اغلب نيازي نيست زياد به خوابيدن فكر كنيم، چون بخشي از زندگي عادي ماست كه همه از آن برخورداريم. اما وقتي بد خواب مي شويم تازه اهميت اين مسئله را در مي يابيم. در واقع، بيشتر ما در طول زندگي خود چندباري در خوابيدن دچار مشكل مي شويم . اين مشكل اغلب موقتي است و بيشتر هنگام ناراحتي و يا هيجان روي مي دهد و پس از چند روز كه اوضاع به حال عادي بازگشت خود به خود حل مي شود.

به هر حال ما برای استراحت و سلامت فكری و جسمی به خواب احتياج داريم  و اگر مشكل بد خوابی ادامه يابد به تدريج متوجه عوارض آن خواهيم شد.

خواب چيست

خواب فرايندی طبيعی است که بطور منظم در هر بیست و چهار ساعت اتفاق می افتد و در آن حالت انسان، ناهشيار و نسبت به اتفاقات اطراف خود ناآگاه است.

انواع خواب

خواب با حركت سريع چشمها

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

در سرتاسر شب چند بار اتفاق می افتند و ما طی آنها خواب می بینیم. در اين نوع خواب كه حدودا يك پنجم زمان خوابيدن را به خود اختصاص ميدهد مغز بسيار فعال بوده و ماهيچه‌های بدن در حال استراحت هستند و چشمها به سرعت به  چپ و راست حركت می كنند.

اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBM)

یک اختلال خواب (به‌طور خاص بیشتر نابهنجاری خواب) است که در طول مرحله (REM) خواب رخ می‌دهد. چشم‌ها در این حالت دارای حرکت سریع هستند که یک رفتار غیرطبیعی محسوب می‌شود. این مشکل برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ شرح داده شد. از ویژگی‌های اصلی و مسلماً تنها دلیل غیرطبیعی RBD، فلج عضلات معروف به آتونیا در طول مرحله‌ای متفاوت از خواب است که با نام REM (که در طی آن خواب‌رفتگی نه‌ تنها طبیعی بلکه لازم است) شناخته می‌شود. REM مرحله‌ای از خواب است که در آن عمیق‌ترین نوع خواب رخ می‌دهد. از دست دادن مهار حرکت‌های بدن در هنگام خواب، منجر به طیف گسترده‌ای از رفتارهای غیر ارادی در طول خواب می‌شود. این حرکات می‌تواند از اندام ساده تا پیچیده را شامل شود که به نظر می‌رسد خارج از اراده‌ی ضمیر خودآگاه افراد حرکت می‌کنند. این رفتارها ممکن است به‌ صورت طبیعی خشن بوده و در برخی موارد باعث آسیب رساندن به فرد بیمار و یا افرادی که کنار او خوابیده‌اند، شوند.

علائم اختلال حرکت سریع چشم در خواب

RBD توسط عکس‌العمل‌های فرد در هنگام خواب شناسایی می‌شود. این عکس‌العمل‌ها اغلب شامل لگدزدن، جیغ زدن، مشت زدن، گرفتن و حتی بیرون پریدن از رختخواب است. افراد معمولاً پس از بیدار شدن، خواب‌ها و واکنش‌های خود را به یاد دارند اما حرکت‌هایشان را به یاد نمی‌آورند. در یک چرخه‌ی خواب طبیعی، خواب REM ممکن است در فواصل ۹۰ دقیقه‌ای و دو ساعت در هر شب، اتفاق بیفتد. این به‌ آن معنی است که RBD ممکن است تا چهار بار در شب رخ دهد. در موارد نادر، نیز ممکن است فقط یک‌ بار در هفته و یا یک‌ بار در ماه این اختلال اتفاق افتد. RBD بیشتر در ساعات اولیه‌ی صبح رخ می‌دهد، زیرا در این زمان خواب REM شایع‌تر است. حرکات فرد در هر مرحله ممکن است باعث آسیب رساندن به خود فرد یا سایر افرادی که کنار او خوابیده‌اند شود. همچنین این افراد ممکن است بدون اینکه خودشان بدانند، به دیگران پاسخ بدهند. این باعث می‌شود که آن‌ها در خواب از همه‌ چیز آگاه باشند که می‌تواند به محرومیت از خواب منجر شود.

دلایل اختلال حرکت سریع چشم در خواب

اختلال حرکت سریع چشم (RBD) زمانی رخ می‌دهد که کنترل ارادی ماهیچه‌ها در هنگام خواب از دست می‌رود و بدن دچار آتونیا می‌شود که این اتفاق در هنگام خواب REM و در پاسخ به رؤیاهایی که فرد می‌بیند، رخ می‌دهد. این می‌تواند توسط واکنش‌های جانبی به برخی داروها و یا مصرف مواد مخدر ایجاد شود؛ با این‌ حال، اغلب در افراد مسن و در افراد دارای اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و بیماری‌های عصبی دیگر (برای مثال آتروفی سیستم‌های چندگانه و سستی بدن ناشی از زوال عقل) اتفاق می‌افتد.

خواب بدون حركت سريع چشمها

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

در اين حالت مغز آرام بوده وليكن بدن حركت میکند در اين هنگام هورمونها  آزاد شده و وارد سيستم گردش خون میشوند و بدن به ترميم خستگی ها و فرسودگيهای حاصل از فعاليتهای روزانه می پردازد.

مراحل خواب بدون حرکت سریع چشمها

مرحله پيش از به خواب رفتن : در اين مرحله عضلات آرام میگیرند، ضربان قلب كند شده و دمای بدن كاهش  می يابد.

 •  خواب سبك : در اين مرحله  هنوز میشود به سادگی و بدون احساس گیجی از خواب بیدار شد.
 • موج آهسته : در اين مرحله فشار خون كم ميشود، ممكن است در خواب صحبت كنيم يا راه برويم.
 •  خواب عمیق با موج آهسته : در اين حالت از خواب بیدار کردن ما خيلی سخت است و در صورت وقوع احساس گيجی خواهیم کرد.

جابجايی بين مراحل  يك و دو در خواب شبانه حدود پنج بار اتفاق می افتد و هر چه به صبح نزديكتر شويم میزان خواب ديدن ما افزايش مي يابد. در جريان يك خواب طبيعی تقريبا هر دوساعت يك بار به مدت يك يا دو دقيقه  بيدار میشويم  ولی معمولا آن را به ياد نمی آوريم ولي اگر در اين حالت  از قبل  دلشوره داشته باشيم يا در اطراف ما سر و صدا باشد يا همسر ما خروپف كند،  احتمالش بیشتر است که اين دوره های بيداری را به ياد آوریم.

چقدر خواب نياز داريم؟

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

 • نوزادان  : روزانه حدود هفده ساعت  
 • نوجوانان :  نه يا ده ساعت خواب شبانه 
 • بزرگسال  : هفت  يا هشت ساعت خواب شبانه  

افراد مسن تر هم به همين مقدار خواب نياز دارند ، اما اغلب ممكن است فقط يك دوره خواب عميق شبانه  در طی  سه تا چهار ساعت اول داشته و پس از آن ممكن است آسان تر از خواب بيدار شوند بعلاوه، تمايل به خواب ديدن با  افزايش سن كاهش مي يابد، همچنین افراد همسن در شرايط يكساني به سر نمي برند و با هم تفاوت دارند. اغلب افراد به هفت يا هشت ساعت خواب نياز دارند اما افرادي هم  هستند  که با سه تا چهار ساعت خواب شبانه سرمیکنند.خوابیدن شبانه بطور منظم و بیش از هفت يا هشت ساعت، مفيد نخواهد بود. دوره های  كوتاه مدت بيداری بسیار بيشتر از آنچه واقعا هستند حس می شوند بنا براين به سادگی  ممکن است احساس کنیم  كمتر از ميزان واقعی خواب بوده ايم.

