پیغام وضعیت

 • Form id is comment_node_article_form
 • Form id is views_exposed_form
در این مطب می‌خوانید: خودارضایی چیست,تفاوت خودارضایی و رابطه جنسی,علت خودارضایی در مردان مجرد,علت خودارضایی در دختران مجرد,دلایل خودارضایی در نوجوانان,خودارضایی در دختران,خودارضایی در پسران,دلایل خودارضایی مردان متاهل,دلایل خودارضایی زنان متاهل,عوارض روحی خودارضایی در مردان,عوارض جسمی خودارضایی در مردان,عوارض روحی خودارضایی در زنان,عوارض جسمی خودارضایی در زنان,درمان خودارضایی
آنقدر که از فواید رابطه جنسی گفته می‌شود به همان میزان از مضرات و عوارض خودارضایی هم گفته می‌شود. اگرچه در هر دو حالت فرد ارضا شده و به اوج لذت جنسی می‌رسد اما ماهیت آن‌ها کاملا متفاوت است و همین تفاوت است که بر روی سلامت جسم و روح بدن تاثیرگذار است. برای آگاهی بیشتر در رابطه با عوارض خودارضایی و همچنین تفاوتی که با روابط جنسی معمول دارد.

خودارضایی یکی از موضوعاتی است که میتواند در عملکرد جنسی و روابط زناشویی افراد تاثیر فراوان داشته باشد. اما قبل از اینکه به این تاثیرات و عوارض آن بپردازیم بهتر است بدانیم که تعریف خودارضایی چیست؟

خودارضایی چیست

خودارضایی چیست

ارضا شدن به صورت غیر عادی بواسطه تحریک مجازی توسط عکس فیلم و یا شخصیت و انجام سکس خیالی در ذهن را خودارضایی می نامند. یکی از بارز ترین مشکلات جوانان به علت نیاز میل جنسی و عدم دسترسی به جنس مخالف برای ارضای این غریزه، پدیده خودارضایی میباشد. خودارضایی عملی است که در تمام جوامع بشری شایع می باشد.

مطالعات نشان میدهد که 93 درصد از مرد ها و 60-70 درصد زن ها در طول دوران زندگی خود خودارضایی می کنند. یکی از دلایل شیوع این امر، لذت، احساس امنیت خاطر به دلیل محیا بودن محیط و نیز سهولت انجام این عمل است که پس از مدتی تبدیل به اعتیادی می شود که ترک آن بسیار سخت است.

خودارضایی عادتی است که به سرعت ایجاد می شود و می تواند تاثیر نامطلوبی بر مردان و زنان تمامی سنین داشته باشد. بر اساس مطالعات انجام شده خودارضایی اثرات منفی جسمی و روانی متعددی بر افراد می گذارد. خودارضایی موجب ایجاد حس پشیمانی و توبیخ نفس می شود و تمامی افرادی که خودارضایی می کنند همواره دچار کشمکش های روحی و اضطرابی فراوان هستند.

علت خودارضایی در مردان مجرد

علت خودارضایی در مردان مجرد

خودارضایی مردان به‌طور تدریجی و آرام آرام تاثیرات خود را بر فرد انجام دهنده خواهد گذاشت. این تاثیرات هم بر جسم قابل توجه است و هم از لحاظ روحی و روانی می‌تواند شخص را دچار بحران شخصیتی گرداند. همچنین گناه خودارضایی در تعالیم دینی بمانند گناه کبیره شمرده شده است.

