سردرد میگرنی

سردرد میگرنی چیست و چطور درمان می شود؟

در این مطلب می‌خوانید: سردرد میگرنی چیست,انواع بیماری میگرن,میگرن به‌ همراه تشعشع نور,هاله میگرن,علائم میگرن چشمی,درمان میگرن چشمی,درمان میگرن با طب سنتی,علائم سردرد میگرنی,ویژگی های سردرد میگرنی,دلایل سردرد میگرنی,پیشگیری از ابتلا به میگرن,درمان گیاهی میگرن,داروهای میگرن,داروهای مورد استفاده در درمان میگرن ,داروهای تسکین دهنده ,داروهای پیشگیری کننده,خود درمانی سردرد میگرنی,تشدیدکننده های میگرن,درمان سردرد میگرنی ,مواد غذایی میگرن زا,میگرن در کودکان,تشخیص سردرد میگرنی,عوارض سردردهای میگرنی,سردرد های میگرنی و افسردگی,انواع سردرد های میگرنی ,سردرد های میگرنی در فصل تابستان
میگرن سردردی شدید است که می‌تواند بصورت ضربه و تپش در سر رخ‌ دهد و ممکن‌است باعث حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا شود. حملات میگرنی می‌تواند باعث درد شدیدی در سر شده و برای ساعت‌ها و یا روزها باقی بماند و آنقدر شدید بوده که فرد بخواهد فقط درجایی ساکت و تاریک دراز بکشد و بخوابد

سردرد میگرنی یکی از شایع ترین انواع سردردها می باشد. برخی اوقات درد در قسمت پیشانی، اطراف چشم و یا در پشت سر دیده می شود، ولی معمولا درد میگرن در یک طرف سر است. هنگامی که سیستم عصبی، سیستم عروقی و جابجایی مواد شیمیایی در مغز با هم تداخل پیدا می کنند، سردرد میگرنی بروز می کند. بعضی از انواع بیماری میگرن، ممکن‌است همراه با علایم حسی هشداردهنده، چون صاعقه‌ها و فلاش‌های نور،  نقاط کور و یا سوزن‌سوزن شدن دست‌ها و پاها رخ‌ دهد. داروهایی برای کاهش میزان درد و دفعات رخ‌ دادن حملات میگرن موجود‌ است. بهترین نتیجه این داروها زمانیست‌ که با ترکیبی از تغییرات سبک‌ زندگی و درمان‌های خانگی استفاده شوند.

انواع بیماری میگرن

انواع بیماری میگرن

چندین نوع دسته بندی برای بیماری میگرن وجود‌دارد، که به توضیح بیان برخی از آنها می‌پردازیم:

1. میگرن به‌ همراه تشعشع نور

این نوع میگرن زمانی‌ رخ می‌دهد که قبل از رخ‌ دادنش علایم هشدار‌ دهنده‌ای که به تشعشع نور معروف هستند، ظاهر شوند. تقریبا یک‌‌ سوم افرادیکه دچار بیماری میگرن‌ هستند، از این نوع آن رنج می‌برند. این علایم هشدار دهنده می‌تواند شامل مشکلات بینایی (از جمله دیدن تشعشعات نور) و خشکی در گردن، شانه‌ها و یا پاها، باشند.

2. میگرن بدون تشعشع نور

میگرن بدون سردرد. این نوع میگرن به میگرن خاموش هم معروف بوده و زمانی‌ رخ می‌دهد که علایمی همچون تشعشع نور وجود‌ دارد اما سر بیمار درد نمی‌کند.

3. هاله میگرن

حدود 20 درصد سردردهای میگرنی وابسته به هاله می باشند. این نوع میگرن می تواند باعث تغییرات بینایی، حرکتی و احساسی شود. هاله های میگرنی عبارتند از: نور، صدا، توهم، طعم و بوی غیرطبیعی که باعث ایجاد سردرد می شوند.

بیشترین نورهای ایجادکننده میگرن عبارتند از: نور چشمک زن، نور زیاد، نور نامنظم و نور موج‌دار. همراه این نوع سردرد، سوزن سوزن شدن دست و یا اطراف دهان و بینی در یک طرف بدن شایع است. بعد از گذشت 24 ساعت از حمله میگرن، فرد ممکن است احساس کمبود انرژی و سردرد خفیف همراه با حساسیت به نور و صدا داشته باشد.

4. میگرن ورتبروباسیلار (Vertebrobasilar)

توسط اختلال عملکرد در ساقه مغز بوجود می آید. ساقه مغز، پایین ترین قسمت مغز است که مسئول فعالیت های خودکار می باشد. علائم این میگرن شامل غش کردن، سرگیجه و تاری دید است.

5. میگرن مربوط به فلج نیمه بدن (Hemiplegic)

 • فلج و یا ضعف در یک طرف بدن و علائمی شبیه سکته مغزی می باشد.
 • فلج و یا ضعف موقتی می باشد، اما گاهی برای چند روز ادامه دارد.

6. میگرن چشمی ( Ocular) 

یک نوع میگرن نادر است. حملات تکراری کاهش جزئی بینایی و یا نابینایی کامل در یک چشم که کمتر از یک ساعت باقی می ماند و می تواند با سردرد همراه باشد. نابینایی غیرقابل برگشت از عوارض این میگرن می باشد. 

در برخی زنان، هنگام عادت ماهیانه، هورمون استروژن در خون کم می شود و موجب بروز سردرد میگرنی می گردد

علائم سردرد میگرنی

علائم بیماری میگرنعلائم بیماری میگرن متفاوت‌اند و ممکن است یکی و یا ترکیبی از علایم زیر باشند:

سر دردی ضربان دار و تپش‌دار که معمولا بشکل دردی مبهم شروع شده و تبدیل به دردی تپنده و کوبنده می‌شود. درد معمولا با حرکت کردن بیشتر می‌شود. درد ممکن است از یک طرف سر به طرف دیگر حرکت کند، یا جلوی سر و یا کل سر را تحت تاثیر قرار دهد. بیشتر حملات میگرن با سردرد همراه است. سردرد میگرنی معمولا در یک شقیقه همراه با درد شدید و ضربان دار می باشد. برخی اوقات درد در پیشانی، اطراف چشم و یا در پشت سر قرار دارد. ولی معمولا درد در یک طرف سر قرار دارد، گر چه در یک سوم موارد، درد در هر دو طرف سر قرار دارد.

بیمار میگرنی معمولا ترجیح می دهد در طی حملات در یک اتاق تاریک و ساکت دراز بکشد. حملات میگرن بین 4 تا 72 ساعت طول می کشد

1. حساسیت به نور، صدا و یا بو

2. حالت تهوع، استفراغ، معده درد و یا شکم درد

3. کاهش اشتها

4. احساس سرما و یا گرمای شدید (سرد شدن دست و پا)

5. رنگ پریدگی صورت

6. خستگی

7. سرگیجه

8. تاری دید

9. یبوست و اسهال 

10. تب (خیلی کم پیش می‌آید)

11. خواب آلودگی

12. زود رنجی

13. خستگی

14. افسردگی یا خوشحالی زیاد

15. تشنگی بیش از حد و افزایش حجم ادرار

16. کمبود انرژی بدن و خمیازه کشیدن

17. میل زیاد به خوردن غذاهای شیرین و یا شور

18. فعالیت های روزانه از قبیل بالا رفتن از پله که سر درد میگرنی تشدید می شود

19. کرخی یا مورمور شدن

20. درد گردن

21. درد چشم

22. ویار

23. درد ضربان دار در یک طرف یا هر دو طرف سر

24. آبریزش بینی یا آب افتادن چشم ها

25. اورا (Aura) : افرادی که میگرن دارند اغلب اورا را تجربه می کنند. رایج ترین اورا ها بصری هستند و فرد نورهای چشم زن، نقطه ها یا خطوطی می بیند. اورا معمولاً 5 دقیقه تا 1 ساعت طول می شد و 60 دقیقه بعد سردردهای میگرنی آغاز می شوند.

26. مشکل در صحبت کردن

27. سرگیجه یا دو بینی

28. خماری پس از سردرد

29. ضعف در یک طرف بدن

30. کمبود خواب راحت

به طور کلی هنگامی که از بی خوابی رنج می برید، سردرد میگرنی شروع می شود.

اغلب سردردهای میگرنی حدود ۴ ساعت ادامه‌ دارند، اما در انواع شدید ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشند. تعداد حملات میگرن بین افراد مختلف متفاوت است، معمولا افراد میگرنی ۲ تا ۴ بار درماه دچار سردرد میگرنی می‌شوند، با اینحال بعضی ها هر چند روز یکبار و بعضی دیگر هم یک یا دوبار در سال دچار این حمله می‌شوند.

ویژگی های سردرد میگرنی

ویژگی های سردرد میگرنیموسسه بین المللی سردرد، مشخصات میگرن را این گونه بیان می کند:

فرد بیش از 5 بار دچار سردرد شده باشد و هر کدام 4 تا 72 ساعت طول کشیده شده باشد.

دارای حداقل دو ویژگی زیر باشد:

سردرد یکطرفه سر، ضربان دار، متوسط و یا شدید که با تحرک بدنی بدتر می شود.

به علاوه باید حداقل یک مورد زیر را داشته باشد:

تهوع یا استفراغ، ترس از صدا و ترس از نور.

رابطه سیستم عصبی سمپاتیک با میگرن

رابطه سیستم عصبی سمپاتیک با میگرنسیستم عصبی سمپاتیک، جزء سیستم عصبی خودکار است و استرس و درد را کنترل می کند. در طی حملات میگرنی، سیستم عصبی سمپاتیک تحریک می شود. فعالیت عصب سمپاتیک باعث تاخیر در تخلیه معده به روده کوچک می شود. افزایش فعالیت عصب سمپاتیک موجب کاهش گردش خون و بیرنگ شدن پوست و سرد شدن دست ها و پاها می گردد. افزایش فعالیت عصب سمپاتیک موجب حساسیت به نور و صدا می شود و تاری دید را زیاد می کند.