اگر نخوابيم چه می شود؟

  اگر نتوانيم بخوابيم نگران مي شويم، اگر بی خوابی گهگاهی اتفاق بيفتد روز بعدش احساس خستگی خواهيم داشت اما در اين حالت آسيبی به سلامتی جسمی و روانی ما وارد نمی شود اما پس از چند شب بيخوابی به تدريج متوجه خواهید شد:

 • تمام مدت خسته هستید
 • در طی روز چرتتان میگیرد
 • تمرکز فکری برایتان سخت میشود
 • تصمیم گیری برایتان مشکل میشود
 • شروع به احساس افسردگی می کنید

اگر با ماشین آلات سنگین  کار می کنید یا در حال رانندگی باشید این میتواند بسیار خطرناک باشد.سالانه مرگ و میر فراوانی به دلیل به خواب رفتن افراد حین رانندگی اتفاق می افتد. فقدان خواب همچنین میتواند ما را در مقابل فشار خون بالا، چاقی و دیابت آسیب پذیر سازد.

مشکلات خواب در دوران بزرگسالی

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

خواب کم :  ممکن است احساس کنید خواب کافی ندارید و یا حتی اگر  میزان ساعات، برای خواب شبانه  به نظر کافی آیند، یک استراحت مناسب در طول شب برایتان حاصل نمیشود. 

خواب زیاد : خواب نیاز فیزیولوژیک بدن است و باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی می شود. ما به طور متوسط در شبانه روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم. 
تحقیقات نشان می دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 درصد افزایش می دهد. بنابراین کم خوابی و پرخوابی هر دو می توانند خطرساز باشند. در این میان خواب زیاد اگر چه بیماری نیست، ولی می تواند نشانه بیماری باشد به طوری که افرادی که بیش از حد می خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و چاقی قرار دارند.

عوارض ناشی از خواب زیاد

 • خستگی تمام وقت: ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری تان زمان مشخصی ندارد، کارایی تان را نیز از دست می دهید.درست است که آخر هفته ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می ریزد اما با این حال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر زیاد هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می کنند. 
 • خطر ابتلا به بیماری های قلبی: بیماری های قلبی در حال حاضر علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و در این میان خواب بیش از 9 ساعت در شبانه روز شانس ابتلا به این بیماری ها را تا 34 درصد افزایش می دهد. در این میان شانس ابتلای زنان به بیماری های قلبی ناشی از خواب زیاد، نسبت به مردان بیشتر است. 
 • افزایش وزن: تحقیقات نشان می دهد کم خوابی به میزان 27 درصد و خواب زیاد به میزان 25 درصد خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهد. مسلما زمانی که شما بیشتر می خوابید، کمتر تحرک دارید و در نتیجه کالری کمتری هم می سوزانید. 
 • خطر ابتلا به دیابت: هر چه افراد بیشتر بخوابند، بیشتر مستعد اضافه وزن می گردند و اضافه وزن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که نتیجه آن نیز افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو است. خواب بیش از حد اختلالاتی را در متابولیسم گلوکز به وجود می آورد و حساسیت به انسولین را کاهش می دهد.
 • کاهش تمرکز: بر اساس تحقیقات انجمن طب سالمندان آمریکا، خواب مزمن و طولانی مدت می تواند تاثیرات منفی بر روی تمرکز در انجام کارهای روزمره داشته باشد. 
 • مرگ زودرس: مطالعات اپیدمیولوژیک در مقیاس بزرگ نشان دادهاند که خواب طولانی مدت با مرگ زودرس ارتباط دارد. البته هنوز علت دقیق این ارتباط مشخص نیست ولی ظاهرا التهاب در این میان نقش جدی دارد. افزایش خواب و به تبع آن ابتلا به اضافه وزن و چاقی، التهاب در بدن را افزایش داده و خود عامل خطری برای ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و در نهایت مرگ زودرس است. 
 • افسردگی: خواب زیاد و افسردگی می توانند علت و معلول هم باشند به این معنی که هم افسردگی منجر به خواب طولانی مدت می شود و هم خواب بیش از حد، خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. افراد مبتلا به پرخوابی دو برابر بیش از سایرین در معرض خطر افسردگی هستند.

دلایل خوب نخوابیدن

 •  اتاق خواب گرم يا سرد و يا سر و صدا زياد است.
 •  ممکن است رختخواب، ناراحت يا كوچك باشد.
 •  احتمال دارد الگوی خواب  همسر شما با شما متفاوت باشد.
 •  شما ممکن است یک الگوی منظم برای خواب نداشته باشید یا به میزان کافی نرمش بدنی نکنید
 •  خوردن بیش از حد ممکن است خوابیدن را مشکل سازد
 •  گرسنه به بستر رفتن ممکن است سبب بیداری پیش از موعد گردد
 •  سیگار، الکل و نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه
 •  بیماری، درد یا تب بالا
 •  مشكلات احساسی  ناشی از كار
 •  اضطراب و نگرانی
 •  افسردگی ، شما ممكن است صبح زود از خواب بيدار شويد و قادر به خوابيدن دوباره نباشيد.
 •  فكر بيش از حد به مشكلات روزانه

آيا مصرف قرص كمكی به ما ميكند؟

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

قرصهای خواب بوسيله مردم مصرف ميشوند ولی اين قرصها:

 •  اثر طولانی مدت ندارند
 •  روز پس از مصرف آنها شما خسته و تحريک پذير خواهيد بود
 •  خيلی زود كارايی خود را از دست مي دهند و شما مجبوريد از مقدار بيشتری دارو استفاده كنيد
 •  بسياری به آن معتاد می شوند، در واقع با مصرف طولانی مدت قرص های خواب آور انسان از نظر جسمی و روانی به آنها وابسته می شود
 •  بسیاری از عوارض قرصهای خواب آور جدید هم شبیه قرصهای قدیمِی میباشد.

قرصهای خواب باید برای مدت کوتاه (کمتر از دو هفته) مصرف شود, مثلا در مواقعی که شما اصلا خوابتان نمی برد و دچار پریشانی شده اید. اگر شما مدت طولاني است كه از اين دارو ها استفاده می كنيد بهتر است با مشورت پزشك خود مقدار مصرف را به تدريج كاهش دهيد، در برخي موارد نيز مصرف دارو هاي ضد افسردگی  مفيد مي باشد.

داروهای بدون نسخه پزشک

چند مورد از اين گونه دارو ها وجود دارد كه شما مثل دارو های ضد آلرژي و سرماخوردگی می توانيد آنها را بدون نسخه پزشك خريداری كنيد. البته اين دارو ها تا حدودی موثرند اما به احتمال قوی روز بعد شما كاملا خواب آلود خواهيد بود. اگر شما از اين دارو ها مصرف كرديد حتما به اخطار های مربوطه توجه كنيد و روز بعد حتما از رانندگی و كار با وسايل خطرناك دوری كنيد. مشكل ديگر هم اينكه بدن نسبت به اين دارو ها مقاوم شده و به تدريج شما مجبوريد مقدار بيشتري از دارو مصرف كنيد تا به اثر مطلوب دست يابيد ، بهترين راه اين است كه به طور موقت از اين دارو ها استفاده كنيد و هر گز به مدت زياد آن را به كار نبريد.

استفاده از داروهای گیاهی

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

نوع ديگر درمان ،استفاده از دارو هاي گياهی است و اکثر آنها بر پايه گياه دارويی سنبل الطيب  ساخته مي شوند، اگر از اين گياه دارويی به مدت دو سه هفته شبانه استفاده شود بهترين نتيجه را خواهد داشت اما اگر گهگاه از آن استفاده كنيم نتيجه مورد نظر را نخواهد داشت. مانند دارو هاي ضد آلرژي ما بايد مراقب عوارض استفاده از اين دارو ها باشيم. اگر براي فشار خون دارو مصرف می كنيد يا از ساير دارو های آرامبخش يا خواب آور استفاده می كنيد حتما قبل از استفاده از اين دارو ها با دكتر خود مشورت كنيد.

درمان بر پايه روان شناسی

يك روش درمانی به نام  درمان رفتار شناسی مفيد بوده است. اين نوع درمان به بيمار كمك ميكند تا از فكر و خيال بيهوده اي كه باعث اضطراب مي شود دوری كند.