خودارضایی مردان قبل از ازدواج برای فرد سالم ناشی از میل جنسی است. فردی که همسری ندارد، میل جنسی خود را از طریق خودارضایی پاسخ می‌دهد، اما جواب کاملی نمی‌گیرد. در یک رابطه زناشویی تمام حواس بینایی، بویایی، لامسه و حتی ذهن درگیر می‌شوند، اما در استمنا تمام حواس درگیر نمی‌شوند بنابراین فرد به اوج لذت جنسی نمی‌رسد و لذت جنسی، سطحی و زودگذر است؛ پس یک‌بار دیگر به سمت آن می‌رود. گاهی اوقات فرد فکر می‌کند با خودارضایی مقطعی می‌تواند مشکل را حل کند، اما گاهی افراد به خودارضایی‌های مکرر کشیده می‌شوند که تبدیل به حالتی اعتیادگونه شده که نیاز به درمان دارد. علاوه بر آن، خودارضایی مردان در دوران مجردی، مشکلی برای ازدواج فرد ایجاد نمی‌کند و منعی برای ازدواج وجود ندارد. این افراد می‌توانند با خیال راحت و بدون هیچ‌گونه نگرانی ازدواج کنند. ضمن این‌که بعد از ازدواج خودارضایی از بین می‌رود؛ مگر این‌که تبدیل به اعتیاد شده باشد یا همراه اختلالی مانند وسواس باشد که فرد باید مورد درمان قرار بگیرد.

علت خودارضایی در دختران مجرد

علت خودارضایی در دختران مجرد

اکثر خانمها (Women) مثل مردان حداقل یک بار خودارضایی (Masturbation) را در طول زندگی تجربه کرده اند. میزان شیوع خودارضایی مابین خانمها بصورت دقیق مشخص نیست و در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. میزان شیوع گزارش شده از 50 تا ۹۰ درصد متفاوت است. در یک بررسی در ایندیانا در آمریکا از 2000 خانم 60-18 ساله در مورد خودارضایی پرسیدند که بیش از 50 درصد آنها پاسخ دادند که خودارضایی می کنند. خانمها ممکن است در دهه 80 زندگی نیز خودارضایی داشته باشند. خودارضایی همیشه در خانمهای مجرد دیده نمی شود، وقتی همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، ممکن است یک خانم نیازهای جنسی خود را با خودارضایی برطرف نماید. یکی از دلایل مهم خودارضایی در خانمهای متاهل عدم رسیدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دلایل خودارضایی در نوجوانان

علت خودارضایی در دختران مجرد

 • تغییرات جسمی ، هورمونی ، هیجانی و شناختی در نوجوانان باعث می شود آن ها به محرک های جنسی توجه و کشش بیشتری داشته باشند و بیشتر به سمت جنس مخالف خود کشیده شوند .
 • تماس با اشیاء ، تصویر ، فیلم ها و افرادی که میل جنسی را فعال می کنند . در نوجوانان پسر ، نگاه به محرک های جنسی از طریق تصویر موجب بیداری میل جنسی شده و او را به سمت استمنا می برد . به همین دلیل است که بسیاری از نوجوانان پسر تمایل بیشتری به جمع آوری تصاویر و فیلم های جنسی دارند .
 • مکان و زمان خلوت و مناسب اجازه می دهد که نوجوان تحریک های بایگانی شده در ذهن خود را به سطح هوشیاری و اگاهی بیاورد و فعال شود و اقدام به خودارضایی کند .
 • ویژگی های روحی و رفتاری ضعیف مانند درون گرایی ، اضطراب و نداشتن مهارت های اجتماعی موجب می شود نوجوان را مستعد خودارضایی می کند .

خودارضایی در دختران

اگر خودارضایی در نوجوانان دختر ادامه دار شود و به صورت یک رفتار روزانه تبدیل شود ، مانند هر اعتیادی روح، جسم و روان فرد را به هم میریزد و هنگامی که نوجوان استمنا می کند ، بسیار سریع هیجانات جنسی اتفاق می افتد ولی یک رابطه ی جنسی برای ایجاد لذت علاوه بر هیجانات جنسی ، نیاز به جنبه های مهم و عاطفی دارد که این جنبه ی عاطفی در خودارضایی وجود ندارد .