دلایل سردرد میگرنی

دلایل سردرد میگرنیدلایل اصلی ابتلا به میگرن هنوز معلوم نیست، با اینحال دلایل این بیماری نه تنها به تغییرات مغزی بلکه به عوامل ژنتیکی نیز مربوط است. افراد مبتلا به میگرن ممکن است، آنرا ارث برده باشند. این روزها دانشمندان معتقدند یکی از دلایل این بیماری عوامل غیرطبیعی ارثی در بخش‌های خاصی از مغز است. بعضی از عواملی که می‌تواند محرک شروع بیماری میگرن و حملات میگرنی باشد، عبارتند از:

 • استرس‌های عاطفی: یکی از معمول‌ترین محرک‌های سردرد میگرنی، استرس‌های عاطفی می‌باشد. 
 • بعضی از مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده در مواد غذایی و بعضی از مواد غذایی: خوراکیها و نوشیدنی‌های خاص از جمله، پنیرهای مانده و قدیمی، غذاهای فرآوری شده، غذاهای شور، نوشیدنی های الکلی و مواد افزودنی به خوراکی همچون نیترات (در پپرونی، هات داگ و گوشتهای دودی وجود دارند)، منو سدیم گلوتامات (معمولا در پنیر یافت می‌شود) می‌توانند محرک حدود ۳۰ درصد بیماری‌های میگرنی باشند.
 • کافئین: مصرف بیش از حد کافئین و یا قطع ناگهانی مصرف آن می‌تواند باعث ابتلا به سردرد های میگرنی شود. البته توجه باشید تغییرات ناگهانی سطح کافئین خون نگران کننده بوده وگرنه کافئین یکی از خوراکیهایی است که برای درمان سردرد شدید میگرنی استفاده می‌شود.
 • تغییر در الگوی خواب: در بعضی از افراد زیاد خوابیدن و یا کم خوابی می‌توانند، محرک بیماری باشند.
 • عوامل جسمی: فعالیت بدنی شدید شامل رابطه جنسی می‌تواند باعث برانگیختن بیماری میگرن شود.
 • تغییرات محیطی
 • داروها خاص از جمله قرص های ضد بارداری و باز کننده عروق
 • تغییرات هورمونی در خانم ها و دوره‌های قاعدگی

پیشگیری از ابتلا به میگرن

پیشگیری از ابتلا به میگرنبا تغییر در سبک زندگی می‌توان، تعداد دفعات حملات میگرنی و شدت آنها را کم کرد. بعضی از این تغییرات شامل:

 • اجتناب از محرک‌های سردرد میگرنی، اگر خوراکی‌ها و یا عطرهای خاص باعث شروع سردرد میگرنی شما می‌شوند، از آنها دوری کنید. کاهش مصرف کافئین، سیگار و الکل یکی از راههای پیشگیری است. همچنین حفظ الگوی منظمی برای خواب و خوراک بعلاوه کنترل استرس، یکی دیگر از این راههاست.
 • ورزش منظم تمرین منظم ورزشهای هوازی (ایروبیک) می‌تواند فشار بر بدن و استرس را کاهش داده و از حملات میگرنی پیش‌گیری کند. این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا و یا دوچرخه سواری می‌شود. البته ورزش شدید انجام ندهید چرا که ورزش شدید و یکدفعه خود می‌تواند باعث سردرد شود.
 • کاهش وزن. چاقی، یکی دیگر از عوامل ابتلا به میگرن می‌باشد، کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به سردرد میگرنی را کاهش دهد. 
 • کاهش تاثیرات استروژن. اگر شما خانم هستید که دچار میگرنی‌اید، استروژن می‌تواند یکی از عوامل محرک میگرن باشد. سعی کنید مصرف داروهای هورمونی و پیشگیری از بارداری را با مشورت پزشک، کم و یا قطع کنید.
 • هیچ وعده غذایی اصلی را ترک نکنید
 • از گرسنگی بیش از حد خودداری کنید
 • به مقدار کافی مایعات بنوشید
 • به مقدار کافی بخوابید. هر روز سر یک ساعت مشخص بخوابید و سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید
 • در روز کمتر از دو لیوان نوشیدنی های کافئین‌دار مصرف کنید.
 • از نور زیاد و درخشان دوری کنید و در روزهای آفتابی حتما از عینک آفتابی استفاده کنید

درمان گیاهی میگرن

درمان میگرن با مواد طبیعی طبیعت بخشنده برای درمان میگرن راهی امن و بی خطر را به بشر ارائه کرده است. یک ترکیب فوق العاده و مفید و آبرسان.

مواد لازم: آب لیمو، آب و نمک دریای هیمالیا

طرز تهیه: در یک لیوان آب ریخته و آب یک عدد لیموی تازه را گرفته و بعد از برداشتن دانه های لیمو آن را درون آب بریزید. سپس 2 قاشق چای خوری نمک هیمالیا اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید.

چگونگی درمان سردرد میگرنی با این ترکیب طبیعی

آب یکی از کلیدهای داشتن بدنی سالم است. بدن انسان به آب کافی برای هیدراته ماندن نیاز دارد. زمانی که آب بدن کم می شود بدن علائمی مانند سردرد را برای شما می فرستد تا به شما بفهماند که کمبود آب وجود دارد. نمک دریا که در ترکیب ذکر شد موجب افزایش الکترولیت های بدن، مواد معدنی و دیگر عناصر مانند کلسیم و پتاسیم، روی، منیزیم، آهن، ید و مس و … است. همچنین موجب افزایش هیدراسیون، بهبود گردش خون و دفع مواد سمی بدن می شود. آب لیمو نیز با ویتامین C فراوانی که دارد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین زدودن سم ها می شود. بار دیگر که احساس کردید سردرد دارید حتما این ترکیب فوق العاده و بسیار راحت را امتحان کنید.

داروهای میگرن

دارو درمانی میگرنمیگرن های خفیف که با فعالیت های روزانه فرد تداخلی ندارند، معمولا با داروهای مسکن بدون نسخه (مثلا استامینوفن) و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (مثل بروفن و ادویل) بهبود می یابند. آسپرین وکافئین نیز برای درمان میگرن استفاده می شوند. اما اگر درد متوسط تا شدید باشد، باید نزد پزشک بروید تا داروی مناسبی را برایتان تجویز کند.

هشدار : 

 • کودکان و نوجوانان، افراد دچار عدم تعادل، مصرف کنندگان وارفارین(ضد انعقاد خون)، افرادی که سابقه زخم معده و روده دارند و بیماران کبدی نباید از آسپرین و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی استفاده کنند.
 • نباید از داروهای مسکن زیاد استفاده کنید، زیرا در صورت مصرف زیاد، تاثیرشان بر درد کم خواهد شد.

داروهای مورد استفاده در درمان میگرن 

داروهای مورد استفاده در درمان میگرن

1. داروهای تسکین دهنده درد

این داروها به عنوان درمان سریع اما بی فایده برای میگرن هستند، در طی حمله های میگرن مصرف می شوند و برای توقف علائمی که از قبل شروع شده اند، طراحی گشته اند.

2. داروهای پیشگیری کننده

این داروها که به صورت منظم مصرف می شوند اغلب به صورت روزانه پایه ریزی شده اند و مصرف آن ها برای کاهش شدت و تکرر میگرن توصیه می گردد. پیدا کردن استراتژی مناسب برای مدیریت میگرن تان به تکرر و شدت سردردتان و این که میگرن تا چه حد باعث ناتوانی و ضعف در شما می شود، بستگی دارد. اگر باردار یا شیرده باشید مصرف برخی داروها برای شما توصیه نمی شوند و برخی داروها نیز برای کودکان استعمال نمی گردند. پزشک معالج تان می تواند به یافتن داروی مناسب برای شما کمک نماید.

داروهای تسکین دهنده درد (مسکن ها)

برای دست یابی به بهترین نتیجه می بایست به محض این که نشانه ها و علائم یک میگرن را تجربه نمودید، داروهای مسکن تان را مصرف نمایید. مصرف این داروها ممکن است به استراحت و یا خواب شما در یک اتاق تاریک پس از صرف غذا کمک نمایند.

1. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (Nsaids):

این داروها مانند ایبوپروفن(Advil, Motrin, others) یا آسپیرین ممکن است به تسکین میگرن های ملایم کمک نمایند.

داروهایی که به طور ویژه برای درمان میگرن به بازار عرضه می شوند مانند ترکیبی از استامینوفن، آسپیرین و کافئین نیز ممکن است میگرن های ملایم را تسکین دهند ولی به تنهایی برای تسکین میگرن های شدید کفایت نمی کنند. اگر این داروها برای مدت زمانی طولانی و یا با تکرر زیاد مصرف شوند مصرف آن ها می تواند منجر به زخم ها، خونریزی معده و روده و سردردهای برگشت پذیر گردد.

2. تریپتامین ها: 

برای اغلب افرادی که به حمله های شدید میگرن مبتلا هستند تریپتان ها داروهای انتخابی هستند، آن ها در تسکین درد، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا که با میگرن همراه باشد موثر هستند. داروهای این گروه عبارت هستند از سوماتریپتان(Imitrex) و ریزاتریپتان(Maxalt) و ناراتریپتان(Amerge) و Zolmitriptan(Zomig)   و almotriptan یا Axert و frovatriptan یا Frova و eletriptan یا Relpax. اثرات جانبی تریپتان ها شامل تهوع، گیجی و ضعف عضلانی می باشند و مصرف آن ها برای افراد در معرض خطر سکته ها و حمله های قلبی توصیه نمی شود. یک ترکیب دارویی جدید(تنها به صورت قرص) از داروی sumatriptan و داروی ناپروکسین سدیم (treximet) در سال 2008 میلادی در دسترس قرار گرفت. مصرف ترکیب این دو دارو نسبت به مصرف یکی از آن ها به تنهایی، در تسکین علائم میگرن موثرتر است.

3. ارگوت ها:

ارگوتامین(Migergot, Cafergot) نسبت به تریپتان ها بسیار ارزان تر است از طرفی کمتر هم موثر می باشد. همچنین به نظر می رسد که این نوع دارو بیشترین اثربخشی را برای افرادی که دردشان بیش از 48 ساعت به طول می انجامد، دارد.

دهیدرو ارگوتامین(migranal) مشتقی از ارگوت ها می باشند که موثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری را نسبت به  ارگوتامین ها دارند.

4. داروهای ضد تهوع:

از آن جا که حمله های میگرنی اغلب به همراه تهوع( با و یا بدون استفراغ) هستند، مصرف این داروها برای بهبود تهوع مطلوب است و اغلب با مصرف داروهای دیگر ترکیب می شود. از جمله داروهایی که مکررا تجویز می شوند عبارت هستند از: Metoclopramide(مصرف خوراکی) و یا  Pro chlorpromazine(به صورت خوراکی و یا از طریق شیاف مقعد)

5. ترکیبات بوتالبیتال (Butalbital):

داروهایی هستند که داروی مسکن Butalbital را با آسپیرین یا استامینوفن ترکیب می نمایند(Butapap, Phrenlin Forte). این داروها برخی اوقات برای درمان حمله های میگرنی استفاده می گردند. برخی ترکیبات درمانی نیز شامل کافئین و یا کدئین(Esgic-Plus, Fioricet) می باشند. از آن جا که این داروها خطر ایجاد سردردهای برگشت پذیر و دیگر عوارض جانبی را دارند لذا می بایست به صورت غیر مکرر مصرف شوند.

6. اوپیات ها:

شامل داروهایی از جمله داروی های مخدر (narcotic) به ویژه کدئین هستند و برخی اوقات ممکن است برای معالجه ی درد میگرن وقتی افراد نمی توانند تریپتان یا ارگوت مصرف کنند، استفاده شوند. Narcotic ها اعتیاد آور هستند و اغلب، تنها به عنوان آخرین راه حل پیشنهاد می شوند.

روش های خود درمانی سردرد میگرنی

خود درمانی در تسکین میگرن

 • آرام سازی ماهیچه ها مثل مدیتیشن و یوگا به هیچ ابزاری نیاز ندارند. شما می توانید آن ها را در کلاس های آموزشی یا در خانه با استفاده از کتاب ها یا نوارها یاد بگیرید و می توانید هر روز نیم ساعت آن ها را انجام دهید. ممکن است عامل آرامش بخشی را برای خود بیابید برای مثال گوش کردن به موسیقی، باغبانی، دوش داغ گرفتن یا خواندن کتاب.
 • خواب کافی داشته باشید، اما پُرخوابی نکنید، متوسط  خواب مورد نیاز برای بزرگسالان، ۶ تا ۸ ساعت در شبانه روز است. همچنین بهتر است که در زمان مشخصی به رختخواب بروید  و در زمان مشخصی بیدار شوید.
 • وقتی احساس می کنید که سردرد به سراغ تان می آید اگر برای تان امکان دارد در تاریکی و در اتاقی ساکت، استراحت کنید.
 • یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه را در پشت گردن تان و روی مناطق دردناک در پوست سر با فشار دادن آرام نگه دارید و بمالید.
 • دفتر یادداشت روزانه برای سردردتان داشته باشید، یادداشت های ثبت سردردهای تان را ادامه دهید حتی پس از این که به پزشک مراجعه کرده باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد که یاد بگیرید چه چیزهایی میگرن های شما را تحریک خواهند کرد و چه معالجاتی موثرتر هستند.