مواردی  كه بايد از آنها اجتناب كرد:

 • الكل : همه ميدانند كه الكل به انسان برای به خواب رفتن كمك ميكند ، اما مشكل اينجاست كه اغلب اگر الكل مصرف كرده باشيم نيمه شب از خواب بيدار ميشويم و اگر بطور منظم برای به خواب رفتن الكل مصرف كنيم به تدريج به مقدار بيشتری الكل احتياج پيدا خواهيم كرد و اگر هم  به يكباره مصرف آن را قطع كنيم براي یک یا دو هفته خوابيدن ممكن است بسيار دشوار شود.
 • دارو های كاهش وزن : دارو هاي مخدر مانند اكستاسی ، كوكائين ، آمفتامين و غيره نيز باعث بی خوابی می شوند.

 مواردی كه برای بسياری از افراد مفيد می باشد : 

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

اين كار ها را انجام دهيد:

 • مطمئن  شويد اتاق خواب و رختخواب شما راحت ، نه خيلی سرد و نه خيلی گرم باشد و سر و صدای زيادی هم  در محيط نباشد.
 • مطمئن شويد كه تشك شما به خوبی وزن شما را تحمل می كند و نه آنقدر نرم نرم باشد كه بدن شما خم شود و نه آنقدر سفت كه شانه ها و باسن شما تحت فشار قرار گيرد به طور معمول شما هر ده سال يک بار تشك خود را عوض كنيد تا بهترين كارايی را داشته باشد.
 • هنگام روز مقداری فعاليت بدنی نظير شنا يا پياده روی داشته باشيد ، اما زياده روی نكنيد. بهترين زمان انجام اين فعاليتها ساعات آخر بعد از ظهر يا اوايل عصر مي باشد. فعاليت بدنی پس از اين زمان با عث آشفتگی در خواب خواهد شد
 • قبل از به رختخواب رفتن زمانی را براي تمدد اعصاب اختصاص دهيد. بعضي افراد استفاده از مواد خوشبو را برای تمدد اعصاب مفيد يافته اند(آروماتراپی)
 • اگر چيزي باعث آزار شما می شود و نمی توانيد برای خلاصی از آن كاری انجام دهيد ، قبل از رفتن به رختخواب آنرا يادداشت كنيد و با خود بگوييد كه فردا به حل اين مسئله خواهم پرداخت.
 • اگر نمی توانيد بخوابيد ، برخيزيد و كاری انجام دهيد كه اعصاب شما را راحت كند ، مثلا مطالعه كنيد، تلويزيون نگاه كنيد يا به موسيقي آرام گوش كنيد. پس از مدتي بايد به قدر كافی خسته باشيد كه به رختخواب باز گرديد.

اين كارها را انجام ندهيد:

 • براي مدت طولاني سعي کنيد  بي خواب نمانيد ، سعي كنيد برنامه زماني مشخصي براي خوابيدن و بيدار شدن داشته باشيد.
 • حتي اگر احساس خستگي میکنید یا نميكنيد هميشه سعي كنيد در ساعت مشخص به رختخواب برويد و در ساعت مشخص هم بيدار شويد.
 • کافئين تا مدت زمان نسبتا زياد در بدن می ماند، سعی كنيد از اواسط بعد از ظهر از نوشيدن چای ،قهوه و ساير نوشيدنی های كافئین دار خودداری كنيد و اگر به نوشيدنی گرم نياز داريد از شير يا نوشيدنی های گياهی استفاده كنيد البته مطمئن شويد اين گياهان دارای كافئين نباشند.
 • الكل زياد مصرف نكنيد ، ممكن است الكل در به خواب رفتن به شما كمك كند اما اغلب نيمه شب باعث بيداری شما می شود.
 • شب هنگام از خوردن و آشاميدن بيش از حد خودداری كنيد ، سعي كنيد عصر هنگام شام خود را ميل كنيد تا شب دير وقت اگر شب بدی را گذرانده ايد روز بعد نخوابيد چون شب بعدی نخواهيد توانست خوب بخوابيد.
 • اگر با وجود بكار بردن موارد فوق باز هم بد خواب هستيد به پزشك مراجعه كنيد و درباره مشكلاتی كه مانع از خوب خوابيدن شما ميشوند با وی مشورت كنيد.

دكتر می تواند تشخيص دهد آيا علت بی خوابی شما، بيماری، استفاده از دارويی خاص و يا مشكلات هيجانی است .شواهدی وجود دارد كه نشان ميدهد درمان رفتار شناسی مفید است بخصوص اگر بیخوابی شما مزمن شده باشد. خوابيدن در زمان نادرست، شيفت كاری كردن، مراقبت شبانه از فرزندان شما ممكن است بنا به شرايط كاری در زمان طبيعی خواب مجبور باشيد بيدار بمانيد. اگر گهگاهی اين شرايط را داريد، كنار آمدن با آن خيلی سخت نيست. اما شيفت كاران، مانند دكتر ها يا پرستارانی كه تمام شب را كار می كنند، يا مادرانی كه شبانه از كودكان خود مراقبت می كنند، ممكن است دچار مشكل شوند. اين حالتی است كه در مسافرت های هوايی طولانی رخ ميدهد، يعنی زمان خواب طبيعی شما به هم می خورد و زمانی كه ساير مردم خواب هستند شما مجبور به بيداری هستيد. يك راه خوب برای بازگشت به حالت طبيعی بيدار شدن صبح زود و در زمان مشخص می باشد. مهم نيست شب گذشته چقدر دير خوابيده باشيد, می توانيد براي كمك به اين منظور از ساعت زنگدار استفاده كنيد همچنين شب بعد زودتر از ساعت ده به رختخواب نرويد اگر از اين روش استفاده کنيد به زمان خواب طبيعی  باز خواهيد گشت.

خواب آلودگی در روز

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

 يکی از شرايط غير معمول است كه اغلب توسط پزشكان قابل تشخيص نيست و دارای دو نشانه زیر می باشد : 

 • احساس خواب آلودگی شديد هنگام روز، حتی در حضور ديگران انسان ممكن است چرت بزند.
 • شما ممكن است به طور ناگهانی، هنگام عصبانيت يا خنديدن يا هيجان زدگی كنترل عضلات خود را از دست بدهيد و ولو شويد، به اين حالت cataplexy می گويند.

 ممكن است به حالتهای زير هم  دچار شويد:

 • هنگام به  خواب رفتن يا هنگام بر خواستن قادر به تكلم نباشيد، به اين حالت  فلج ناشی از خواب مي گويند.
 • صدا های عجيب و غريب بشنويد يا تصاوير خيالی را مشاهده كنيد.
 • شما ممكن است در خواب به طور اتوماتيك كارهايی را انجام دهيد كه به هيچ وجه هنگام بيداری آنها را به ياد نمي آوريد.
 • ممكن است نيمه شب با احساس گرگرفتگی از خواب بپريد. دلیل اين موضوع اخيرا كشف شده و مربوط به كمبود ماده اوركسين يا هيپوكرتين می باشد. درمان اين بيماری شامل انجام ورزش منظم و داشتن برنامه منظم شبانه می باشد و با توجه به الگوی بيماری شما مصرف برخي از داروهای ضد افسردگی يا داروهايی که باعث افزايش سطح هوشياری می شوند مانند مدافينيل می تواند سودمند باشد.

خواب آشفته و نا منظم

 • شما ممكن است هنگام خواب خروپف كنيد و يا در زمان های كوتاهی تنفستان دچار وقفه شود، دليل اين امر بسته شدن قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شما می باشد.
 • هر وقت كه تنفستان متوقف شود  شما از خواب ميپريد و  عضلات بدن و به ويژه دست و پايتان ممكن است دچار پرش شوند.
 • شما فقط برای مدت کوتاهی قبل از دوباره به خواب رفتن بیدار هستید.
 • این حالت معمولا چند بار در هنگام شب روی میدهد و درنتیجه شما روز بعد احساس خستگی وکوفتگی وخواب آلودگی شدید خواهید داشت.
 • شما همچنين پس از بر خواستن از خواب ممكن است دچار سردرد يا خشكي دهان شويد.