دخترانی که در دوره ی نوجوانی استمنا می کنند ممکن است نیازهای جسمی خود را تامین کنند اما بعد ازازدواج دچار مشکل می شوند . زیرا آن ها به شیوه ی خودارضایی تحریک شدند و به این روش شرطی شدند ، لذا بعد از ازدواج و در رابطه ی زناشویی با همسر خود دچار بی میلی جنسی می شوند و روابط رو به سردی می رود .

خودارضایی در پسران

واقعیت این است که خودارضایی هیچ نشانه ی جسمی و فیزیکی ندارد و بر بینایی ، ریزش مو ، قوس کمر و هر گونه مشکلات جسمی اثر ندارد ولی تحقیقات نشان داده است ، نوجوانان پسر که اعتیاد به خودارضایی دارند در طولانی مدت دچار مشکلات روحی می شوند . آن ها انتظارات جنسی بسیار بالایی دارند و در رابطه ی بعد از ازدواج با همسر خود دچار مشکل هستند .

دلایل خودارضایی مردان متاهل

علت خودارضایی در دختران مجرد

اساسا پاسخ به این سوال که چرا مردان متاهل به خودارضایی روی می آورند، بسیار دشوار است چرا که عوامل متعددی ممکن است سبب بوجود آمدن این رفتار انحرافی شود و در مواردی نیز ترکیبی از این عوامل وجود دارد که موقعیت را برای تشخیص دشوارتر می نماید. در ادامه به برخی از علل شاخص این رفتار اشاره می کنیم:

 • برخی از مردان به علت انجام خودارضایی در دوران مجردی، حتی پس از ازدواج نمی توانند از این رفتار انحرافی دست بردارند. در این گونه موارد می توان از اصطلاح «اعتیاد به خودارضایی» استفاده کرد. متاسفانه این مردان با این استدلال اشتباه که «اگر ازدواج کنند، خودارضایی را ترک خواهند کرد»، اقدام به ازدواج می کنند.
 • یکی دیگر از عوامل این رفتار، «کمال گرایی منفی» است. مردانی که در دوران مجردی و یا پس از ازدواج تصاویر یا فیلم های جنسی تماشا می کنند، در اثر دیدن زنانی با بدن های ویژه (بسیار تحریک کننده) و همچنین دیدن روابط جنسی غیر عادی، نگاهی کمال گرایانه به زن و رابطه جنسی پیدا کرده و دیگر با همسر خود که زنی عادی می باشد و همچنین رابطه جنسی با همسر خود که رابطه ای عادی می باشد، میزان تحریک لازمه را دریافت نکرده و لذت کافی را نمی برند. در این موارد متاسفانه، تنها شیوه ای که آنان برای ارضاء حس کمال گرایی منفی خود می یابند این است که با خیال پردازی های خود، زنان و رابطه های جنسی آنچنانی را در ذهن خود تصویر سازی کنند و با این تصاویر و خیالات به خودارضایی بپردازند.
 • سومین عامل پرداختن مردان به خودارضایی، نداشتن رابطه صمیمانه، عاطفی و رضایت بخش با همسر می‌باشد. مردانی که به هر دلیل از همسر خود راضی نبوده و از دیدن او خوشحال نشده و از بودن در کنار او احساس آرامش ندارند، معمولا با دیدن او و تصور و خیال پردازی با او، تحریک نشده و لذت نمی برند. اگر مردی اینگونه باشد، پس از چند رابطه جنسی ناقص و کم لذت با همسر، خودارضایی را ترجیح داده و به این انحراف روی می آورند.
 • عامل دیگر، وجود «اختلالات جنسی» در مرد می باشد. مردانی به اختلالات کارکردی جنسی مانند زود انزالی، دیرانزالی، بی انزالی، اختلال نعوظ و مواردی از این دست گرفتارند، در اثر عدم توانایی در برقراری یک رابطه جنسی کامل با همسر خویش، متاسفانه بجای پرداختن به درمان زود انزالی یا سایر مشکلاتشان از همسر خود دور شده و به خودارضایی روی می آورند.
 • آخرین عاملی که در این رابطه می توان نام برد، داشتن «همسر غیر جنسی» می باشد. به صورت کلی به سه گروه از زنان می توان زنان غیر جنسی گفت :
 1. اول زنانی که به دلالیل مختلفی مانند ناآگاهی، تنبلی، افسردگی و غیره، از رسیدگی به خود و داشتن بدنی زیبا، اصلاح شده و معطر، ظاهری آراسته و زیبا و دهانی خوشبو و موارد اینچنینی که معمولا از خانم ها انتظار می رود خودداری می کنند.
 2. دوم زنانی که تمایل به رابطه جنسی نداشته و به اصطلاح سرد مزاج می‌باشند.
 3. سوم زنانی که رابطه جنسی با آنان بسیار دشوار، پردردسر و آزار دهنده است. مانند زنانی که رابطه جنسی را پلید و زشت می دانند یا رابطه با آنان دردناک است، یا زنانی که مدام ایراد می گیرند و با همسر خود همراهی ندارند. در چنین وضعیتی نیز ممکن است مرد در گذر زمان به انحراف خودارضایی روی بیاورد و اگرچه خودش می داند در حال آسیب زدن به خود است اما این آسیب را به آن رابطه دشوار ترجیح دهد.