درمان های جایگزین برای تسکین سردرد میگرنی

درمانهای جایگزین برای سر درد میگرنیاگر سردرد مزمن دارید، ممکن است درمان هایی به شرح زیر برایتان مفید باشند:

1. طب سوزنی

در این معالجه، پزشک تعداد زیادی سوزن یک بار مصرف نازک در داخل چندین منطقه از پوست تان در نقاط مشخص جا گذاری می کند. تعدادی از آزمایشات بالینی دریافته اند که طب سوزنی ممکن است برای سردرد مفید باشد.

2. بیوفیدبک

بیوفیدبک نوعی روش تجسم خلاق و کنترل فکر و فرآیند ذهنی است. معلوم شده است که بیوفیدبک در تسکین دردهای میگرنی موثر می باشد. این روش آرام سازی از ابزار ویژه ای برای آموزش نحوه ی بررسی و مدیریت پاسخ های جسمانی خاص مرتبط با استرس(مثل کشش و انبساط عضلانی) مدد می گیرد.

3. ماساژ

ماساژ ممکن است به کاهش تناوب میگرن کمک کند و می تواند کیفیت خواب تان را بهبود بخشد، لذا این امر می تواند در جهت پیشگیری از میگرن مفید باشد.

4. گیاهان، ویتامین ها و مواد معدنی

بعضی مدارک حاکی از  اثر بخشی گیاه feverfew  و butterbur در پیشگیری از میگرن ها یا کاهش شدت آن ها می باشند. همچنین مصرف دوز بالایی از ریبوفلاوین(ویتامین ب۲) ممکن است به وسیله ی تصحیح کردن کمبودهایی در سلول های مغزی از میگرن ها پیشگیری کند. مصرف مکمل های کوآنزیم Q10 نیز ممکن است در بعضی از افراد مفید باشند. مکمل های سولفات منیزیم ممکن است تناوب سردردها را در بعضی افراد کاهش دهند اگر چه همه ی مطالعات با این موضوع موافق نیستند.

به نظر می رسد که مصرف منیزیم درون وریدی در بعضی از افراد مدت زمان یک سردرد شدید را کاهش دهد، مخصوصا افرادی که کمبود منیزیم دارند.

5. کمپرس سرد برای کاهش سردرد میگرنی

استفاده از این کمپرس سرد، قدیمی ترین روش برای درمان انواع سردرد است. کمپرس سرد, درجه حرارت خون در حال عبور از شریان ها را کاهش داده و به تسکین درد کمک میکند.

6. با کافئین سردرد میگرنی را کم کنید

برخی افراد مبتلا به میگرن گزارش داده اند که مصرف مقدار کمی کافئین مثلا یک فنجان قهوه، به تسکین علائم درد ناشی از میگرن در آنها کمک می کند. کافئین یک ضد درد و ضد التهاب است و به باریک شدن عروق خونی اطراف مغز کمک می کند. پژوهشگران دریافته اند که کافئین عملکرد ماده ای به نام آدنوزین را که در اثر افزایش حجم مغز در طول حمله میگرنی ایجاد می شود، مهار می کند. همچنین نشان داده شده که کافئین در تسکین درد میگرنی سریع تر از مسکن عمل می کند.

7. قرص ملاتونین برای کاهش درد میگرنی

ملاتونین هورمون تولید شده توسط مغز است که چرخه خواب را تنظیم می کند. اگر چه ارتباط بین ملاتونین و میگرن هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما برخی مبتلایان به میگرن موفقیت استفاده از قرص ملاتونین و پیشگیری از حملات میگرن را گزارش کرده اند. برخی محققان نیز گمان می کنند که عدم تعادل ملاتونین در مغز با سردردهای میگرنی در ارتباط است. برخی دیگر از پژوهشگران می گویند، اختلالات خواب در میان میگرنی ها شایع تر است و قرص های ملاتونین با تنظیم چرخه خواب از حملات میگرنی می کاهند.

8. مکمل های منیزیم سردردهای میگرنی را کم می کند

شواهدی وجود دارد که نیمی از تمام افراد مبتلا به میگرن، دچار کمبود منیزیم هستند. و مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف روزانه مکمل منیزیم تا ۴۰ درصد از حملات میگرنی می کاهد.

تشدیدکننده های میگرن

تشدید کننده میگرناگر در معرض یک عامل تشدیدکننده میگرن قرار بگیرید، ممکن است ساعت ها و یا دو روز بعد به سردرد میگرنی دچار شوید. البته باید گفت که قرار گرفتن در معرض این تشدیدکننده ها همیشه موجب سردرد نمی شود. همچنین اجتناب از عوامل تشدید کننده میگرن نیز موجب جلوگیری کامل از سردرد نمی شود. کافئین مثل قهوه در مقادیر کم باعث افزایش هوشیاری و انرژی بدن شود. اما کافئین زیاد باعث بی خوابی، زودرنجی، اضطراب و سردرد می شود.

14 عامل تشدیدکننده میگرن

1. استرس

2. اختلالات خواب شامل کم خوابیدن، زیاد خوابیدن، کیفیت پایین خواب و بیدار شدن مکرر در طول خواب شب.

3. گرسنگی بیش از حد که موجب آزاد شدن هورمون های وابسته به استرس و افت قند خون می شود.

4. در برخی زنان، هنگام عادت ماهیانه، هورمون استروژن در خون کم می شود و موجب بروز سردرد میگرنی می گردد. به این نوع میگرن، میگرن قاعدگی گویند و از دو روز قبل تا یک روز بعد از قاعدگی ادامه دارد. مصرف قرصهای ضد بارداری نیز به دلیل کاهش هورمون استروژن باعث میگرن می شود.

5. نور زیاد و نور چشمک زن

6. بوهای مختلف

7. دود سیگار

8. الکل

9. پنیر کهنه (موادغذایی دارای تیرامین)، هنوز شواهدی مبنی بر آنکه یک رژیم غذایی دارای مقادیر کم تیرآمین باعث کاهش میگرن می شود، وجود ندارد.

10. گزارش شده است که شکلات باعث سردرد میگرنی می شود، اما مطالعات علمی هنوز این رابطه را ثابت نکرده است.

11. گلوتامات سدیم ( MSG) که در غذاهای چینی، سبزیجات کنسرو شده، سوپ ها و گوشت‌های کنسرو شده وجود دارد.

12. نیتریت که در سوسیس، کالباس، ماهی دودی و هر نوع گوشت فرآوری شده می باشد.

13. آسپارتام

14. کافئین مثل قهوه در مقادیر کم باعث افزایش هوشیاری و انرژی بدن می شود. اما کافئین زیاد باعث بی خوابی، زود رنجی، اضطراب و سردرد می شود.

درمان سردرد میگرنی با استفاده از داروهای گیاهی 

درمان سردرد میگرنی با داروهای گیاهی

گل مینا، داروی اروپایی

از سال‌ها پیش، اروپایی‌ها برای درمان سردردهای شدید میگرنی از گل مینا استفاده می‌کردند. پس از آن طی دو دهه گذشته در طب نوین هم تاثیر مثبت این نوع دمنوش برای درمان میگرن به اثبات رسید. نوشیدن این دمنوش اثرات جانبی نیز به همراه ندارد. از آنجا که میگرن نوعی سردرد عروقی است و به دلیل بروز مشکل در بعضی از رگ‌های خونی مغز به‌وجود می‌آید، با مصرف مسکن‌ها درمان نمی‌شود. دلیل مصرف گل مینا به‌عنوان درمان خانگی برای رفع سردردهای میگرنی، ترکیب‌های این گیاه است که پایانه‌های عصبی را مورد هدف قرار می‌دهد.

شیوه مصرف: برای کاهش دردهای میگرنی بهتر است دمنوش این گیاه را هر روز بنوشید. این گیاه به شکل خشک شده در مراکز فروش داروهای گیاهی وجود دارد. اگر این گیاه را به صورت تازه بجوید، ممکن است دهانتان زخم شود.

میزان مجاز مصرف: حد مجاز مصرف این گیاه دارویی، روزانه 125 میلی‌گرم است. برای آن‌که از حداکثر تاثیر گل مینا برای کاهش دردهای میگرن بهره‌مند شوید، بهتر است در طولانی مدت دمنوش گل مینا مصرف کنید. یک دوره مصرف چهار تا شش هفته‌ای برای بهبود نسبی ضروری است.

احتیاط: زنان باردار نباید دمنوش گل مینا استفاده کنند. چون مصرف این گیاه دارویی باعث بروز انقباض‌های رحمی می‌شود.

این گیاه دارویی تلخ مزه می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد دردهای شکمی شود. این مشکل ممکن است در میان افرادی دیده شود که دچار زخم معده یا مشکلات مربوط به کیسه صفرا هستند. افرادی که سابقه حساسیت دارند بعضی از گیاهان دارویی مانند گل مینا، جعفری و بابونه را نباید مصرف کنند.

فلفل قرمز، معجزه داغ

فلفل قرمز یکی از گیاهانی است که مصرف آن میان مبتلایان به بیماری میگرن دیده می‌شود. به‌ این دلیل که فلفل هندی یا قرمز می‌تواند درد میگرن را تسکین دهد، افرادی که سردردهایشان به بخش خاصی از سر مربوط نیست و در تمام سر پخش می‌شود می‌توانند با خوردن فلفل هندی یا قرمز بیماری‌شان را تسکین دهند. فلفل ترکیب فعالی به نام کپسایسین دارد. این ماده تسکین‌دهنده درد است. به‌این ترتیب که مسیر انتقال پیام‌های عصبی از طریق گیرنده‌های درد به مغز را تغییر می‌دهد. البته هندی‌ها برای این درمان گیاهی روش خاصی دارند.

شیوه مصرف: یک عدد فلفل را داخل یک فنجان آب جوش بریزید و آن را با عسل شیرین کنید. بهتر است مصرف این دارو را در حجم کم شروع کنید و به تدریج هر هفته مقدار مصرف آن را افزایش دهید.

زنجبیل، معجزه تند

معمولا از این گیاه برای خوش طعم کردن غذا استفاده می‌شود، اما گذشته از این، زنجبیل می‌تواند برای درمان حالت تهوع ناشی از سردردهای میگرنی موثر باشد. علاوه بر این گیاه زنجبیل در کنترل و بهبود سردردهای میگرنی نقش مهمی دارد. نکته مهم این‌که اثر زنجبیل در پیشگیری و کنترل میگرن با ضد دردهای شیمیایی برابری می‌کند.

شیوه مصرف: می‌توانید یک تکه زنجبیل تازه را داخل یک فنجان آب جوش ریخته و بگذارید ده دقیقه بماند. اگر زنجبیل تازه در اختیار ندارید؛ با شروع نشانه‌های میگرن، حدود یک‌سوم قاشق مرباخوری پودر زنجبیل، معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم را در آب گرم ریخته و بنوشید.

نعنا، معجزه تلخ

نعنا ترکیب‌های فعالی به نام منتول دارد که همین ترکیب باعث کنترل سردرد در افراد مبتلا به میگرن می‌‌شود. روغن نعنا هم برای درمان سردرد مناسب است. کافی‌ است مقداری از آن را روی پیشانی‌تان بمالید. وقتی روغن نعنا را به این شیوه روی پیشانی می‌مالید، منتول در کاهش دردهای میگرنی و حالت تهوع ناشی از آن تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. این گیاه خاصیت بازکنندگی رگ‌های خونی را دارد. به ‌این ‌ترتیب خون در سر بهتر به جریان درمی‌آید.