 اين حالت در سالخوردگان، همچنين سيگاری ها و الكلی ها و همچنين افرادی كه اضافه وزن دارند بيشتر روی میدهد. خود بيمار خيلي ممكن است متوجه اين حالت نشود و بيشتر همسرش متوجه اين رويداد می شود. برای بهبود شرايط بايد برخی از رفتار های روزمره خود مانند سيگار كشيدن، اضافه وزن و نوشيدن الكل و خوابيدن در وضعيتهای مختلف را متوقف كنيد. اگر وضعيت راه هاي تنفسي شما وخيم است ،شایدلازم باشدازوسایل مخصوصی که برای کمک به این منظور ساخته شده اند مانند CPAP استفاده کنيد. اين وسايل ماسك مانند روی بينی شما نصب می شوند و فشار هواي لازم را براي باز نگاه داشته شدن مجرای تنفسی شما اعمال می كنند.

مشکلات ديگر خواب

حدود پنج درصد بالغين دچار وحشت شبانه می شوند و يك درصد هنگام خواب راه می روند. اما اين دو حالت در كودكان بيشتر مشاهده می شود

راه رفتن در خواب:

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

اگر شما در خواب راه می رويد به چشم افراد دیگر مانند كسی خواهيد بود كه  تازه از خواب عميق برخاسته است. شما ممکن است از خواب بيدار شويد و کارهايي انجام دهيد که ممكن است كاملا پيچيده باشد مانند راه افتادن در اطراف منزل، بالا و  پايين رفتن از پله ها و انجام ساير كارهايی كه ممكن است باعث شرمساری شما شود يا حتي شما را به خطر اندازد. در راه رفتن شما اغلب متوجه اين رويداد ها نخواهيد شد مگر اينكه كسي شما را بيدار كند. راه رفتن درخواب ممكن است در پی از وحشت شبانه روی دهد.

نکات مهم

 • فردی را که در خواب راه میرود بدون بیدار کردن با احتیاط به سمت رختخواب هدایت کنید.
 • شاید لازم باشد اشیا تیز و خطرناک  مانند چاقو را در کمد قرار داده و در آن را قفل کنید. همچنین قفل کردن در و پنجره برای حفاظت ازآسیب دیدگی لازم باشد.

وحشت شبانه

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

خوابهای ترسناك می تواند به تنهايی روی دهد و باعث خواب روی نشود. فردی كه با ديدن خواب ترسناك از خواب می پرد مانند كسی به نظر ميرسد كه ناگهان از خواب پريده و هنوز نيمه هشيار است، اين گونه افراد اغلب بدون بيدار شدن كامل دوباره به خواب می روند بهترين كاری كه می توانيد براي اين افراد انجام دهيد اين است كه به نشستن آنها كمك كنيد تا كم كم به خواب بروند. وحشت شبانه با خوابهای وحشتناک يا کابوس متفاوت است زيرا فرد هنگام بيداری آنرا به ياد نمياورد.

كابوس

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

بسياری از ما خوابهای ترسناك يا كابوس را تجربه كردهايم. كابوسها معمولا حوالی صبح كه ما واضح ترین و خاطرآورترین خوابها را می بينيم روی می دهند. اين كابوسها در اثر آشفتگی ذهنی روی می دهند و اغلب به خودی خود بی خطرند مگر اينکه مکررا تکرار شوند. اين كابوسها بيشتر در اثر ترس از مرگ، حوادث ناگوار، تصادف و ترس از مورد حمله قرار گرفتن روی می دهند. مشاوره ممکن است مفيد باشد.

سندرم پاهای بی قرار

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

 • شما احساس می كنيد بايد پاها يا در بعضي موارد اعضای ديگر خود را حركت دهيد
 • شما ممكن است در پاهای خود احساس سوزش، خارش يا درد داشته باشيد.
 • اين احساس اغلب مزاحم استراحت شما می شود.
 • اين احساسات  بد معمولا شب هنگام بيشتر می شوند.
 • اين احساسات ناخوشايند اغلب با حركت دادن پا و يا راه رفتن از بين می روند

حركات كششی هم به از بين رفتن اين حالت كمك ميكنند. ابتلا به اين بيماری در هنگام روز براي كار كردن شما و هنگام شب نیز برای خواب شما ايجاد مشكل ميكند. اين بيماري معمولا ارثي است و مبتلايان اغلب تا ميان سالی به پزشك مراجعه نمی كنند. گر چه علائم اين بيماری در سنين كودكی هم قابل مشاهده است. اين بيماری اغلب به خودی خود ظاهر می شود. همچنين اين بيماری ممكن است در اثر كمبود ويتامين يا آهن، همچنين مشكلات كليوی يا ديابت روی دهد. حاملگی نيز می تواند باعث بروز اين مشكل شود. اگر علت اين بيماری, بيماری ديگری نباشد درمان آن بستگی به شدت آن دارد، در حالتهای خفيف می توان با انجام كارهايی ساده علائم اين بيماری را کنترل کرد و خواب شما را بهبود داد. در موارد حاد انجام معالجات پزشكی سودمند خواهد بود. اين معالجات شامل معالجات بيماری پاركينسون، صرع و مصرف داروهاي مسكن خواهد بود اگر معالجات ساده سودمند نبود، شما بايد به متخصص بيماري های حركتی و خواب مراجعه كنيد

خيال بافی (AUTISM)

مشکلات خواب و درمان بی خوابی

بعضی افرادی كه دچار اوهام هستند و در عالم غير واقعی زندگی می كنند ممكن است متوجه نشوند که شب براي خواب است و شب هنگام وقتی همه خواب هستند، بخواهند بيدار بمانند. اين افراد هميشه به كمك پزشك متخصص نياز مندند.

منبع : بهداشت روان | سلامتی | نمناک

افزودن دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.
The comment language code.

Filtered HTML

 • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
امتیاز
{"ratingValue":4.3,"reviewCount":2}
جمع امتیاز ها
5
تعداد امتیاز ها
2

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

 • نشانی‌های وب و پست الکتونیکی به صورت خودکار به پیوند‌ها تبدیل می‌شوند.
 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Schemas
{ "@context" : "https://schema.org", "@type" : "Article", "name" : "مشکلات خواب و درمان بی خوابی","headline" : "مشکلات خواب و درمان بی خوابی", "url" : "https://jameesalamat.com/node/79","id" : "https://jameesalamat.com/node/79","image":[ "https://jameesalamat.com/sites/default/files/field/image/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA%20%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8.jpg"], "author": {"@type": "Person", "name": "امیر شریعتی زادگان", "email" : "authors@jameesalamat.com" , "gender" : "Male"
, "Description" : "<p>امیرشریعتی زادگان دانش آموخته رشته روانشناسی در دانشگاه UCSI مالزی است. او تحصیلات مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در مالزی با نمرات بالا پشت سر گذاشته و در حال حاضر نیز در این کشور اقامت دارد.&nbsp;</p>

<p>امیر علاقمند به موسیقی، نوشتن، ورزش و خانواده است.</p>

<p>در سال 2014 او توانست اولین مشاوره های خود برای مراجعین را بصورت تلفنی و آنلاین ارائه دهد و از این حیث در این زمینه صاحب رکورد می باشد.&nbsp;</p>