خودارضایی برای مردان متاهل، یک شکست در زندگی مشترک محسوب می گردد، و عواقبی غیر جنسی مانند پرخاشگری، قهر، ایراد گرفتن، بی اعتنایی به همسر و خانواده، پرداختن به امور حاشیه ای را می تواند به دنبال داشته باشد، چرا که بخشی از احساس مردانگی در مردان، وابسته به داشتن رابطه جنسی خوب و کامل با همسر می‌باشد و مردی که در این رابطه شکست می خورد، احساس غرور و مردانگی خود را در مقابل همسرش از دست داده است.

دلایل خودارضایی زنان متاهل

علت خودارضایی در دختران مجرد

در شکل گیری این رفتار انحرافی در زنان متاهل، عوامل مختلفی دخیل است اما مهمترین دلایلی که می توانند بر روی این مورد تاثیرات فراوانی داشته باشند عبارتند از :

 • رابطه جنسی در زوج مختص به برطرف کردن نیازهای جنسی مرد باشد. این یکی از دلایل رایجی است که موجب جذب خانم های متاهل به خودارضایی می شود. در چنین شرایطی چون زن به اوج لذت از یک رابطه جنسی کامل نرسیده است ممکن است پس از گذر زمان ذهن و جسم مشتاقی برای انجام این عمل داشته باشد.
 • لذت نبردن از رابطه جنسی طبیعی که خود آن دلایل بسیار زیادی از جمله نداشتن رابطه عاطفی خوب با همسر، ازدواجهای اجباری، تحت فشار قرار گرفتن جهت نزدیکی و غیره دارد. در چنین شرایط زنان عوامل روحی و روانی بر شرایط جسمی فرد نیز تاثیر می گذارد بطوریکه ممکن است پس از مدتی زن به نوعی سرد مزاجی در رابطه جنسی با همسر دچار شود که هیچ گاه آن را دوست نداشته است زیرا به دلیل شرایطی که در آن بسر می برد مجبور به سرکوب غرایض جنسی در خود و یا پرداختن به آن ها از طریق انجام خودارضایی شود.
 • عدم مهارت و اطلاع کافی همسر از چگونگی ارضاء شدن خانمها نیز یکی از دلایل مهم در شکل گیری رفتار خودارضایی در زنان متاهل است. مردی که از علایق همسرش در رابطه جنسی مطلع نباشد و یا مقید به رعایت نکات مطلوب وی در رابطه جنسی نیست، می تواند به مرور همسر خود را در آستانه شروع و اعتیاد به خودارضایی قرار دهد.
 • عامل دیگر مهم در خودارضایی زنان متاهل، رها شدن زن در رابطه جنسی قبل از رسیدن به ارگاسم است. در واقع طرف مرد پس از ارضای جنسی در رابطه به حالات زن توجهی ندارد و سعی می کند زمانی را (هر چند کوتا) به استراحت بپردازد. این امر ممکن است در بعضی از آقایان شایع باشد، لذا می بایست زوجین در زمانبندی برای دستیابی به ارضا یا ارگاسم به درک مشترکی برسند.
 • یکی دیگر از دلایل تداوم به خودارضایی در خانمها این است که در بعضی موارد خانمها برطرف شدن و یا تخفیف بعضی از مشکلات خود را به عمل خودارضایی نسبت می دهند، مثلا می گویند که خودارضایی سردرد میگرنی آنها را تسکین یا کاهش می دهد.