شیوه مصرف: دو قطره عصاره نعنا را داخل یک لیوان آب جوش بریزید. کمی صبر کنید تا آماده شود. می‌توانید برای خوش‌طعم شدن، کمی نبات نیز به آن اضافه کنید.

بابونه، معجزه ضداسترس

چای بابونه یکی دیگر از داروهای گیاهی مورد توجه افراد مبتلا به میگرن است که به آرامش و خواب بهتر این افراد کمک می‌کند. بابونه استرس‌های وارد شده به سیستم عصبی را آرام می‌کند. بنابراین افراد مبتلا به میگرن باید چای بابونه را به‌ عنوان یک نوشیدنی همیشگی در رژیم‌ غذایی‌شان داشته باشند. این چای برای کودکان هم ضرری ندارد.

روغن اسطوخودوس، مصرف موضعی

این گیاه نه‌ تنها بوی خوبی دارد، بلکه به ‌عنوان یک داروی خانگی برای درمان سردردهای میگرنی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید این روغن را به ‌طور موضعی هم مصرف کنید.

شیوه مصرف: این روغن را روی پیشانی‌تان بمالید یا بوی آن را استنشاق کنید. دو تا سه لیوان آب معمولی را بجوشانید سپس دو یا چهار قطره از روغن را داخل آن بریزید و بخارش را تنفس کنید.

نکته: این روغن را نباید بخورید و مصرف آن به صورت موضعی یا تنفسی توصیه می‌شود.

سنبل‌الطیب، معجزه آرامش

از ترکیب سنبل‌الطیب و گل گاوزبان به عنوان داروی گیاهی آرامبخش استفاده می‌‍‌شود. اما گذشته از آن، دمکرده این گیاه به تنهایی باعث فروکش کردن سردردهای شدید می‌شود که می‌توانید به‌عنوان یک مسکن گیاهی از آن استفاده کنید.

شیوه مصرف: ریشه خشک شده این گیاه را بشویید. سپس آن را داخل قوری ریخته و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید. بگذارید سنبل‌الطیب 15 تا 20 دقیقه دم بکشد تا ترکیبات تسکین‌دهنده آن وارد آب شود. حالا با خیال راحت آن را بنوشید تا سردردتان آرام شود. برای داشتن طعم بهتر می‌توانید به آن لیمو امانی هم اضافه کنید. بهتر است این گیاه دارویی را جایی قرار دهید که از نور و حرارت دور باشد.

روغن ریحان، معجزه عطردار

ریحان یکی از گیاهان معطر و خوشبوست که در غذاهای ایتالیایی مانند پاستا و پیتزا زیاد از آن استفاده می‌شود و طعم و بوی خوبی دارد. افرادی که می‌خواهند ســردردهای میگرنی شدیدشان را به کمک داروهای طبیعی درمان کنند، بهتر است سراغ روغنی بروند که از این گیاه گرفته می‌شود و می‌تواند داروی خانگی موثری باشد.

ریحان برای کاهش سردردها، تنش و گرفتگی عضلات مفید است.

تترادیوم (اوودیا)

این گیاه دارویی که خاستگاه آن کشور چین است از حدود اولین قرن بعد از میلاد مسیح به عنوان دارویی محبوب برای درمان دردها، فشار خون، و سردرد به کار رفته است. تترادیوم یا اوودیا دارای خواص ضد التهابی و تسکین درد است که می‌تواند به آرام کردن درد میگرن کمک کند

دونگ کویی

دونگ کویی، این داروی گیاهی محبوب کشورهای آسیایی، قرن‌ها است به عنوان بخشی از ادویه‌‌ها و داروهای تقویتی آشپزخانه‌های ژاپنی، کره‌ای، و چینی شناخته می‌شود. ریشه‌ی این گیاه که با هویج و جعفری هم‌خانواده است به عنوان داروی موثری برای سردردهای تنشی و هورمونی شناخته می‌شود.

پیچ امین الدوله

طبق یافته‌های علمی، برگ‌ها، ریشه‌ها، و گل‌های گیاه پیچ امین الدوله دارای خواص ضد التهابی هستند؛ به همین دلیل این گیاه مسکن موثری برای میگرن و دیگر انواع سردردها به شمار می‌رود. گفته می‌شود این گیاه بدون عارضه‌ی جانبی، به اندازه‌ی آسپیرین در تسکین درد موثر است.

گل ماهور

هزاران سال است این گیاه دارویی به دلیل خواص ضد التهابی و تاثیر سریع‌اش علیه اسپاسم و میگرن در اروپا و آسیا محبوب است. می‌توانید برگ‌ها و گل‌های این گیاه را خشک کنید و داخل کپسول بریزید و برای تسکین میگرن‌های شدید از آن استفاده کنید. تنتور این گیاه نیز در درمان‌های هومئوپاتی برای میگرن کاربرد دارد.

بومادران

گیاه بومادران به خاطر خواص ضد التهابی، تسکین درد، و ضد میکروبی‌اش شهرت دارد، همه‌ی این عوامل باعث می‌شوند این گیاه بتواند درد مبتلایان به میگرن را کاهش دهد. بومادران را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد، از جمله به صورت گیاه تازه، کپسول،‌ و تنتور.

انگورک (تی‌بری)

این گیاه که دارای برگ‌هایی همیشه سبز است، متعلق به آمریکای شمالی است و سال‌ها است به عنوان داروی بومی برای میگرن کاربرد دارد. انگورک هم‌چنین به عنوان دارویی برای از بین بردن خستگی مفرط نیز استفاده می‌شود.

انگورک را می‌توان به صورت دمنوش، روغن ماساژ، یا تنتور استفاده کرد و سردردهای سرسخت را به وسیله‌ی آن درمان نمود.

سنبله‌ی آفیسینالیس

این گیاه دارای طبیعت آرام‌بخش ملایمی است که در درمان سردردهای میگرنی، تنشی، و هورمونی موثر است. وقتی ‌سنبله‌ی آفیسینالیس به همراه گل لیمو و گیاه کامفری استفاده شود، می‌تواند به سرعت به تسکین سردردهای سینوسی و گرفتگی بینی کمک کند.

تخم گشنیز

قرون متمادی است که تخم گشنیز به عنوان ادویه و دارویی محبوب، بخش مهمی از طب آیورودا را به خود اختصاص داده است. بر اساس آموزه‌های این طب، تخم گشنیز به دلیل خاصیت ضد احتقانی‌اش داروی خوبی برای تسکین سردردهای سینوسی به شمار می‌رود.

نعناع گربه‌ای

این داروی گیاهی بی‌ضرر، آرام‌بخش شگفت‌انگیزی است که می‌تواند استرس و سردردهای تنشی را تسکین دهد. هم‌چنین مصرف دوز بالای نعناع گربه‌ای می‌تواند میگرن را نیز به زانو درآورد. این گیاه دارویی برای کودکان نیز بی ضرر است و هیچ عارضه‌ی جانبی به همراه ندارد.

ترب کوهی

ریشه‌ی ترب کوهی داروی ضد احتقان بینی و سینوس مناسبی است که به خوبی با سردردهای سینوسی مقابله می‌کند. برای خلاصی از شر سردردهای سینوسی هر روز آب ترب کوهی میل کنید. برگ‌های سبز این گیاه نیز به عنوان داروی ضد درد شناخته می‌شود؛ از این رو، برای کاهش درد می‌توانید این برگ‌ها را روی پیشانی‌تان فشار دهید.

به ‌لیمو

به لیمو به عنوان یکی دیگر از داروهای گیاهی آرام‌بخش می‌تواند به درمان سردردهای تنشی کمک کند. این داروی گیاهی هم‌چنین سرشار از ویتامین C است که خاصیت فوق‌العاده‌ای در درمان سریع سردردهای واقعا شدید به آن افزوده است

ورون آبی (گل ماهور)

این داروی گیاهی به عنوان دارویی عالی برای استرس و سردردهای تنشی شناخته می‌شود، زیرا دارای اثر ترمیمی بر دستگاه عصبی است. گل ماهور هم‌چنین دارای خواص تسکین درد نیز هست.

گیاه بشقابی

گیاه بشقابی دارای خواص ضد اسپاسم است و به عنوان عاملی برای آرام کردن اعصاب شناخته می‌شود؛ به همین دلیل این گیاه را به عنوان دارویی عالی برای درمان سردردهای تنشی می‌دانند. این گیاه هم‌چنین به عنوان یک داروی آرام‌بخش خفیف عمل می‌کند.

مریم گلی

این گیاه دارویی که در آشپزی نیز محبوب است برای تسکین سردردهای هورمونی و سردردهای خوشه‌ای به کار می‌رود، این نوع سردردها ممکن است به دلیل مصرف غذاهای سنگین به وجود بیایند. مریم گلی باعث بهبود گردش خون در مغز می‌شود و دردتان را کاهش می‌دهد.

توجه: مصرف مریم گلی با دوز بالا می‌تواند به کاهش سردردهای تنشی نیز کمک کند.

فرنجمشک

فرنجمشک به خاطر خواص آرام کنندگی و تسکین‌ دهندگی‌اش شهرت دارد. این خواص باعث شده‌اند فرنجمشک به عنوان درمان ایده‌آل برای سردردهای ناشی از تنش و اضطراب شناخته شود. فرنجمشک هم‌چنین مانند یک داروی آرام‌بخش خفیف عمل می‌کند.

گل گاوزبان

گل گاوزبان به عنوان یکی از بهترین داروهای گیاهی برای تسکین استرس و تنش‌های عصبی شناخته می‌شود. خاصیت تسکین دهندگی این گیاه باعث شده است بتواند سردردهای تنشی را به طور کامل درمان کند.

حنا

خواص خنک کنندگی حنا، این ماده را به یکی از داروهای موثر برای درمان سردردهای ناشی از گرما، تب، یا قرار گرفتن در آفتاب شدید تبدیل کرده است. مقداری برگ حنا را آسیاب کنید و با ترکیب آن با یک قاشق غذاخوری سرکه، خمیر تهیه نمایید. این خمیر را روی پیشانی‌تان بمالید و اجازه دهید کاملا خشک شود. حنا دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد درد و ضد تب است که می‌تواند به شکل موثری با سردرد مبارزه کند.

گل ساعتی

گل ساعتی نوعی داروی گیاهی است که به آدم‌هایی که زود از کوره در می‌روند، آرامش می‌بخشد. از این گیاه برای آرام کردن افراد مضطرب و درمان بی‌خوابی‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند به سردردهای تنشی منجر شوند.

کوهوش سیاه (توت مار)

این داروی گیاهی متعلق به آمریکای شمالی از گذشته‌ی دور برای درمان روماتیسم کاربرد داشته است. ولی آیا می‌دانستید کوهوش سیاه می‌تواند برای درمان افسردگی مربوط به سردرد نیز مفید باشد؟

توجه: از آن‌جا که کوهوش سیاه تاثیراتی مشابه‌ی استروژن از خود بروز می‌دهد، بیش‌تر زنان می‌توانند از خواص آن بهره‌مند شوند. ولی مردان باید آن را به اندازه‌ی اندک و در دوره‌ی کوتاه مدت استفاده نمایند.