<p>مطالبی که امیر آنها را گردآوری یا تایید نموده است همگی مطابق اصول و مفاهیم روانشناسی هستند.</p>" , "image" : "https://jameesalamat.com/sites/default/files/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%20%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%B9%D8%AA%DB%8C%20%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86.jpg" , "url" : "https:jameesalamat.com/taxonomy/term/302"
, "jobTitle" : "Psychologist"},"description":" اغلب نيازي نيست زياد به خوابيدن فكر كنيم، چون بخشي از زندگي عادي ماست كه همه از آن برخورداريم. اما وقتي بد خواب مي شويم تازه اهميت اين مسئله را در مي يابيم. در واقع، بيشتر ما در طول زندگي خود چندباري در خوابيدن دچار مشكل مي شويم . اين مشكل اغلب موقتي است و بيشتر هنگام ناراحتي و يا هيجان روي مي دهد و پس از چند روز كه اوضاع به حال عادي بازگشت خود به خود حل مي شود." , "articleBody" : " به هر حال ما برای استراحت و سلامت فكری و جسمی به خواب احتياج داريم&nbsp; و اگر مشكل بد خوابی ادامه يابد به تدريج متوجه عوارض آن خواهيم شد. خواب چيست خواب فرايندی طبيعی است که بطور منظم در هر بیست و چهار ساعت اتفاق می افتد و در آن حالت انسان، ناهشيار و نسبت به اتفاقات اطراف خود ناآگاه است. انواع خواب خواب با حركت سريع چشمها در سرتاسر شب چند بار اتفاق می افتند و ما طی آنها&nbsp;خواب می بینیم.&nbsp;در اين نوع خواب كه حدودا يك پنجم زمان خوابيدن را به خود اختصاص ميدهد مغز بسيار فعال بوده و ماهيچه‌های بدن در حال استراحت هستند و چشمها به سرعت به&nbsp;&nbsp;چپ و راست حركت می كنند. اختلال حرکت سریع چشم در خواب (RBM) یک اختلال خواب (به‌طور خاص بیشتر نابهنجاری خواب) است که در طول مرحله (REM) خواب رخ می‌دهد. چشم‌ها در این حالت دارای حرکت سریع هستند که یک رفتار غیرطبیعی محسوب می‌شود. این مشکل برای اولین بار در سال ۱۹۸۶&nbsp;شرح داده شد.&nbsp;از ویژگی‌های اصلی و مسلماً تنها دلیل غیرطبیعی RBD، فلج عضلات معروف به آتونیا در طول مرحله‌ای متفاوت از خواب است که با نام REM (که در طی آن خواب‌رفتگی نه‌ تنها طبیعی بلکه لازم است) شناخته می‌شود. REM مرحله‌ای از خواب است که در آن عمیق‌ترین نوع خواب رخ می‌دهد. از دست دادن مهار حرکت‌های بدن در هنگام خواب، منجر به طیف گسترده‌ای از رفتارهای غیر ارادی در طول خواب می‌شود.&nbsp;این حرکات می‌تواند از اندام ساده تا پیچیده را شامل شود که به نظر می‌رسد خارج از اراده‌ی ضمیر خودآگاه افراد حرکت می‌کنند. این رفتارها ممکن است به‌ صورت طبیعی خشن بوده و در برخی موارد باعث آسیب رساندن به فرد بیمار و یا افرادی که کنار او خوابیده‌اند، شوند. علائم اختلال حرکت سریع چشم در خواب RBD توسط عکس‌العمل‌های فرد در هنگام خواب شناسایی می‌شود. این عکس‌العمل‌ها اغلب شامل لگدزدن، جیغ زدن، مشت زدن، گرفتن و حتی بیرون&nbsp;پریدن از رختخواب است. افراد معمولاً پس از بیدار شدن، خواب‌ها و واکنش‌های خود را به یاد دارند اما حرکت‌هایشان را به یاد نمی‌آورند. در یک چرخه‌ی خواب طبیعی، خواب&nbsp;REM ممکن است در فواصل ۹۰&nbsp;دقیقه‌ای و دو ساعت در هر شب، اتفاق بیفتد.&nbsp;این به‌ آن&nbsp;معنی است که RBD ممکن است تا چهار بار در شب رخ دهد. در موارد نادر، نیز ممکن است فقط یک‌ بار در هفته و یا یک‌ بار در ماه این اختلال اتفاق افتد. RBD بیشتر در ساعات اولیه‌ی صبح رخ می‌دهد، زیرا در این زمان خواب REM شایع‌تر است. حرکات فرد در هر مرحله ممکن است باعث آسیب رساندن به خود فرد یا سایر افرادی که کنار او خوابیده‌اند شود.&nbsp;همچنین این افراد ممکن است بدون اینکه خودشان بدانند، به دیگران پاسخ بدهند. این باعث می‌شود که آن‌ها در خواب از همه‌ چیز آگاه باشند که می‌تواند به&nbsp;محرومیت از خواب منجر شود. دلایل اختلال حرکت سریع چشم در خواب اختلال حرکت سریع چشم (RBD) زمانی رخ می‌دهد که کنترل ارادی ماهیچه‌ها در هنگام خواب از دست می‌رود و بدن دچار آتونیا می‌شود که این اتفاق در هنگام خواب REM و در پاسخ به رؤیاهایی که فرد می‌بیند، رخ می‌دهد.&nbsp;این می‌تواند توسط واکنش‌های جانبی به برخی داروها و یا مصرف مواد مخدر ایجاد&nbsp;شود؛ با این‌ حال، اغلب در افراد مسن و در افراد دارای اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و بیماری‌های عصبی دیگر (برای مثال آتروفی سیستم‌های چندگانه و سستی بدن ناشی از زوال عقل) اتفاق می‌افتد. خواب بدون حركت سريع چشمها در اين حالت مغز آرام بوده وليكن بدن&nbsp;حركت میکند در اين هنگام هورمونها&nbsp; آزاد شده&nbsp;و وارد سيستم گردش خون میشوند و بدن&nbsp;به ترميم خستگی ها و فرسودگيهای حاصل از فعاليتهای روزانه می پردازد. مراحل خواب بدون حرکت سریع چشمها مرحله پيش از به خواب رفتن :&nbsp;در اين مرحله عضلات آرام میگیرند، ضربان قلب كند شده و دمای بدن كاهش&nbsp;&nbsp;می يابد. &nbsp;خواب سبك :&nbsp;در اين مرحله&nbsp;&nbsp;هنوز میشود به سادگی و بدون احساس گیجی از خواب بیدار شد. موج آهسته :&nbsp;در اين مرحله فشار خون كم ميشود، ممكن است در خواب صحبت كنيم يا راه برويم. &nbsp;خواب عمیق با موج آهسته :&nbsp;در اين حالت از خواب بیدار کردن ما خيلی سخت است&nbsp;و در صورت وقوع&nbsp;احساس گيجی خواهیم کرد. جابجايی بين مراحل&nbsp; يك و دو در خواب شبانه حدود پنج بار اتفاق می افتد و هر چه به صبح نزديكتر شويم میزان خواب ديدن ما افزايش مي يابد. در جريان يك خواب طبيعی تقريبا هر دوساعت يك بار به مدت يك يا دو دقيقه&nbsp; بيدار میشويم&nbsp; ولی معمولا آن را به ياد نمی آوريم ولي اگر در اين حالت&nbsp; از قبل&nbsp; دلشوره داشته باشيم يا در اطراف ما سر و صدا باشد يا همسر ما خروپف كند،&nbsp;&nbsp;احتمالش بیشتر است که اين دوره های بيداری را به ياد آوریم. چقدر&nbsp;خواب نياز داريم؟ نوزادان&nbsp; : روزانه حدود هفده ساعت&nbsp;&nbsp; نوجوانان : &nbsp;نه يا ده ساعت خواب شبانه&nbsp; بزرگسال&nbsp; : هفت&nbsp; يا هشت ساعت خواب شبانه&nbsp;&nbsp; افراد&nbsp;مسن تر هم به همين مقدار خواب نياز دارند ، اما اغلب ممكن است فقط يك دوره خواب عميق شبانه&nbsp; در طی&nbsp; سه تا چهار ساعت اول داشته&nbsp;و&nbsp;پس از آن&nbsp;ممكن است آسان تر از خواب بيدار شوند بعلاوه، تمايل به خواب ديدن با&nbsp; افزايش سن كاهش مي يابد، همچنین افراد همسن در شرايط يكساني به سر نمي برند و با هم تفاوت دارند.