عوارض روحی خودارضایی در مردان

علت خودارضایی در دختران مجرد

مردانی که زود تحریک می‌شوند و برای ارضای خود به سوی انجام خودارضایی می‌روند باید بدانند که خودارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش می دهد. از این رو تنها با این کار عطش خود را زیادتر می کنند. مردانی که به خودارضایی اعتیاد دارند مطمئناً در زندگی زناشویی خود و در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهند شد. این افراد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهند رسید و قادر نخواهند بود تا خود و شریک جنسی خود را ارضاء کنند و از لذت کافی بهره مند شوند. از تاثیرات روحی اعتیاد به خودارضایی در مردان می‌توان به بی حوصلگی، عدم تمرکز، لاغری، ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی اشاره کرد.

یکی از اثرات روحی خودارضایی در مردان مبتلا شدن آنها به اضطراب شدید است. خودارضایی یک نوع مرگ تدریجی است که عوارض خیلی بد و گاهی جبران ناپذیری نیز دارد.

عوارض جسمی خودارضایی در مردان

علت خودارضایی در دختران مجرد

خودارضایی و ضعف در قوای جسمی

ضعف و تحلیل قواى جسمانى‏ و کاهش انرژى جسمانى بدن از مضرات مهم و جبران ‏ناپذیر خودارضایى مردان است. احساس خستگى عارضه طبیعى انزال در مردان است حال اگر خودارضایى بصورت یک عادت مدام تکرار شود این ضعف و خستگی همواره همراه فرد خواهد بود. در نتیجه به مرور زمان ضعف و بى حالى در فرد تثبیت شده و یک طبیعت ثانوى براى او ایجاد مى‏ کند. کاهش و تخلیه مکرر قواى جسمانى در مردانی که خودارضایی می کنند به ضعف عمومى و دائمى بدن مى ‏انجامد.

ایجاد درد در استخوانها و کمر به علت خودارضایی

از مضرات خودارضایی مردان ایجاد دردهای استخوانی و کمر درد در آنها است. هنگام انزال مردان مقادیری کلسیم از بدن فرد خارج می شود و به همین خاطر احساس ضعف و درد پس از آن احساس می شود.

ضعیف شدن اعصاب به علت خودارضایی:

پرخاش‏گرى و بداخلاقی از دیگر عوارض خودارضایی در مردان است.‏ ممکن است به مرور شخص نسبت به کوچک‏ترین محرک محیطى حساس شود، حوصله گفت و گو با دیگران را نداشته باشد، زود رنج شود و سریعاً از کوره در ‏رود. همچنین این امکان وجود دارد که به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و محرک های دیگر حساسیت پیدا کند و بطور خلاصه اصطلاحا افرادی که خودارضایی می کنند اعصاب ضعیفی دارند.