پوست درخت بید سفید

پوست درخت بید سفید دارای خواص ضد درد است، به همین علت این داروی گیاهی برای درمان سردرد موثر است. ولی این داروی گیاهی فقط می‌تواند درد را پنهان کند و قادر نیست علت اصلی سردرد را برطرف نماید. از این رو، بهتر است پوست درخت بید سفید را به همراه مجموعه‌ی دیگری از گیاهان دارویی نظیر کاهو مصرف کنید تا دردتان درمان یابد.

بابا آدم جنگلی

گیاه بابا آدم جنگلی که از اعضای فعال خانواده‌ی کاسنیان است، از گذشته‌های بسیار دور به عنوان درمان گیاهی برای سردرد استفاده می‌شود. برخی گونه‌های این گیاه دارای مواد شیمیایی هستند که اثرات التهابی را کاهش می‌دهند و مانند یک مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا عمل می‌کنند و باعث بهبود گردش خون در مغز می‌شوند. به این ترتیب، این گیاه به کنترل فعالیت‌های اسپاسمی مویرگ‌ها کمک می‌کند، این فعالیت‌های اسپاسمی می‌توانند به بروز میگرن در آدم منجر شوند. گفته می‌شود ریشه‌ی گیاه بابا آدم جنگلی حاوی بیش‌ترین مقادیر از این قبیل مواد شیمیایی است.

توجه: اگر چه دوز مصرفی ایده‌آل گیاه بابا آدم جنگلی برای بزرگسالان روزانه‌ی دو وعده‌ی ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرمی است، ولی توصیه می‌شود پیش از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. هم‌چنین، هنگام خرید مکمل‌های حاوی این داروی گیاهی به نوشته‌ی PA-free یعنی عاری از آلکالوئيدهاي پيروليزيديني دقت کنید تا از بی‌خطر بودن آن هنگام جذب در بدن‌تان اطمینان حاصل نمایید.

بابونه‌ی گاوی

این داروی گیاهی در سراسر جهان به عنوان دارویی برای درمان میگرن شهرت دارد. بابونه‌ی گاوی حاوی پارتنولید است که به عنوان یک تسکین دهنده‌ی درد، آرام کننده‌ی رگ‌های خونی و عصبی سفت شده، و کاهنده‌ی فشارِ دردناکِ موجود در رگ‌ها عمل می‌کند.

مواد مورد نیاز :۳۰ گرم گل بابونه‌ی گاوی خشک شده و نیم لیتر آب جوش

روش مصرف : گل‌های بابونه‌ی گاوی خشک شده را به آب بیفزایید و اجازه‌ دهید به مدت ۱۰ دقیقه در آن دم بکشند.
این دمنوش را صاف کنید و روزی دو وعده نصف فنجان از آن میل نمایید تا سردردتان فروکش کند.

احتیاط: بابونه‌ی گاوی می‌تواند باعث عوارض جانبی خفیفی نظیر آفت دهان، تهوع، و نفخ شود. قطع ناگهانی این نوشیدنی ممکن است به بی‌خوابی، درد، یا حتی سردرد منجر شود. زنان باردار، افرادی که از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنند، و آن‌هایی که به خانواده‌ی کاسنیان آلرژی (حساسیت) دارند باید به طور کلی از مصرف بابونه‌ی گاوی اجتناب کنند.

مواد غذایی میگرن زا

مواد غذایی میگرن زابرخی مواد غذایی باعث تشدید اتساع عروق مغزی شده نهایتاً باعث بروز سردرد های شدید در افراد حساس به عارضه میگرن می شوند.

این مواد غذایی عبارتند از: پنیر، گوجه فرنگی، فلفل قرمز و سیاه، ماهی دودی، تن ماهی، پیتزا، پیاز داغ، باقلا، آجیل و موز.

سه روش برای تسکین سردرد های میگرنی

روش اول: 3/1لیوان عرق اسطوخدوس+3/1لیوان عرق سنبل الطیب+3/1لیوان آب (روزی 1 تا 2 لیوان میل کنید).

روش دوم: ماساژ روغن زنبق(اصل باشد) به پیشانی و داخل بینی.

روش سوم: 50 گرم گل بابونه+ 50 گرم گل راعی ( چای کوهی)+25گرم سنبل الطیب + 25 گرم اسطوخدوس

گیاهان بالا را کاملا مخلوط کرده ، مقدار یک مشت از مخلوط را با آب سرد بشویید سپس با یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده روزی 2 لیوان میل کنید.(اگر بیماری قند ندارید میتوانید با تکه ای نبات این معجون را میل کنید).

با رژیم مناسب غذایی و استفاده از نسخه های فوق سردرد میگرن کمتر شما را تهدید میکند.

درمان سردرد میگرنی با طب سنتی

در طب سنتی سردردها دارای ریشه‌هایی از صفرا، خون، بلغم  و سودا تعریف می‌شوند که با عدم تعادل و بی نظمی طبع‌های گفته شده این مشکل به اندام رأسی یعنی سر منتقل می‌شود.

سردرد صفرایی با سودایی یا غلبه خون با هم متفاوت هستند. برای شروع درمان،‌ ابتدا باید درمانگر مزاج بیمار را تشخیص دهد و بعد برای تعدیل مزاج بیمار داروی مناسب تجویز گردد. توجه کنید که درمانگر سنتی یک‌ سری رژیم‌های درمانی نیز خواهد داد که هم به اصلاح مزاج و هم درمان بیماری کمک شایانی می‌نماید و عدم رعایت آن شاید منجر به شکست یا کند شدن دوره درمان می‌شود. گاهی سردردهای میگرنی با مراعات یک رژیم یا دستور ساده از بدن انسان  رخت می‌بندد و حتی نیاز به مصرف هیچ دارویی هم نیست. پس می‌توانید برای درمان به یک درمانگر ماهر سنتی مراجعه کنید . برای نمونه افرادی که دارای سردردهای میگرنی با منشأ صفرایی هستند، میتوانند از ترکیب زیر برای مدت دو هفته استفاده کنند.

مواد مورد نیاز برای دمنوش گیاهی: عناب 50 گرم، تخم کاسنی 30 گرم، شاطره 30 گرم، تخم گشنیز 30گرم، مرزنجوش 40 گرم و گل بنفشه 30 گرم
روش مصرف : همه گیاهان را باهم مخلوط کنید. در یک قوری آب‌جوش به میزان 2 قاشق غذاخوری دم کنید.

روزی 3 استکان از این دمنوش میل کنید. می‌توانید قبل از مصرف از بخور آن نیز استفاده کنید.

چه کسانی بیشتر مبتلا به میگرن می شوند؟

چه کسانی به میگرن مبتلا می شوندمیگرن در زنان حدود سه برابر بیشتر از مردان است . همچنین در افراد دارای اقوام مبتلا به میگرن احتمال ابتلا بیشتر می شود .علاوه بر این، میگرن اغلب در افراد مبتلا به صرع، افسردگی، سکته مغزی، آسم، اضطراب، و در افراد مبتلا به اختلالات عصبی و سابقه ی خانوادگی رخ می دهد.

میگرن در کودکان

میگرن در کودکانمیگرن در کودکان به همان اندازه که در افراد بالغ رخ می دهد امکان دارد اتفاق افتد. میگرن در دختران شایع تر است. با این حال، در کودکان، علائم میگرن تا حدودی متفاوت از بزرگسالان می باشد. کودکان ممکن است به  درد معده (میگرن شکمی) استفراغ مکرر و شدید یا تشنج خوش خیم  و سرگیجه که در آن علائم ناپایدای تعادل، حرکات غیر ارادی چشم، استفراغ و تغییرات رفتاری است را تجربه کنند.

چگونگی تشخیص سردرد میگرنی از سردرد معمولی 

چگونگی تشخیص سر درد میگرنی از سردرد معمولیچگونه میگرن را از سردرد معمولی تشخیص دهیم ؟ اگر شما جزو آن افرادی هستید که سالانه یک بار دردهای میگرنی را تجربه می کنند، حتما بدن خود را به خوبی می شناسید. ولی اگر بدن خود را نمی شناسید یا اولین بار است که دردهای میگرنی را تجربه می کنید، قطعا از علائم و چگونگی آن سر در نمی آورید. به طور کلی تفاوت های بسیار زیادی بین سردرد های معمولی و میگرن وجود دارد. 

منشا 

با دانستن منشا سر درد می توان به میگرنی بودن یا نبودن آن پی برد. به عنوان مثال، اگر دلیل سردردهای مکرر شما کمبود خواب، سنگینی کار یا سر و صدای زیاد باشد، سردرد شما میگرنی نیست. منشا سردردهای میگرنی اغلب خاص و منحصر به فرد است. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد کافئین، خوردن خوارکی های حاوی افزودنی،  استشمام بوی رنگ یا دیدن نور خیلی قوی از دلایل بروز سردردهای میگرنی می باشد.

درد 

سردردهای معمولی تقریبا در اکثر اوقات بر دو طرف سر تاثیر می گذارند. اما سردرد میگرنی به صورت یک نبض دردناک در یک قسمت خاص بروز می کند. همچنین طبق تحقیقات « ۵۰% از افراد مبتلا به میگرن دردهای نبضی پشت چشم و گوش خود احساس می کنند ».

تاثیرات 

سردردهای معمولی جز درد موقتی و خستگی زودگذر عوارض جانبی دیگری ندارد، در حالی که میگرن عوارض جانبی بسیاری دارد که در زیر به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

 • درد گردن
 • تغییر حالت روحی و افسردگی
 • کرختی و خارش
 • تهوع و استفراغ
 • اختلال در تکلم
 • کاهش بینایی ( این مورد در بعضی مواقع مانند رانندگی یا کار با وسایل حساس بسیار خطرناک می باشد ).
 • حساسیت 

در مبتلایان به میگرن حساسیت نسبت به صدا، نور و بو بسیار زیاد شده و ممکن است گاهی حتی هوس خوراکی های خاصی نیز بکنند. شناخت این نشانه ها برای درمان میگرن ضروری می باشد.

توجه داشته باشید اگر شدت میگرن بیش از حد معمول باشد، احتمال بروز سکته مغزی تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. بهتر است با تشخیص علائم میگرن فورا به پزشک مراجعه کرده و از شدیدتر شدن بیماری خود جلوگیری کنید. همچنین اگر توانایی تشخیص میگرن و سردرد را داشته باشید از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند اجتناب خواهید کرد.

پاسخ به سوالات رایج در مورد سردرد میگرنی

چه چیزی برای درد میگرن خوب است ؟

اگر هیچ دردی مثل میگرن برایتان عذاب آور نیست ، باید بدانید که به چه چیزهایی دقت کنید . به گفته دکتر «تولین تانریداغ» متخصص بیماری های مغز-اعصاب اگر سردردهای شما غیر قابل تحمل اند به جای خود درمانی باید به یک نورولوژیست مراجعه کنید . در زیر به آنچه که باید در مورد میگرن بدانید اشاره خواهیم کرد .

کسانی که درد میگرن دارند از چه نوع داروهایی می توانند استفاده کنند؟

اگر تشخیص بیماری از قبل داده شده باشد باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده شود . ولی نباید خودسرانه دارو مصرف کنید . در این بیماری ، تحت نظر پزشک بودن از اهمیت ویژه ای برخوردار است . اگر درد غیر قابل تحملی دارید و برای اولین بار است که با آن مواجهید می توانید به بخش اورژانس مراجعه کنید . بعد آن به متخصص مغز اعصاب مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرید . داروهایی وجود دارند که باید هنگام حمله میگرن مصرف شوند . اگر دچار حملات زیادی شده و ماهانه ۲-۳ بار آن را تجربه می کنید ممکن است پزشکتان درمان محافظتی برایتان پیشنهاد خواهد کند . این درمان شدت و تکرر درد را کاهش خواهد داد .