&nbsp;اغلب افراد به هفت يا هشت ساعت خواب نياز دارند اما افرادي هم&nbsp; هستند&nbsp; که&nbsp;با سه تا چهار ساعت خواب شبانه سرمیکنند.خوابیدن شبانه بطور منظم و بیش از هفت&nbsp;يا هشت ساعت، مفيد نخواهد بود.&nbsp;دوره های&nbsp; كوتاه مدت بيداری بسیار بيشتر از آنچه واقعا هستند حس&nbsp;می شوند بنا براين به سادگی&nbsp; ممکن است احساس کنیم&nbsp; كمتر از ميزان واقعی خواب بوده ايم. حتما ببینید:&nbsp;کودکان در سنین مختلف به چند ساعت خواب&nbsp;نیاز دارند اگر نخوابيم چه می شود؟ &nbsp; اگر نتوانيم بخوابيم نگران مي شويم، اگر بی خوابی گهگاهی اتفاق بيفتد روز بعدش احساس خستگی خواهيم داشت اما در اين حالت آسيبی به سلامتی جسمی و روانی ما وارد نمی شود اما پس از چند شب بيخوابی به تدريج متوجه خواهید شد: تمام مدت خسته هستید در طی روز چرتتان میگیرد تمرکز فکری برایتان سخت میشود تصمیم گیری برایتان مشکل میشود شروع به احساس افسردگی می کنید اگر با ماشین آلات سنگین&nbsp; کار می کنید یا در حال رانندگی باشید این میتواند بسیار خطرناک باشد.سالانه مرگ و میر فراوانی به دلیل به خواب رفتن افراد حین رانندگی اتفاق می افتد.&nbsp;فقدان خواب همچنین میتواند ما را در مقابل فشار خون بالا، چاقی و دیابت آسیب پذیر سازد. مشکلات خواب در دوران بزرگسالی خواب&nbsp;کم :&nbsp;&nbsp;ممکن است احساس کنید خواب کافی ندارید و یا حتی اگر&nbsp; میزان ساعات، برای خواب شبانه&nbsp;&nbsp;به نظر کافی آیند، یک استراحت مناسب در طول شب برایتان حاصل نمیشود.&nbsp; خواب&nbsp;زیاد :&nbsp;خواب نیاز فیزیولوژیک بدن است و باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی می شود. ما به طور متوسط در شبانه روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم.&nbsp; تحقیقات نشان می دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 درصد افزایش می دهد. بنابراین کم خوابی و پرخوابی هر دو می توانند خطرساز باشند. در این میان&nbsp;خواب زیاد&nbsp;اگر چه بیماری نیست، ولی می تواند نشانه بیماری باشد به طوری که افرادی که بیش از حد می خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر&nbsp;دیابت&nbsp;و چاقی قرار دارند. حتما ببینید:&nbsp;تاثیر خواب ناکافی بر احساسات عوارض ناشی از خواب زیاد خستگی تمام وقت: ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری تان زمان مشخصی ندارد، کارایی تان را نیز از دست می دهید.درست است که آخر هفته ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می ریزد اما با این حال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر زیاد هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می کنند.&nbsp; خطر ابتلا به بیماری های قلبی:&nbsp;بیماری های قلبی در حال حاضر علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و در این میان خواب بیش از 9 ساعت در شبانه روز شانس ابتلا به این بیماری ها را تا 34 درصد افزایش می دهد. در این میان شانس ابتلای زنان به بیماری های قلبی ناشی از خواب زیاد، نسبت به مردان بیشتر است.&nbsp; افزایش وزن:&nbsp;تحقیقات نشان می دهد کم خوابی به میزان 27 درصد و خواب زیاد به میزان 25 درصد خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهد. مسلما زمانی که شما بیشتر می خوابید، کمتر تحرک دارید و در نتیجه کالری کمتری هم می سوزانید.&nbsp; خطر ابتلا به دیابت:&nbsp;هر چه افراد بیشتر بخوابند، بیشتر مستعد اضافه وزن می گردند و اضافه وزن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که نتیجه آن نیز افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو است. خواب بیش از حد اختلالاتی را در متابولیسم گلوکز به وجود می آورد و حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. کاهش تمرکز:&nbsp;بر اساس تحقیقات انجمن طب سالمندان آمریکا، خواب مزمن و طولانی مدت می تواند تاثیرات منفی بر روی تمرکز در انجام کارهای روزمره داشته باشد.&nbsp; مرگ زودرس:&nbsp;مطالعات اپیدمیولوژیک در مقیاس بزرگ نشان دادهاند که خواب طولانی مدت با&nbsp;مرگ زودرس&nbsp;ارتباط دارد. البته هنوز علت دقیق این ارتباط مشخص نیست ولی ظاهرا التهاب در این میان نقش جدی دارد. افزایش خواب و به تبع آن ابتلا به اضافه وزن و چاقی، التهاب در بدن را افزایش داده و خود عامل خطری برای ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و در نهایت&nbsp;مرگ زودرس&nbsp;است.&nbsp; افسردگی:&nbsp;خواب زیاد و افسردگی می توانند علت و معلول هم باشند به این معنی که هم افسردگی منجر به خواب طولانی مدت می شود و هم خواب بیش از حد، خطر ابتلا به&nbsp;افسردگی&nbsp;را افزایش می دهد. افراد مبتلا به پرخوابی دو برابر بیش از سایرین در معرض خطر&nbsp;افسردگی&nbsp;هستند. دلایل خوب نخوابیدن &nbsp;اتاق خواب گرم يا سرد و يا سر و صدا زياد است. &nbsp;ممکن است رختخواب، ناراحت يا كوچك باشد. &nbsp;احتمال دارد&nbsp;الگوی خواب&nbsp; همسر شما با شما متفاوت باشد. &nbsp;شما ممکن است یک الگوی منظم برای خواب نداشته باشید یا به میزان کافی نرمش بدنی نکنید &nbsp;خوردن بیش از حد ممکن است خوابیدن را مشکل سازد &nbsp;گرسنه به بستر رفتن ممکن است سبب بیداری پیش از موعد گردد &nbsp;سیگار، الکل و نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه &nbsp;بیماری، درد یا تب بالا &nbsp;مشكلات احساسی&nbsp;&nbsp;ناشی از كار &nbsp;اضطراب و نگرانی &nbsp;افسردگی ، شما ممكن است صبح زود از خواب بيدار شويد و قادر به خوابيدن دوباره نباشيد. &nbsp;فكر بيش از حد به مشكلات روزانه آيا مصرف قرص كمكی به ما ميكند؟ قرصهای خواب&nbsp;بوسيله مردم مصرف ميشوند ولی اين قرصها: &nbsp;اثر طولانی مدت ندارند &nbsp;روز پس از مصرف آنها شما خسته و تحريک پذير خواهيد بود &nbsp;خيلی زود كارايی خود را از دست مي دهند و شما مجبوريد از مقدار بيشتری دارو استفاده كنيد &nbsp;بسياری به آن معتاد می شوند، در واقع با مصرف طولانی مدت قرص های خواب آور انسان از نظر جسمی و روانی به آنها وابسته می شود &nbsp;بسیاری از عوارض قرصهای خواب آور جدید&nbsp;هم شبیه قرصهای قدیمِی میباشد. قرصهای خواب باید برای مدت کوتاه (کمتر از دو هفته) مصرف شود, مثلا در مواقعی که شما اصلا خوابتان نمی برد و دچار پریشانی شده اید.