عوارض روحی خودارضایی در زنان

علت خودارضایی در دختران مجرد

خودارضایی در زنان و دختران عوارض بسیاری را در پی خواهد داشت و در صورتی که به صورت رفتار روزانه درآید خطرناک می شود و مانند هر اعتیادی، روح و جسم و روان فرد را به هم می ریزد. زمانی که فردی اقدام به خودارضایی می کند خیلی سریع فاز هیجان جنسی اتفاق می افتد و جنبه های مهم و عاطفی در یک ارتباط صحیح جنسی را دریافت نمی کند و دچار خلاء عاطفی، افسردگی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس شده و بعد از ازدواج و در یک رابطه زناشویی نیز دیگر تحریک نمی شود و در به ارگاسم رسیدن دچار مشکل می شود. دلیل این امر این است که اصطلاحا او با خودارضایی شرطی شده است تا در یک وضعیت خاص که او را تحریک می کند به ارگاسم برسد، لذا به هنگام نزدیکی با همسر خود به یاد رفتارهای خود در زمان خودارضایی افتاده و گمان می کند تنها در آن شرایط می تواند به ارگاسم برسد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که این زنان به آن دچار می شوند این است که دچار نارضایتی جنسی شده و رفته رفته با بی میلی جنسی مواجه می شوند. بنابراین بایستی گفت ممکن است این افراد در دوره مجردی با خودارضایی بتوانند نیازهای جنسی خود را برآورده کنند اما آینده طولانی زندگی مشترک و لذت به ارگاسم رسیدن با همسر خود را از دست خواهند داد که به این امر آنورگاسمی می گوین

همچنین در مورد دختران آنورگاسمی یکی از مهمترین عوارض خودارضایی است. ممکن است این فرد در دوره مجردی با خودارضایی بتواند نیازهای جنسی خود را برآورده کند اما درآینده رضایتمندی جنسی در زندگی مشترک و لذت به ارگاسم رسیدن با همسر خود را از دست خواهد داد.

عوارض جسمی خودارضایی در زنان

علت خودارضایی در دختران مجرد

خودارضایی در دختران با تحریک قسمت های خارجی دستگاه تناسلی رایج تر است که صدمه چندانی به دستگاه تناسلی نمی رساند اما زمانی که خودارضایی دختران با تحریک قسمت های داخلی تر دستگاه تناسلی باشد بسته به نوع فشار و ناحیه لمس شونده ممکن است در صورتی که به صورت مداوم خودارضایی تکرار شود آسیب های جدی به دستگاه تناسلی دختران وارد سازد.

تفاوت خودارضایی و رابطه جنسی

علت خودارضایی در دختران مجرد

میان خودارضایی و رابطه جنسی با همسر تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد که سبب می‌شود خودارضایی دارای عوارض زیاد معنوی، روحی و جسمی باشد، اما رابطه جنسی با همسر نه تنها این عوارض را نداشته باشد بلکه زوجین را از لحاظ عاطفی و جسمی و حتی معنوی ارتقاء بدهد. رسیدن به اوج لذت جنسی آن هم از راه درست که با فطرت انسانی سازگار باشد، برای سلامت جسمی و روحی انسان لازم است. 

انزال منی که پس از ازدواج و از طریق ارتباط جنسی با همسر صورت می‌گیرد، دارای تفاوت‌هایی با خودارضایی است که در زیر به صورت خلاصه به آن اشاره می‌شود:

 • در رابطه با همسر چون ارتباط عاطفی ایجاد می‌شود (از طریق ملاعبه و ...) سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک به صورت متعادل تحریک گشته و اندام‌هایی که تحت تاثیر این سیستم‌ها هستند به صورت طبیعی فعالیتشان افزایش یا کاهش می‌یابند (تندی ضربان قلب، تندی تنفس و ...)، اما در خودارضایی یا استمنا چون فرد از طریق خیالات و بدون وجود ارتباط عاطفی مستقیم خود را تحریک می‌کند تحریک اعصاب فوق به صورت متعادل صورت نمی‌گیرد و بنابراین فعالیت اعضای تحت تاثیر این اعصاب به صورت غیرطبیعی کاهش یا افزایش می‌یابد و خود باعث عوارض جسمی می‌گردد.
 • عمل جنسی که در ازدواج صورت می‌گیرد صرفا قرار گرفتن دو جسم مادی در کنار همدیگر نیست بلکه این عمل ظاهری، محبت به یکدیگر، ایثار و از خودگذشتگی در حق همدیگر و بسیاری از فواید روحی و روانی را در پی دارد ولی خودارضایی یک انحراف جنسی است که عواقب بسیار وخیمی برای فرد به همراه دارد.
 • در ارتباط طبیعی و به خصوص اگر انزال منی از طریق مقاربت صورت گیرد کیسه‌های منی به طور کامل تخلیه شده و ارضای کامل صورت می‌گیرد. ولی در استمنا بستگی به شدت خیالات فرد تخلیه کیسه‌ها متفاوت است و در بعضی مواقع بزرگی بیش از حد پروستات، عدم تخلیه کامل کیسه‌های منی، سوزش ادرار و ... بروز می‌دهد.
 • خودارضایی در واقع آمیزش با خود است، لذا تحریک‌کننده و تحریک‌پذیر یک نفر است. همینطور ایجاد کننده شرایط اوج و لذت (گرم شدن، تصور لذت و...) توسط خود ارضا شونده فراهم می‌شود. در این جا تمام وجود فرد (در عین وحدت و یکپارچگی) باید دو پاره شود یکی ارضا شونده و دیگری ارضا کننده، هم گرم‌ کننده و هم گرم‌ شونده و هم نعوظ‌ آور و هم نعوظ پذیر و این دو پاره شدن، بزرگترین آسیب را در سیستم بینایی و ذهنی (عدم تمرکز و...) و در نهایت به بخش روانی شخصیت وارد می‌کند.
 • از نظر روحی روانی نیز حالت احساس گناه، پشیمانی، افسردگی، اضطراب و ... که پس از استمنا برای فرد رخ می‌دهد پس از مقاربت طبیعی برای فرد وجود ندارد بلکه برخلاف آن حالت شادی و آرامش روحی ایجاد می‌شود.

درمان خودارضایی

علت خودارضایی در دختران مجرد

ترک خودارضایی و درمان خودارضایی به آسانی خاموش کردن یک چراغ نیست. بلکه یک فرایندی است که نیازمند تعهد است و ممکن است شما در مراحل مختلف دچار برگشت یا اشتباه بشوید. مهم این است که بر تصمیم و تعهد خود باقی بمانید و در هر نقطه دوباره آغاز کنید. بنابراین برای ترک خودارضایی اولین قدم تصمیم گیری است. شما باید تصمیم بگیرید این کار را کنار بگذارید. زمانی که این تصمیم را گرفتید، مشکل تا حد زیادی حل شده است. این تصمیم گیری باید فراتر از یک امید یا آرزو باشد ، باید واقعا یک تصمیم باشد.

به یاد داشته باشید شما انسان هستید، انسان دچار اشتباه می شود و دارای تمایلات جنسی است. هیچ یک از این چیزها شما را به یک آدم  بد تبدیل نمی کند. خودتان را ببخشید و به خاطر داشته باشید که شما بزرگتر از مشکلتان هستید. اگر شما مدام در حال تنبیه و سرزنش کردن خود برای انجام خودارضایی هستید، هم چنان در حال فکر کردن به این مسئله به صورت تمام وقت هستید. به جای سرزنش کردن، به این فکر کنید که این موضوع یک مسئله است و شما تصمیم دارید که برای آن راه حلی پیدا کنید.

1. هر چیزی که شما را برای خودارضایی وسوسه می کند، حذف کنید. اگر شما عکس یا فیلم های تحریک کننده دارید باید دسترسی به آنها را برای خود سخت کنید. مثلا اگر در کامپیوتر یا موبایل خود تصاویر، فیلم ها یا آدرس سایت های تحریک کننده را دارید، آنها را حذف کنید.