بیماران مبتلا به میگرن به چه چیزهایی باید دقت کنند؟

هر آنچه باعث تشدید حملات میگرنی شود باید از آن دوری کنید . برای مثال بوی ادکلن یا غذایی خاص اگر میگرن را تشدید می کند باید آن را از زندگیتان حذف کنید . بی خوابی ، گرسنگی ، استرس شدید ، از عوامل تشدید کننده میگرن به شمار می آیند . ولی در برخی بیماران صرفا با پرهیز از این فاکتورها نمی توان بیماری را درمان کرد . در این حالت علاوه بر این ها درمان های دارویی نیاز خواهد بود .

آیا رهایی کامل از میگرن امکان پذیر است ؟

افراد مبتلا به میگرن هم در حین حملات و هم چنانچه حملات ماهانه آن ها بیش از ۲ بار باشد درمان های کمکی نیز بهره می گیرند. در درمان های کمکی در صورت عدم درد نیز دارو مصرف می شود. بدین نحو تکرر و شدت درد کاهش پیدا خواهد کرد. میگرن حتما بایستی درمان شود اما در برخی بیماران با بالا رفتن سن رفع خودبخودی حملات نیز دیده شده است.

آیا خوابیدن به رفع حملات میگرن کمک خواهد کرد؟

بیمار به دلیل متحمل شدن دردهای شدید تمایل به استراحت کردن دارد. برای برخی بیماران خوابیدن سبب بهبود می شود اما در برخی دیگر بعد بیدار شدن نیز دردها ادامه پیدا خواهد کرد. خوابیدن همیشه راه چاره نیست.

چنانچه میگرن درمان نشود آیا حملات تشدید خواهند شد‌؟

در صورت عدم درمان این حملات ادامه خواهند داشت. ولی نمی توان گفت در صورت درمان نشدن این حملات تکرارشان بیشتر می شود. برای بهبود کیفیت زندگی درمان، شرط است. در برخی بیماران با افزایش سن، حملات بهبود می یابند در برخی نیز بر عکس تشدید می شود. ولی در دوران حاملگی بیماران از این حملات در امان هستند. احتمالا دلیل این امر مربوط به هورمون ها باشد.

آیا یوگا و پیلاتس برای درمان میگرن به کار می روند ؟

از آنجاییکه ورزش کردن در هر شرایطی مفید است پس در این شرایط هم دارای فوایدی است. هنگام ورزش کردن خودتان را بهتر حس کرده و با ترشح سروتونین از استرس دور می شوید، گردش خون و متابولیسم نیز افزایش می یابد. از این رو همه این موارد در حملات میگرن اثری مثبت خواهند داشت.

عوارض سردردهای میگرنی

عوارض سردرد های میگرنیدرد و عذاب یک سردرد میگرنی ساده معمولا بیش‌تر از چند ساعت یا چند روز طول نمی‌کشد. ولی عوارض میگرن‌های مزمن برای سلامتی انسان می‌تواند طولانی‌ مدت باشد. اگر دائما دچار میگرن می‌شوید، حتما به صورت مرتب و برنامه‌ریزی‌ شده با پزشک‌تان در ارتباط باشید تا هم بتوانید دردتان را کنترل کنید و هم از مشکلات و ناراحتی‌های جانبی‌ آن جلوگیری کنید. این مشکلات و ناراحتی‌های جانبی یا به بیان دیگر عوارض میگرن مزمن عبارت هستند از این‌که:

1. ممکن است دچار اختلال در اجابت مزاج شوید

میگرن و سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS) غالبا با یکدیگر ارتباطی تنگاتنگ دارند. پزشکان معتقدند سردردها و مشکلات هاضمه تحت تاثیر تغییراتی مشابه در دستگاه عصبی‌مان ایجاد می‌شوند. آدم‌های مبتلا به IBS در اغلب اوقات متناوبا دچار اسهال و یبوست می‌شوند، هم‌چنین ممکن است احساس نفخ کنند یا همیشه این احساس را داشته‌ باشند که باید به دستشویی بروند.

2. ممکن است دچار کمردرد شوید

آدم‌های مبتلا به میگرن مزمن نسبت آدم‌های دیگر ۱۳ تا ۱۸ برابر بیش‌تر دچار کمردردهای ناگهانی و مکرر می‌شوند. درد به مرور زمان در اعصاب و مغز جا خوش می‌کند، و واقعا می‌تواند ساختار ماده‌ی خاکستری را تغییر دهد. در نتیجه، به طور کلی سراسر بدن‌تان بیش‌تر در معرض احساس درد قرار می‌گیرد.

۳. در معرض سکته‌ مغزی قرار دارید

سکته‌ی مغزی هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به مغز متوقف شود. میگرن‌ها احتمال بروز سکته‌ی مغزی را تا دو برابر افزایش می‌دهند. به ویژه اگر میگرن‌های‌تان با اورا همراه باشد، این خطر به اوج خود می‌رسد – اورا علائم عصبی و حسی- ‌بینایی نظیر دیدن اشعه‌های نور یا الگوهای زیگ‌زاگ قبل از شروع سردرد هستند.

۴. احتمال تجربه‌ سردردهای اضافی بیش‌تر می‌شود

میگرن مزمن باعث می‌شود دائما به قفسه‌ی داروهای‌تان مراجعه کنید. ولی اگر در هر هفته بیش از دو تا سه بار داروهای مسکن مصرف کنید، احتمال بازگشت سردردها بیش‌تر می‌شود، و شما دچار سردردهای اضافی خواهید شد. دلیل بروز این مسئله این است که در هر دفعه داروهای‌تان سریع‌تر خاصیت‌شان را از دست می‌دهند، و باعث می‌شوند سردردها شدیدتر از قبل بازگردند.

۵. شاید دچار اختلال بینایی شوید

برخی انواع میگرن‌ها باعث ایجاد اختلالات یا از دست دادن بینایی برای دوره‌های کوتاه‌ مدت می‌شوند. برخی انواع نادر میگرن نیز وجود دارند که می‌توانند موجب افتادن پلک‌ها و بزرگ‌ شدن مردمک چشم‌تان شوند. این سردردها همراه با دوبینی هستند که ممکن است تا هفته‌ها بعد از فروکش درد به طول بیانجامد.

۶. ممکن است اختلال خواب پیدا کنید

دردهای میگرنی شاید به خواب رفتن و خوابیدن را نیز برای‌تان دشوار و غیرممکن کنند. به علاوه، میگرن‌های مزمن باعث ایجاد تغییر در نحوه‌ی انتقال بدن از یک مرحله به مراحل دیگر خواب می‌شوند، و در نتیجه خواب را مختل می‌کنند. کم‌خوابی و بی‌خوابی نیز به نوبه‌ی خود می‌تواند سردردها را وخیم‌تر کند.

7. ممکن است قدرت شنوایی‌تان را از دست بدهید

البته این اتفاقی نادر و در عین حال وحشتناک است: کاهش شنوایی حسی- عصبی ناگهانی باعث می‌شود در طول حدود ۷۲ ساعت انسان شنوایی‌اش را از دست بدهد. احتمال بروز این عارضه در آدم‌های مبتلا به میگرن مزمن دو برابر آدم‌های معمولی است. پزشکان دقیقا علت این اتفاق را نمی‌دانند، ولی گمان می‌کنند آسیب دیدن برخی عروق کوچک خونی در گوش سبب ارتباط میگرن و کاهش شنوایی شده است.

۸. ممکن است دچار تشنج شوید

میان میگرن‌های مزمن و اختلالات تشنجی و صرع الگوهایی مشابه وجود دارد: غشای تحریک‌پذیر سلول‌های عصبی به سرعت باعث ایجاد حملات ناگهانی و علائم تشنج می‌شوند، و سپس برای مدتی این علائم ناپدید می‌شوند. میگرن می‌تواند باعث تحریک ایجاد تشنج در آدم‌های مبتلا به صرع شود. آدم‌هایی که به هر دو بیماری مبتلا هستند غالبا به داروهای ضدتشنج نیز واکنشی مثبت نشان نمی‌دهند.

9. احتمال ایجاد انواع دیگر دردهای مزمن بیش‌تر می‌شود

یک‌سوم از بیماران مبتلا به میگرن مزمن که در یک پژوهش شرکت کرده بودند از فیبرومیالژیا نیز رنج می‌بردند، بیماری که در آن افراد به صورت گسترده احساس درد، خستگی و افسردگی می‌کنند. این آمار ۴ درصد بیش‌تر از رقمی است که در یک گزارش عمومی از افراد معمولی به‌دست آمده است. هرگونه درد مزمن نحوه‌ی پردازش نشانه‌های درد را از جانب مغز تغییر می‌دهد. سردردهایی شدید و دائمی ممکن است باعث افزایش حساسیت سایر نقاط بدن به درد شود، و شما را بیش از پیش در معرض دردهای سراسری قرار دهد.

۱۰. ممکن است فشار خون‌تان بالا رود

زنان مبتلا به میگرن در طول دوران بارداری بیش‌تر در معرض فشار خون بالا قرار دارند، و برخی پژوهش‌ها به ارتباط میان فشار خون و میگرن‌های مزمن در همه‌ی بزرگسالان اشاره می‌کنند. ممکن است دلیل اصلی این دو عارضه اختلال در عملکرد سامانه‌ی عصبی خودگردان باشد، که رفتارهای غیرارادی‌مان نظیر فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می‌کند.

۱۱. باعث تغییر خلق‌ و خو می‌شود

ابتلا به افسردگی، اضطراب، و اختلال دوقطبی افراد مبتلا به میگرن مزمن را بیش از دیگران تهدید می‌کنند. این عوارض میگرن تا حدودی ناشی از این حقیقت است که آنها دائما نگران بروز حملات بعدی هستند. ولی دانشمندان مسیرهای مشترک مغزی را بیش از گذشته عامل اصلی بروز اختلالات روانی در مبتلایان به میگرن مزمن می‌دانند.

سردرد های میگرنی و افسردگی

سردرد میگرنی و افسردگیسردردهای میگرنی از جمله بیماری هایی هستند که با مشکلاتی از قبیل افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات خلقی در ارتباط هستند. مطالعاتی انجام شده که نشان می دهد، افراد مبتلا به میگرن دو تا پنج برابر بیشتر نسبت به سایر افراد در معرض این اختلالات قرار دارند. مطالعات قبلی نشان داد سردرد یکی از علایم رایج اختلال اضطراب است. در سال 2009 مطالعه‌ای صورت گرفت که نشان داد 11 درصد از افراد مبتلا به میگرن به یکی از موارد اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی،‌ اختلال هراس یا مصرف مواد مخدر مبتلا هستند. مطالعات جدید محققات تایوانی با بررسی 588 بیمار نشان می‌دهد بیماران مبتلا به میگرن، دو تا پنج برابر بیشتر در معرض اختلالات اضطراب یا افسردگی قرار دارند و اضطراب به شدت با میگرن مرتبط است. این مطالعه نشان می دهد درمان های میگرن می‌تواند در درمان اضطراب و افسردگی بیماران نیز موثر باشد. سردرد های میگرنی به صورت درد های ضربه ای و تپش دار در نقطه ‌ای از سر توصیف می ‌شود و معمولا نیمی از مغز را در بر می گیرد. مدت زمان این درد بین 4 تا 72 ساعت است و زندگی فرد را مختل می کند. معمولا این افراد نسبت به صدا و نور حساس می شوند و بیماری آنان با این دو عامل افزایش می یابد. رژیم غذایی، استرس و تغییرات هورمونی در میزان و شدت این بیماری نقش مهمی دارد. طبق آخرین آمار انستیتو ملی سلامت، حدود 10 درصد از افراد سراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و تعداد مبتلایان خانم 4 برابر آقایان است.

