شده کسانیکه در طی 2 الی 6 هفته اول بیماری درمان مناسب را گرفته اند خیلی بهتر و سریعتر به زندگی عادی برگشته‌اند در حالیکه بیمارانی که درمان نشده‌اند برای ماهها علایم در این افراد ادامه داشته است.

در واقع عدم درمان می‌تواند سبب تغییرات بیوشیمیایی و سلولی در مغز شده و باعث تغییر خلق شود. همچنین افراد درمان نشده در آینده در معرض خطر ابتلا به اختلال دوقطبی نیز می‌باشند. بنابراین مهم است که اگر خود یا یکی از اطرافیان شما به افسردگی شدید دچار شد هرچه زودتر به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید چراکه درمان نکردن باعث عمیق‌تر و خطرناک‌تر شدن مراحل این بیماری شده و ممکن است منجر به اتفاقات برگشت‌ناپذیری گردد.

 حتما بخوانید : افسردگی چیست و راه درمان

روش‌های درمان رفتاری شناختی و دارودرمانی به صورت جداگانه و یا همراه با هم، به درمان افسردگی کمک می‌کند. این بیماری در برخی از افراد، به راحتی و به سرعت درمان می‌شود، و برخی دیگر نیازمند درمان مستمر هستند. به خاطر داشته باشید نادیده نگرفتن نشانه‌های ابتلا به افسردگی و مراجعه به پزشک اولین گام برای درمان این بیماری است.