2. اگر در زمان های خاصی بیشتر وسوسه به خودارضایی می شوید، برای آن زمان برنامه ای را تنظیم کنید. مثلا اگر در پایان شب بیشتر وسوسه به خودارضایی می شوید، تا زمانی که به شدت خواب آلوده نشده اید به اتاق خواب و تخت خواب خود نروید. سعی کنید با دیدن تلویزیون، کتاب و مجله خواندن یا انجام کارهای مورد علاقه، خودتان را سرگرم کنید.

3. اگر تنها ماندن در اوقات مختلف باعث تحریک شما برای انجام خودارضایی می شود به دنبال راه هایی برای پرکردن تنهایی تان باشید. افزایش ارتباطات با دوستان و خویشاوندان، شرکت در دوره ها و جلسات عمومی و رفتن به پارک برای پیاده روی از راه های پرکردن تنهایی و ترک خودارضایی است.

4. زندگی تان را با فعالیت های مختلف پر کنید. هیجان کارهای مختلف می تواند جایگزین تمایل به خودارضایی شود و باعث شود تا در نوبت بعدی که دچار وسوسه خودارضایی می شوید، روشی برای پرت کردن حواس خود داشته باشید.

5. فعالیت های هنری مانند نقاشی، موسیقی و نمایش تا حد زیادی به تغییر مسیر تمایلات جنسی و ترک خودارضایی و نیز قرار گرفتن در مسیر خلاقیت و سازندگی کمک کننده هستند.

6. ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را پیگیری کنید. در اصل ورزش می تواند هیجانات جسمی شما که یکی از عوامل تحریک برای انجام خودارضایی است را کاهش و آن را در مسیر درستی قرار دهد.

7. برای ترک خودارضایی یک سرگرمی جدید پیدا کنید یا مهارت جدیدی را فرا بگیرید. یاد گرفتن چیزی که نیازمند تلاش و وقت گذاشتن است تمرکز ذهن شما را به جای لذت زود هنگام حاصل از خودارضایی بر لذت تاخیر یافته حاصل از دستیابی به اهداف قرار می دهد. مهارت هایی مثل آشپزی، باغبانی، نجاری، سخنرانی را امتحان کنید.

8. کارهای داوطلبانه و خیریه انجام دهید. انرژی خود را در راه کمک به مردمی اختصاص دهید که نیازمند کمک شما هستند. عضویت و فعالیت در گروه ها و انجمن های مردم نهاد و خیریه علاوه بر اینکه در شما حس مفید بودن ایجاد می کند، باعث می شود در محیط اجتماعی قرار بگیرید و دوستان زیادی پیدا کنید.

9. یک سیستم پاداش برای خود طراحی کنید. بطور مثال با خودتان قرارداد بگذارید تا در ازای هر روزی که در آن خودارضایی نکردید، مبلغی را در یک صندوق بیندازید و در پایان هفته با پول آن چیزی را که دوست دارید برای خود بخرید. این روش کمک زیادی به ترک خودارضایی می کند.

10. اگر با دوستانی ارتباط دارید که آنها هم عادت به خودارضایی دارند ارتباطتان را با آنها کمتر کنید.

11. زیاد در آینه خود را نگاه نکنید و دیدن خودتان را فقط محدود به نظافت و مرتب کردن در حد معمول کنید.

12. ذهن خود را به مطالب مفید و آموزنده مشغول کنید. فهرستی از کتاب ها، مجلات و سایت های مورد علاقه خود تهیه کنید و آنها را در دسترس خود قرار دهید. در هر روز زمانی را به مطالعه کتاب ها، مجلات و رمان های موردعلاقه تان اختصاص دهید. رمان به شما کمک می کند در طول روز به داستان آن فکر کنید و از تمرکز بر روی موضوعات محرک دور بمانید.

منبع: hidoctor | drnematolahi | padidekashan | porsemani | heiroo | setare | tanzimekhanevadeh | hidoctor | beytoote | setare

افزودن دیدگاه جدید