سردرد های میگرنی و تاثیر آن بر رابطه جنسی

سردرد میگرنی و روابط جنسیمیگرن یکی از انواع سردرد هاست که می تواند شما را در انجام بسیاری از فعالیت های روزانه با مشکل رو به رو کند.جالب است بدانید این مشکل حتی می تواند بر روی جنبه های عشق و دوستی نیز اثر بگذارد.تحقیقات جدید نشان می دهد حدود یک‌چهارم از مبتلایان به میگرن به لحاظ دفعات و کیفیت رابطه جنسی با تغییرات قابل‌توجهی مواجه می‌شوند به طوریکه در پنج در صد افراد کار به جدایی رسیده است.در این مطلب قصد دارریم شما را با ترفندهایی آشنا می‌کنیم که از بروز مشکلات جدی در روابط شخصی‌تان جلوگیری کنید. علائم میگرن شامل تهوع، استفراغ و حساسیت به بو، نور، صدا، حرکت و لمس شدن است. به این فکر کنید که برای داشتن یک تجربه جنسی خوب به چه چیزهایی نیاز دارید. در ادامه خواهید دید که میگرن چطور رابطه جنسی شما را محدود می‌کند. میگرن می‌تواند بر اتاق خوابتان نیز اثر بگذارد: یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خانم‌هایی که میگرن دارند، درد و رنج بیشتری را در طول رابطه جنسی تجربه می‌کنند. اما مطالعه دیگری نشان داد که داشتن رابطه جنسی باعث تسکین علائم میگرن در برخی از خانم‌ها شده است. البته برخی از محققان معتقدند که رابطه جنسی و ارگاسم با میگرن در ارتباطند، اما این ارتباط به ندرت تحقق می‌یابد. برخی از افراد، به خصوص آنهایی که میگرن مزمن دارند، باید از داروهای پیشگیرانه استفاده کنند. اگر شما هم میگرن مزمن دارید، باید از دکترتان بخواهید دارویی برای تسکین دردهای‌تان به شما بدهد. افراد مبتلا به سردردهای مزمن در مقایسه با کسانی که میگرن ندارند، سطوح بالاتری از افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. اگر اختلالات خلقی خود را درمان کنید، خواهید دید که شور و شوق بیشتری در اتاق خواب خواهید داشت. حدود 75٪ از کسانی که میگرن دارند، خانم هستند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، باید بدانید که تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی اغلب موجب سردرد می‌شوند. شما می‌توانید با آگاهی از این امر رابطه جنسی خود را به یک زمان دیگر موکول کنید. برخی از خانم‌ها با مصرف قرص‌های ضدبارداری بهبود می‌یابند، اما برخی دیگر دچار علائم شدیدتری می‌شوند. گاهی اوقات تعویض قرص هم کمک می‌کند. با این حال، اگر یک برنامه منظم داشته باشید، نتیجه بهتری می‌گیرید. ورزش منظم و نوشیدن آب زیاد در طول روز نیز موثر است.

انواع سردرد های میگرنی

انواع مختلف سردرد های میگرنی

ميگرن كلاسیک

در ميگرن كلاسیک هميشه علائم بصری مشخصی قبل از شروع سردرد بروز می كند كه مشخصه اين نوع خاص ميگرن است. مهمترين اين علائم يك لكه سياهرنگ در روبروي فرد ( يعني در وسط ميدان بينايی) است كه به تدريج بزرگ می شود و به سمت حاشيه ميدان بينايی (يعنی پهلوی فرد) كشيده می شود. اين لكه سياهرنگ معمولاً با جرقه‌های نوری به صورت خطوط زيگزاگی براق رنگی لرزان احاطه شده است. اين علامت نشانه مهمی است بطوری كه در افرادی كه اين نشانه را بروز می دهند تقريباً می توان گفت كه تشخيص بيماری ميگرن محرز است. يكی ديگر از نشانه‌های بصری كه در ميگرن كلاسیک تظاهر می كند تاريك شدن يك سمت ميدان بينائی است. در اين حالت فرد سمت چپ يا سمت راست را واضح نمی بيند ( اين حالت در هر دو چشم وجود دارد ولی اكثر افراد فكر می كنند كه چشم چپ يا راستشان تار شده است). اين علائم چشمی معمولاً بين 10 تا 20 دقيقه طول می كشد و تقريباً هميشه قبل از يك ساعت محو می گردد. بتدريج با محو شدن علائم بصری و گشاد شدن جبرانی عروق مغزی سردرد ضربان‌دار يك طرفه ايجاد می شود كه با حالت تهوع و ترس از نور و صدا همراه است. سردرد نيز پس از چند ساعت بهبود می يابد.

ميگرن معمولی

 اين نوع ميگرن كه شايعترين نوع ميگرن است معمولاً با علائم چشمی همراه نيست اما ممكن است درد آن در اطراف يا دور چشم‌ها احساس شود. در ميگرن معمولی سردرد لزوماً يك طرفه نيست و ممكن است درد در تمام سر احساس شود. حمله ميگرن معمولی اغلب ظرف چند ساعت تا چند روز بهبود میيابد.

ميگرن چشمی

 در اين نوع ميگرن كه اغلب در افراد مسن تر تظاهر میكند فرد مبتلا علائم چشمی ميگرن را دارد اما به سردرد مبتلا نمیشود. علائم بصری ميگرن چشمی عبارتند از :

 • لكه سياهرنگ كه با خطوط زيگزاگ براق رنگی لرزان احاطه شده است 
 • تاريك شدن يك سمت ميدان بينايی 
 • تنگ شدن تدريجی ميدان بينايی از محيط به مركز بطوريكه فرد احساس میكند كه بيرون را از داخل يك سوراخ كوچك تماشا میكند. 
 • دوبيني گذرا

سردردهای تنشی

سردرد تنشی نوع خاصی از سردرد است كه اغلب در افراد افسرده يا كسانی كه تحت استرس مزمن قرار دارند ايجاد میشود. اين نوع سردرد معمولاً در اكثر ساعات روز وجود دارد اما شدت آن خفيف تا متوسط است و مشكل جدی برای فعاليت‌های روزانه ايجاد نمی كند. اين سردردها معمولاً در پايان روز و در موقع خستگی شديدتر می شود. اين نوع سردرد بيشتر به صورت احساس سنگينی در سر است و افراد مبتلا میگويند: "احساس مي‌كنم يك ديگ روي سرم گذاشته‌اند". اهميت سردرد تنشی در آن است كه ممكن است درد فقط در ناحيه پيشانی و دور چشم ها وجود داشته باشد و به همين دليل با مشكلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب نظران معتقدند كه سردرد تنشی نوع خاصی از ميگرن معمولی می باشد. درمان آن نيز مشابه درمان ميگرن می باشد.

سردرد خوشه‌ای

اين سردرد بيشتر در مردان سيگاری 30 تا 50 ساله بروز می كند. يك بيماری خوش‌خيم است كه بصورت حملات حاد سردرد و درد پشت كره چشم بصورت يكطرفه تظاهر مي‌كند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌خيم باعث بيدار شدن فرد از خواب می شود. معمولاً در زمان سردرد علائم چشمی يكطرفه نيز در سمت مبتلا وجود دارد به طوری كه چشم مبتلا دچار اشكريزش و قرمزی می شود. ممكن است در همان سمت افتادگی پلك ايجاد شود و مردمك چشم موقتاً گشاد شود (يعنی سياهی چشم در سمت مبتلا بزرگتر به نظر برسد). گاهی آبريزش‌ بينی نيز در سمت مبتلا اتفاق میافتد. در سردرد خوشه‌ای حمله حاد سردرد حدود يكی دو ساعت طول می كشد و عارضه خاصی ايجاد نمی كند. معمولاً سردرد خوشه‌ای چندين بار در يك دوره چند هفته‌ای تا چند ماهه تكرار میشود و سپس به تدريج بهبود میيابد. البته احتمال عود اين حملات پس از چند ماه تا چند سال وجود دارد.

درمان این نوع سردرد های ميگرنی

در بسياری از مبتلايان به ميگرن آنچه كه بيشتر از سردرد و علائم چشمی باعث آزار فرد میشود ترس از وجود تومور مغزی يا ايجاد كوری دائمی است. در اين افراد يك معاينه كامل پزشكی و اطمينان از اينكه بيماری خوش‌خيم است و هيچ عارضه دائمی ايجاد نمي‌كند تا حد زيادی باعث آسودگی فرد مبتلا میشود و حتي گاهی كاهش استرس ناشی از نگرانی باعث كم شدن شدت و فراوانی حملات ميگرنی شده، به بهبود قابل توجه فرد میانجامد. به علاوه در افراد ميگرنی شناسايی عواملی كه باعث شروع يا تشديد حمله ميگرنی میشود و پرهيز از اين عوامل (بی خوابی، خستگی، گرسنگی، استرس، بوی سيگار، بوی عطر، غذاهای خاص و غيره) میتواند باعث بهبود فرد مبتلا شود. همچنين انجام مرتب ورزش های سبك روزانه و پرهيز از ورزش‌های سنگين میتواند به كنترل ميگرن كمك كند. به هر حال در مواردی كه سردرد ميگرنی شديد است و فعاليت روزانه فرد را مختل میكند میتوان با استفاده از مسكن های معمولی يا داروهای خاص سردرد را كنترل كرد. البته لازم به ذكر است كه در صورتيكه حملات ميگرن مكرراً اتفاق بيافتد و فرد ناچار باشد در هفته بيش از 2-3 بار از مسكن استفاده كند به داروی مسكن وابسته میشود و در صورت قطع مصرف دارو مجدداً دچار سردرد خواهد شد. در اين افراد لازم است داروهای خاصی (تحت نظر پزشك) به طور مرتب مصرف شود تا فراوانی حملات ميگرنی كاهش پيدا كند و فرد مجبور نباشد دائماً از داروهای مسكن استفاده كند.

10 عامل خطر ابتلا به سردردهای میگرنی 

10 عامل خطر ابتلا به میگرنمی گویند از هر 10 نفر، یک نفر در جهان، از سردردهای میگرنی رنج می برد و این آمار البته شامل حال کودکان هم می شود. دلایل اصلی ابتلا به میگرن هنوز معلوم نیست، با این حال دلایل این بیماری نه تنها به تغییرات مغزی بلکه به عوامل ژنتیکی نیز مربوط است. افراد مبتلا به میگرن ممکن است، آن را ارث برده باشند. به گفته محققان یکی از دلایل این بیماری عوامل غیرطبیعی ارثی در بخش ‌های خاصی از مغز است. بعضی از عواملی که می ‌تواند محرک شروع بیماری میگرن و حملات میگرنی باشد، عبارتند از:

1. مصرف غذاهای خاص

به گزارش بنیاد ملی سردرد در ایالات متحده، غذاهایی مانند گوشت فرآوری شده، پنیر و ... حاوی مواد نگهدارنده هستند که ممکن است سردردهای میگرنی را آغاز کنند. با این حال نوع غذا بسته به فرد مبتلا به میگرن متفاوت است و حتی خیلی از مبتلایان با مصرف مواد غذایی مانند نخود فرنگی، زیتون و یا حتی سس سویا، حملات میگرنی را تجربه کرده اند. برای همین مهم است که پزشک تان را در مورد رابطه غذاهایی که می خورید و حملات میگرنی مطلع کنید تا سردردهای میگرنی بیشتر در آینده جلوگیری شود.