&nbsp;اگر شما مدت طولاني است كه از اين دارو ها استفاده می كنيد بهتر است با مشورت پزشك&nbsp;خود مقدار&nbsp;مصرف را به تدريج كاهش دهيد، در برخي موارد نيز مصرف دارو هاي ضد افسردگی&nbsp;&nbsp;مفيد مي باشد. داروهای بدون نسخه پزشک چند مورد از اين گونه دارو ها وجود دارد كه شما مثل دارو های ضد آلرژي و سرماخوردگی می توانيد&nbsp;آنها را بدون نسخه پزشك خريداری كنيد.&nbsp;البته اين دارو ها تا حدودی موثرند اما به احتمال قوی روز بعد شما كاملا خواب آلود خواهيد بود.&nbsp;اگر شما از اين دارو ها مصرف كرديد حتما به اخطار های مربوطه توجه كنيد و روز بعد حتما از رانندگی و كار با وسايل خطرناك دوری كنيد.&nbsp;مشكل ديگر هم اينكه بدن نسبت به اين دارو ها مقاوم شده و به تدريج شما مجبوريد مقدار بيشتري از دارو&nbsp;مصرف كنيد تا به اثر مطلوب دست يابيد ، بهترين راه اين است كه به طور موقت از اين دارو ها استفاده كنيد و&nbsp;هر گز به مدت زياد آن را به كار نبريد. استفاده از داروهای گیاهی نوع ديگر درمان ،استفاده از دارو هاي گياهی است و اکثر آنها بر پايه گياه دارويی سنبل الطيب&nbsp;&nbsp;ساخته مي شوند، اگر از اين گياه دارويی به مدت دو سه هفته شبانه استفاده شود بهترين نتيجه را خواهد داشت اما اگر گهگاه از آن استفاده كنيم نتيجه مورد نظر را نخواهد داشت.&nbsp;مانند دارو هاي ضد آلرژي ما بايد مراقب عوارض استفاده از اين دارو ها باشيم.&nbsp;اگر براي فشار خون دارو مصرف می كنيد يا از ساير دارو های آرامبخش يا خواب آور استفاده می كنيد&nbsp;حتما قبل از استفاده از اين دارو ها با دكتر خود مشورت كنيد. درمان بر پايه روان شناسی يك روش درمانی به نام&nbsp; درمان رفتار شناسی مفيد بوده است.&nbsp;اين نوع درمان به بيمار كمك ميكند تا از فكر و خيال بيهوده اي كه باعث اضطراب مي شود دوری كند. مواردی&nbsp; كه بايد از آنها اجتناب كرد: الكل :&nbsp;همه ميدانند كه الكل به انسان برای به خواب رفتن كمك ميكند ، اما مشكل اينجاست كه اغلب&nbsp;اگر الكل مصرف كرده باشيم نيمه شب از خواب بيدار ميشويم و اگر بطور منظم برای به خواب رفتن&nbsp;الكل مصرف كنيم به تدريج به مقدار بيشتری الكل احتياج پيدا خواهيم كرد و اگر هم&nbsp; به يكباره&nbsp;مصرف آن را قطع كنيم براي یک یا دو هفته خوابيدن ممكن است بسيار دشوار شود. دارو های كاهش وزن : دارو هاي مخدر مانند اكستاسی ، كوكائين ، آمفتامين و غيره نيز باعث بی خوابی می شوند. &nbsp;مواردی كه برای بسياری از افراد مفيد می باشد :&nbsp; اين كار ها را انجام دهيد: مطمئن&nbsp; شويد اتاق خواب و رختخواب شما راحت ، نه خيلی سرد و نه خيلی گرم باشد و سر و صدای زيادی هم&nbsp; در محيط نباشد. مطمئن شويد كه تشك شما به خوبی وزن شما را تحمل می كند و نه آنقدر نرم نرم باشد كه بدن شما خم شود و نه آنقدر سفت كه شانه ها و باسن شما تحت فشار قرار گيرد به طور معمول شما هر ده سال يک بار تشك خود را عوض كنيد تا بهترين كارايی را داشته باشد. هنگام روز مقداری فعاليت بدنی نظير شنا يا پياده روی داشته باشيد ، اما زياده روی نكنيد.&nbsp;بهترين زمان انجام اين فعاليتها ساعات آخر بعد از ظهر يا اوايل عصر مي باشد.&nbsp;فعاليت بدنی پس از اين زمان با عث آشفتگی در خواب خواهد شد قبل از به رختخواب رفتن زمانی را براي تمدد اعصاب اختصاص دهيد. بعضي افراد استفاده از مواد خوشبو را برای تمدد اعصاب مفيد يافته اند(آروماتراپی) اگر چيزي باعث آزار شما می شود و نمی توانيد برای خلاصی از آن كاری انجام دهيد ، قبل از رفتن به رختخواب آنرا يادداشت كنيد و با خود بگوييد كه فردا به حل اين مسئله خواهم پرداخت. اگر نمی توانيد بخوابيد ، برخيزيد و كاری انجام دهيد كه اعصاب شما را راحت كند ، مثلا مطالعه كنيد،&nbsp;تلويزيون نگاه كنيد يا به موسيقي آرام گوش كنيد.&nbsp;پس از مدتي بايد به قدر كافی خسته باشيد كه به رختخواب باز گرديد. اين كارها را انجام ندهيد: براي مدت طولاني سعي کنيد&nbsp; بي خواب نمانيد ، سعي كنيد برنامه زماني مشخصي براي خوابيدن و بيدار شدن داشته باشيد. حتي اگر احساس خستگي میکنید یا نميكنيد هميشه سعي كنيد در ساعت مشخص به رختخواب برويد و در ساعت مشخص هم بيدار شويد. کافئين تا مدت زمان نسبتا زياد در بدن می ماند، سعی كنيد از اواسط بعد از ظهر از نوشيدن چای ،قهوه و ساير نوشيدنی های كافئین دار خودداری كنيد و اگر به نوشيدنی گرم نياز داريد از شير يا نوشيدنی های گياهی استفاده كنيد البته مطمئن شويد اين گياهان دارای كافئين نباشند. الكل زياد مصرف نكنيد ، ممكن است الكل در به خواب رفتن به شما كمك كند اما اغلب نيمه شب باعث بيداری شما می شود. شب هنگام از خوردن و آشاميدن بيش از حد خودداری كنيد ، سعي كنيد عصر هنگام شام خود را ميل كنيد تا شب دير وقت اگر شب بدی را گذرانده ايد&nbsp;روز بعد نخوابيد چون شب بعدی نخواهيد توانست خوب بخوابيد. اگر با وجود بكار بردن موارد فوق باز هم بد خواب هستيد به پزشك مراجعه كنيد و درباره مشكلاتی كه مانع از خوب خوابيدن شما ميشوند با وی مشورت كنيد. دكتر می تواند تشخيص دهد آيا علت بی خوابی شما، بيماری، استفاده از دارويی خاص و يا مشكلات هيجانی است .شواهدی وجود دارد كه نشان ميدهد درمان رفتار شناسی مفید است بخصوص اگر بیخوابی شما مزمن شده باشد.&nbsp;خوابيدن در زمان نادرست، شيفت كاری كردن، مراقبت شبانه از فرزندان&nbsp;شما ممكن است بنا به شرايط كاری در زمان طبيعی خواب مجبور باشيد بيدار بمانيد. اگر گهگاهی اين شرايط را داريد، كنار آمدن با آن خيلی سخت نيست. اما شيفت كاران، مانند دكتر ها يا پرستارانی كه تمام شب را كار می كنند، يا مادرانی كه شبانه از كودكان خود مراقبت می&nbsp;كنند، ممكن است دچار مشكل شوند.&nbsp;اين حالتی است كه در مسافرت های هوايی طولانی رخ ميدهد، يعنی زمان خواب طبيعی شما به هم می خورد و زمانی كه ساير مردم خواب هستند شما مجبور به بيداری هستيد.&nbsp;يك راه خوب برای&nbsp;بازگشت به حالت طبيعی بيدار شدن صبح زود و در زمان مشخص می باشد. مهم نيست شب گذشته چقدر دير خوابيده باشيد, می توانيد براي كمك به اين منظور از ساعت زنگدار استفاده كنيد&nbsp;همچنين شب بعد زودتر از ساعت ده به رختخواب نرويد اگر از اين روش استفاده کنيد به زمان خواب طبيعی&nbsp; باز خواهيد گشت. خواب آلودگی در روز &nbsp;يکی از&nbsp;شرايط غير معمول است كه اغلب توسط پزشكان قابل تشخيص نيست و دارای دو نشانه زیر می باشد :&nbsp; احساس خواب آلودگی شديد هنگام روز، حتی در حضور ديگران انسان ممكن است چرت بزند. شما ممكن است به طور ناگهانی، هنگام عصبانيت يا خنديدن يا هيجان زدگی كنترل عضلات خود را از دست بدهيد و ولو شويد، به اين حالت&nbsp;cataplexy می گويند. &nbsp;ممكن است به حالتهای زير هم&nbsp; دچار شويد: هنگام به&nbsp; خواب رفتن يا هنگام بر خواستن قادر به تكلم نباشيد، به اين حالت&nbsp; فلج ناشی از خواب&nbsp;مي گويند. صدا های عجيب و غريب بشنويد يا تصاوير خيالی را مشاهده كنيد. شما ممكن است در خواب به طور اتوماتيك كارهايی را انجام دهيد كه به هيچ وجه هنگام بيداری آنها را به ياد نمي آوريد. ممكن است نيمه شب با احساس گرگرفتگی از خواب بپريد.