منبع :‌ ستاره | چطور | TED

دیدگاه‌ها

رقیه
دیدگاه: 
سلام من ۱۴ سالمه فکر کنم افسردگی گرفتم عصبی میشم ناامید هستم دوست دارم کسی بهم آرامش بده یا دردل کنم ولی نمیشه چیکار کنم
Admin
دیدگاه: 
@#1 دوست عزیز،‌ ضمن تشکر از شما بابت ارسال نظرتون، ما به شما پیشنهاد میکنیم که حتما به مشاور شخصی مراجعه کنید و مشکلتون رو با ایشون در میون بگذارید. افسردگی احساسی هست که همه ما در بعضی مواقع اون رو داریم اما اینکه بصورت دائم چنین حسی داشته باشید رو باید با کسی که تخصصی در این زمینه داره در میون بگذارید.
حدیث
دیدگاه: 
سلام من ی دختر 20 ساله هستم و تقریبا 6 ساله ک افسردگی دارم ریشه یابی هم کردم و علت رو فهمیدم ولی نمیتونم اونو از بین ببرم چیکار کنم؟
Admin
دیدگاه: 
@#3 سلام به شما دوست عزیز ما در چنین مواردی به شما حتما توصیه میکنیم که مشکلتون رو با یه مشاور و متخصص در این زمینه مطرح کنید. گاهی هیجانات و تغییرات هورمونی در سنین مختلف میتونه باعث بروز برخی علائم بشه که ما ازش به عنوان افسردگی یاد می‌کنیم ولی در عمل اینطور نیست. لذا مناسب‌ترین و معقول‌ترین راه ممکن طرح موضوع با متخصص این حوزه است و اینکه در صورت تشخیص حتما به فرآیند درمان پایبند باشید.
milad
دیدگاه: 
با سلام من به دلیل شکست عشقی که خوردم در مقطعی دچار افسردگی شده بودم که البته کمی هم با حس انتقام همراه بود. شب و روز برام خیلی سخت میگذشت مخصوصا اینکه میدیدم طرف مقابلم داره به زندگی عادیش ادامه میده بدون اینکه مشکلی داشته باشه یا شرمنده باشه. در نهایت این فشارهای عصبی باعث شد به یه مشاور مراجعه کنم که ایشون هم روند درمان رو با جلسات مختلف شروع کردند. اما در میان راه تشخیص دادند که باید به روانپزشک مراجعه کنم و برای ادامه جلسات دارو درمانی هم بکنم تا بیشتر جواب بگیرم. بعد از مصرف دارو خیلی از افکار مسخره ای که اون زمان داشتم به چشمم مضحک میومد و خودم هم احساس بهتری داشتم. روند درمان زیر نظر مشاور روانشناس ادامه پیدا کرد و دارو ها هم کم کم کمرنگ تر شدند تا در نهایت ۲ ماه پیش کامل قطع شدند. امروز حال خیلی بهتری دارم. احساس میکنم آدم یکسال پیش نیستم. و به این نکته مهم پی بردم که داشتن حال خوب خیلی قیمتی و ارزشمنده، این یه شعار نیست. وقتی پول جلسات مشاوره رو میدادم که حداقل هر جلسه بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ هزار تومنه یا پول دارو میدادم که اونم هر دوره ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومن بود به اینی که گفتم رسیدم. امیدوارم هرگز کسی اجازه نده که چیزی اون رو به این مرحله برسونه و اگر رسید حتما راه صحیح رو برای درمان انتخاب کنه. ممنون از جامعه سلامت بابت این مطلب خوب و عالی...
hoda
دیدگاه: 
سلام لطفا در مورد افسردگی پس از زایمان هم مطلبی رو قرار بدین. ممنون
Admin
دیدگاه: 
@#6 ممنون از پیگیری شما میتونید در دسته بندی افسردگی که در سایت قرار گرفته مطالب مفیدی در زمینه افسردگی پس از زایمان دریافت کنید.
Entityhaa_303
دیدگاه: 
سلام‌ من یه انسانم ۱۴ سالمه فک کنم ۲ ساله افسردگی دارم دلیلش هم نمیدونم اما وزنم زیاد شده ۴۰ ک بودم شدم ۶۵ ک همش داد میزنم ۳ بار از مدرسه بیرونم کردن یه دفعه ای سردم میشه هر جا خوندم هیچی نفهمیدم ۲ بار رفتم بالا پشت بوم اگه بخاطر انتن تلویزیون نبود الان مرده بودم میرم بیرون اذیت میشم دوس دارم برم بیرون داد بزنم منم تو این دنیا هستم منم ادمم نه ترب هیچکس هوامو نداره واس خودم داستان میسازم تو ذهنم دوستامو بخواطر افسردگی از دست دادم ادمین یه چیزی بگو کمکم کن
س
دیدگاه: 
من دچار خودانتقادي زياد و نااميدي و بدبين بودن به همه ي اتفاقايي كه قرار بيوفته هستم و در مكان هاي عمومي احساس خوبي ندارم و حتي بيرون رفتن با دوستام هم چون معمولا در مكان هاي عمومي هست بهم حس خوبي نميده و اعتماد به نفس پاييني دارم و اينكه از اتغيير و اتفاقاتي كه قرار بيوفته ميترسم و مدام در تغييرات زندگيم احساس مرگ در من ايجاد ميشه و بدترين شكل ممكن از اونو ميبينم و ديد مثبتي ندارم نميدونم بايد چيكار كنم
خاطره
دیدگاه: 
27 سالمه 5 سال ه افسردگی حاد و بسیار شدید دارم (قبلش هم داشتم بمدت زیاد اما به این شدت نبود) که هیچگونه فعالیت و ارتباط عادی نمیتونم داشته باشم ... تمامی علائم ذکر شده بعلاوه موارد بدتر ازین هم دارم , درگیرم , تمرکز ندارم و از خودم متنفرم ,روزی نیست که آرزوی مرگ نکنم ... به خودکشی هم خیلی فکر کردم و به خودم آسیب هم زدم اما بخاطر خانواده ی مذهبی که دارم و خودم هم اعتقاداتی دارم نمیخوام اون دنیارو هم از دست بدم , بعلاوه اینکه به بعد ازون و حسی که پدر مادرم به این قضیه خواهند داشت فکر میکنم ...برام عجیبه چطور الان زنده ام متاسفانه در حال حاضر شاغل نیستم واصلا شرایط روحی که باشم رو ندارم , هزینه جلسات مشاوره و داروها در توانم نیست ... کسی هم نمیتونه کمک مالی بکنه چون نمیخوام کسی مطلع بشه (و این هم بگم خانواده من با این که میدونن من مشکل دارم هم کمکی بهم نمیکنن برعکس اگه موضوعی وسط بیافته شماتتم میکنن و هیچگونه کمک روحی ندارم ) شما بگید چکار کنم که هزینه سنگینی هم نداشته باشه تا شاید از خودم نجات پیدا کردم ... خسته ام معذرت میخوام که این مسائل رو اینجا بیان کردم
Admin
دیدگاه: 
@#8 سلام دوست عزیز. توصیه اکید ما به شما کمک گرفتن از مشاور فردی در این زمینه است. با یه تحقیق ساده در اینترنت یا از طریق دوستان میتونین به شخص یا مجموعه ای برسین که بتونه به شما کمک کنه.
Admin
دیدگاه: 
@#1 توصیه به شما مشاوره گرفتن از شخص یا مجموعه ای است که توانایی این کار رو داره.
Admin
دیدگاه: 
@#11 مطمئنا شما در حال تجربه سختی در زندگی هستین اما بیشتر چیزهایی که ما بهش فکر میکنیم و باهاش درگیریم تنها در تفکر خودمون شکل گرفته. ما فکر میکنیم شما در مرحله ای هستین که باید برای بهبود شرایط از کسی که در این زمینه تجربه و دانش خوبی داره کمک بگیرین تا بتونه قدم به قدم شما رو به مرحله بهتری برسونه. بعد از مشاوره گرفتن شاید اصلا نیازی به دارو نداشته باشید. برای پیدا کردن مرکز مشاوره خوب تحقیق کنید و مراحل درمان یا مشاوره را برای خود سخت نکنید. قطعا موفق خواهید بود.

افزودن دیدگاه جدید