&nbsp;دلیل اين موضوع اخيرا كشف شده و مربوط به كمبود ماده اوركسين يا هيپوكرتين می باشد.&nbsp;درمان اين بيماری شامل انجام ورزش منظم و داشتن برنامه منظم شبانه می باشد و با توجه به الگوی بيماری شما مصرف برخي از داروهای ضد افسردگی يا داروهايی که باعث افزايش سطح هوشياری می شوند مانند مدافينيل می تواند سودمند باشد. خواب آشفته و نا منظم شما ممكن است هنگام خواب خروپف كنيد و يا در زمان های كوتاهی تنفستان دچار وقفه شود، دليل اين امر بسته شدن قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شما می باشد. هر وقت كه تنفستان متوقف شود&nbsp; شما از خواب ميپريد و&nbsp; عضلات بدن و به ويژه دست و پايتان&nbsp;ممكن است دچار پرش شوند. شما فقط برای مدت کوتاهی قبل از دوباره به خواب رفتن بیدار هستید. این حالت معمولا چند بار در هنگام شب روی میدهد&nbsp;و درنتیجه شما روز بعد احساس خستگی وکوفتگی وخواب آلودگی شدید خواهید داشت. شما همچنين پس از بر خواستن از خواب ممكن است دچار سردرد يا خشكي دهان شويد. &nbsp;اين حالت در سالخوردگان، همچنين سيگاری ها و الكلی ها و همچنين افرادی كه اضافه وزن دارند بيشتر روی میدهد.&nbsp;خود بيمار خيلي ممكن است متوجه اين حالت نشود و بيشتر همسرش متوجه اين رويداد می شود. برای بهبود شرايط بايد برخی از رفتار های روزمره خود مانند سيگار كشيدن، اضافه وزن و نوشيدن الكل و خوابيدن در وضعيتهای مختلف را متوقف كنيد.&nbsp;اگر وضعيت راه هاي تنفسي شما وخيم است ،شایدلازم باشدازوسایل مخصوصی که برای کمک به این منظور ساخته شده اند مانند CPAP استفاده کنيد.&nbsp;اين وسايل ماسك مانند روی بينی شما نصب می شوند و فشار هواي لازم را براي باز نگاه داشته شدن مجرای تنفسی شما اعمال می كنند. مشکلات ديگر خواب حدود پنج درصد بالغين دچار وحشت شبانه می شوند و يك درصد هنگام خواب راه می روند. اما اين دو حالت در كودكان بيشتر مشاهده می شود راه رفتن در خواب: اگر شما در خواب راه می رويد به چشم افراد دیگر مانند كسی خواهيد بود كه&nbsp; تازه از خواب عميق برخاسته است. شما ممکن است از خواب بيدار شويد و کارهايي انجام دهيد که ممكن است كاملا پيچيده باشد مانند راه افتادن در اطراف منزل، بالا و&nbsp; پايين رفتن از پله ها و انجام ساير كارهايی كه ممكن است باعث شرمساری شما شود يا حتي شما را به خطر اندازد.&nbsp;در راه رفتن شما اغلب متوجه اين رويداد ها نخواهيد شد مگر اينكه كسي شما را بيدار كند.&nbsp;راه رفتن درخواب ممكن است در پی از وحشت شبانه روی دهد. نکات مهم فردی را&nbsp;که در خواب راه میرود بدون بیدار کردن با احتیاط به سمت رختخواب هدایت کنید. شاید لازم&nbsp;باشد اشیا تیز و خطرناک&nbsp; مانند چاقو را در کمد قرار داده و در آن را قفل کنید. همچنین قفل کردن در و پنجره برای حفاظت ازآسیب دیدگی لازم باشد. وحشت شبانه خوابهای ترسناك می تواند به تنهايی روی دهد و باعث خواب روی نشود.&nbsp;فردی كه با ديدن خواب ترسناك از خواب می&nbsp;پرد مانند كسی به نظر ميرسد كه ناگهان از خواب پريده&nbsp;و هنوز نيمه هشيار است، اين گونه افراد اغلب بدون بيدار شدن كامل دوباره به خواب می روند بهترين كاری كه می توانيد براي اين افراد انجام دهيد اين است كه به نشستن آنها كمك كنيد تا كم كم به خواب بروند. وحشت شبانه با خوابهای وحشتناک يا کابوس متفاوت است زيرا فرد هنگام بيداری آنرا به ياد نمياورد. كابوس بسياری از ما خوابهای ترسناك يا كابوس را تجربه كردهايم. كابوسها معمولا حوالی صبح كه ما واضح ترین و خاطرآورترین خوابها را می بينيم روی می دهند. اين كابوسها در اثر آشفتگی ذهنی روی می دهند و اغلب به خودی خود بی خطرند مگر اينکه مکررا تکرار شوند. اين كابوسها بيشتر در اثر ترس از مرگ، حوادث ناگوار، تصادف و ترس از مورد حمله قرار گرفتن روی می دهند. مشاوره ممکن است مفيد باشد. سندرم پاهای بی قرار شما احساس می كنيد بايد پاها يا در بعضي موارد اعضای ديگر خود را حركت دهيد شما ممكن است در پاهای خود احساس سوزش، خارش يا درد داشته باشيد. اين احساس اغلب مزاحم استراحت شما می شود. اين احساسات&nbsp; بد معمولا شب هنگام بيشتر می شوند. اين احساسات ناخوشايند اغلب با حركت دادن پا و يا راه رفتن از بين می روند حركات كششی هم به از بين رفتن اين حالت كمك ميكنند.&nbsp;ابتلا به اين بيماری در هنگام روز براي كار كردن شما و هنگام شب نیز برای خواب شما ايجاد مشكل ميكند. اين بيماري معمولا ارثي است و مبتلايان اغلب تا ميان سالی به پزشك مراجعه نمی كنند. گر چه علائم اين بيماری در سنين كودكی هم قابل مشاهده است. اين بيماری اغلب به خودی خود ظاهر می شود. همچنين اين بيماری ممكن است در اثر كمبود ويتامين يا آهن، همچنين مشكلات كليوی يا ديابت روی دهد. حاملگی نيز می تواند باعث بروز اين مشكل شود. اگر علت اين بيماری, بيماری ديگری نباشد درمان آن&nbsp;بستگی به شدت آن دارد، در حالتهای خفيف می توان با انجام كارهايی ساده علائم اين بيماری را کنترل کرد و خواب شما را بهبود داد.&nbsp;در موارد حاد انجام معالجات پزشكی سودمند خواهد بود.&nbsp;اين معالجات شامل معالجات بيماری پاركينسون، صرع و مصرف داروهاي مسكن خواهد بود&nbsp;اگر معالجات ساده سودمند نبود، شما بايد به متخصص بيماري های حركتی و خواب مراجعه كنيد خيال بافی (AUTISM) بعضی افرادی كه دچار اوهام هستند و در عالم غير واقعی زندگی می كنند ممكن است متوجه نشوند که شب براي خواب است و شب هنگام وقتی همه خواب هستند، بخواهند بيدار بمانند. اين افراد هميشه به كمك پزشك متخصص نياز مندند. منبع : بهداشت روان&nbsp;|&nbsp;سلامتی&nbsp;| نمناک " ,"datePublished":"2018-01-30T19:53:18+03:30","dateModified":"2020-03-14T11:10:30+03:30","mainEntityOfPage":"Article", "publisher" : [{"@context" : "https://schema.org", "@type" : "Organization", "name" : "jameesalamat.com - جامعه سلامت", "url":"jameesalamat.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "jameesalamat.com/themes/custom/winter/logo.png", "width": "300px", "height": "83px" }}] }