2. نداشتن الگوی خواب منظم

بسیاری از افرادی که ساعات خواب از دست رفته دارند، حملات میگرن را تجربه می کنند. اگر حملات میگرن ناشی از تغییر الگوی خواب ادامه دار بود، برای تنظیم این چرخه نیاز دارید که از پزشک تان مشورت دریافت کنید.

3. قرار داشتن در معرض سکته مغزی

 اگر حملات میگرن برای شما غیر معمول است می تواند نشانه ای از خطر سکته مغزی باشد. سردردهای میگرنی علائم عصبی مشابه با سکته مغزی دارد. سردردهای غیر معمول نیاز به تماس فوری برای مراقبت های پزشکی و برای رد احتمال ابتلا به سکته مغزی دارد. مشکلات بینایی، بی حسی دستها و پاها نیز از علائم دیگری است که اگر همراه با سردرد باشد، بیانگر سکته مغزی است.

4. تحمل استرس بیش از حد

استرس در خانه یا محل کار می تواند باعث تشدید دردهای ضرباندار میگرنی شود. اما خبر خوب این است که تحقیقات نشان داده، مدیتیشن یک راه حل برای رفع میگرن مزمن است. بنا بر مطالعات، بزرگسالان مبتلا به میگرن که در برنامه های درمانی مدیتیشن و یوگا به مدت 8 هفته شرکت می کنند، سردردهای میگرنی کوتاه تر و کمتر ناتوان کننده را نسبت به کسانی که مراقبت های پزشکی استاندارد دریافت می کنند، تجربه خواهند کرد.

5. حساسیت به محرک های حسی

 محرک های حسی از قبیل نور چراغ یا عطرهای قوی باعث شروع حملات میگرن می شود. به گفته محققان تحریک غشاء سیستم عصبی مرکزی باعث تحریک گیرنده های درد در مغز می شود. برای کاهش حساسیت به نور می توان از عینک آفتابی حتی در شب استفاده کرد.

6. مشکلات قلبی پنهان

مطالعات نشان داده اند که کسانی که از میگرن رنج می برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات عروقی مانند حملات قلبی یا بیماری های قلبی قرار دارند. محققان بر اهمیت شیوه زندگی سالم مانند کاهش فشار خون و کلسترول بالا و همچنین ترک سیگار در متبلایان به میگرن تاکید دارند.

7. کم آبی بدن

 این علامت نیز آغازگر حملات شدید میگرن می تواند باشد. به همین دلیل باید اطمینان حاصل شود که روزانه 2.5 تا 3.5 لیتر آب برای کاهش خطر حملات میگرنی مصرف می گردد.

8. مصرف بیش از حد کافئین

 به طور متوسط، کافئین اغلب برای رفع سردرد سودمند است و در واقع، آن را می توان در بسیاری از داروهای سردرد پیدا کرد. اما آدنوزین موجود در قهوه می تواند یک علت سردرد باشد. و اگر شما به کافئین عادت کرده باشید، باید مصرف آن را آهسته و تدریجی کم کنید، چون ترک ناگهانی آن ممکن است وضع را بدتر کند.

9. آب و هوای گرم

 هنگامی که درجه حرارت بالا می رود، احتمال تشدید میگرن یا سردردهای شدید وجود دارد. محققان دریافتند که به ازای هر 9 درجه فارنهایت، خطر ابتلا به سردرد 7.5درصد افزایش پیدا می کند. فشار هوای کم، که اغلب موجب بارش باران می شود، در ایجاد ضربات کوچک در سردردهای غیر میگرنی مرتبط است.

10. استعمال سیگار

استعمال دخانیات، محرک شناخته شده سردرد است و نه تنها در فرد سیگاری. دود سیگار دست دوم نیز حاوی نیکوتین است که باعث می شود رگ های خونی در مغز تنگ شوند. به نظر می رسد ترک کردن سیگار و یا کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار، به ویژه برای بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای موثر باشد. این سردردها از نوع خیلی دردناک و یک طرفه هستند

سردرد های میگرنی در فصل تابستان

سردردهای میگرنی در فصل تابستانیکی از دلایل ایجاد سردرد کاهش آب بدن به علت تعریق فراوان در تابستان است

ارتباط حملات میگرنی با هوای گرم و کم آبی بدن

به طور کل میزان شیوع میگرن در فصل گرما بیشتر است، به ازای هر ۹ درجه سانتی‌گراد که هوا گرم می‌شود، بروز میگرن به میزان هشت درصد افزایش می یابد. تابش آفتاب و نور آفتاب از دیگر عوامل ایجاد کننده سردرد در تابستان است که اغلب به علت نزدیکی خورشید به کره زمین در فصل تابستان شدت آفتاب بیشتر می‌شود و افراد دچار سردرد می‌شوند، به همین دلیل مسافرت هایی که اغلب در فصل تابستان اتفاق می‌افتد نیز می تواند عامل ایجاد سردرد شود.

علل تشدید سردرد در فصل تابستان و افزایش حملات میگرنی

گرما به عنوان یکی از این عوامل باعث گشاد شدن عروق و فشار در اعصاب مجاور عروق می‌شود که در نتیجه سر درد را به همراه دارد. مکانیزم دیگر تشدید کننده سردرد، کاهش آب بدن به علت تعریق فراوان در تابستان است. کاهش آب بدن در اثر گرما، عامل مهمی است که می‌تواند باعث سردرد شود، بنابراین برای پیشگیری از کم آبی بدن باید روزانه به صورت مرتب و با فاصله و جرعه جرعه آب مصرف شود، زیرا مصرف یکباره آب به مقدار زیاد برای رفع تشنگی درست نیست.

در فصل تابستان باید از ورزش های سنگین پرهیز کرد

ورزش سنگین باعث کاهش زیاد آب بدن می شود که یکی از عوامل سردرد در فصل تابستان است. بنابراین می توان ورزش های تابستانی مانند استخر یا تنیس را جایگزین کرد، اما در صورت الزامی بودن ورزش سنگین در زیر آفتاب، این افراد باید آب به همراه خود داشته باشند تا با فاصله و جرعه جرعه از آن مصرف کنند.

مایعات دیگر هم می توانند جایگزین آب شوند؟

مایعات دیگری نیز می‌توانند جایگزین آب شوند، اما نوشیدنی‌های گازدار برای میگرن ضرر دارند و در فصل گرما نباید از این نوع نوشیدنی ها استفاده کرد و بهتر است از مایعات سنتی مانند دوغ، خاک شیر و مخلوط آب و آبلیمو تازه که بی‌ضرر هستند، برای رفع کم آبی استفاده کرد. اما مایعات شیرین برای میگرن مناسب نیست و به طور کل بهترین مایعات همان آب است که می تواند کاهش آب بدن در فصل گرما را جبران کند.

رنگ ادرار مشخصه مناسبی برای تشخیص کم آبی بدن است

پر رنگ بودن ادرار نشان از این است که بدن انسان به آب بیشتری احتیاج دارد، اما در صورت کم رنگ بودن ادرار میزان آب مورد نیاز بدن کمتر است.

سردرد های میگرنی و بیماری‌های قلبی-عروقی

سردرد میگرنی و بیماری قلبی عروقیوجود یا عدم وجود بیماری‌های قلبی -عروقی می‌تواند خطرات مرتبط با میگرن و همچنین انتخاب درمان مناسب را تحت تأثیر قرار دهد. بیماری‌های قلبی-عروقی به‌ احتمال‌ زیاد در افزایش تعداد حملات میگرنی مؤثر است. این بیماری‌ها شامل پدیده رینود، فشارخون بالا و بیماری عروق کرونری است. گاهی اوقات عوارض ساختاری قلب با میگرن مرتبط است، این عوارض شامل تغییرات در حفره‌های قلب و دریچه‌های آن است. به عقیده محققان، این اختلالات سبب میگرن نمی‌شوند، اما در افراد مبتلا به میگرن، بیشتر بروز می‌کنند. فشارخون بالا برای پزشکان و بیماران، امری مسلم است که فشارخون بالا موجب سردرد می‌گردد. بیماری عروق کرونری خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب با وجود میگرن، تنها در کسانی که اورا (هاله) دارند، افزایش می‌یابد. اورا به مجموعه‌ای از علائم عصبی برگشت‌پذیر گفته می‌شود که عموماً قبل از سردرد میگرنی بروز می‌کند، معمولاً" به مدت ۵-۶ دقیقه طول کشیده و قابل مشاهده است. اورا تنها در حدود یک چهارم از افراد مبتلا به میگرن رخ می‌دهد. طبق برآورد انجام‌ شده، همراهی میگرن با اورا خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را مضاعف می‌سازد.

درمان میگرن در افراد مبتلا به بیماری قلبی-عروقی

متأسفانه، هرکدام از روش‌های درمان سردرد و میگرن که عرض یک رگ خونی را کاهش می‌دهد، (حتی به‌طور موقت) نمی‌تواند برای افراد مبتلا یا در معرض بیماری قلبی عروقی، استفاده شود. در کسانی که در معرض خطر فشارخون کنترل نشده، کلسترول بالا و سایر عوامل خطرساز هستند، (مانند سیگار کشیدن، دیابت، چاقی و وراثت) لازم است این عوامل خطر برطرف شده، و تست قلبی مانند تست ورزش یا تست استرس هسته‌ای، انجام گیرد. برآورد شده است که تریپتانها (سوماتریپتان، ریزاتریپتان و غیره در این گروه دارویی) و همچنین DHE، می‌تواند تا ۱۸٪ موجب تنگی رگ‌های خونی قلب گردد. درحالی‌که این تنگی برای یک فرد دارای عروق قلب طبیعی، مقدار جزئی محسوب می‌شود، اما در افراد دارای رسوبات کلسترول در عروق خونی، این مقدار تنگی می‌تواند قابل توجه باشد. در حال حاضر همه داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن، به دلیل ارتباط آن‌ها با افزایش خطر حمله قلبی، در لیست سیاه قرار دارند. داروهای NSAID به میزان متفاوتی برای قلب، خطرآفرین هستند، ناپروکسن نسبت به سایر داروهای NSAID خطر کمتری دارد. سایر داروهای NSAID اغلب در افرادی که به‌طور مرتب آن‌ها را مصرف می‌کنند، به میزان متفاوتی خطرساز هستند. معمولاً مصرف داروهای NSAID، ۲ روز در هفته (نه بیشتر) در اکثر افرادی که تابه‌حال حمله قلبی نداشته‌‌اند، بی‌خطر است. سایر داروهایی که در موارد حاد ممکن است به کاهش درد یا درمان سردرد میگرنی  کمک کنند، بدون اینکه باعث تنگی رگ‌های خونی شوند، عبارت‌اند از: متوکلوپرامید، پروکلرپرازین، دیفن هیدرامین، باکلوفن، استامینوفن و گاباپنتین. تزریق نقطه ماشه‌ای (نقاط دردناک) و بلوک‌های عصبی نیز ممکن است به این منظور استفاده شود. راهکارهای پیشگیری از میگرن در افراد مبتلا به بیماری‌های عروقی و میگرن، از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا گزینه‌های درمان برای موارد حاد آن‌ها محدود می‌باشد. توپیرامات، ونلافاکسین و داروهای فشارخون مانند پروپرانولول و کاندسارتان و نیز بوتولینیوم توکسینا، می‌تواند در کاهش شدت و دفعات حمله میگرنی بسیار مؤثر باشد.

خطر مرگ در زنان مبتلا به میگرن

خطر مرگ برای زنان مبتلا میگرنی

مطالعات نشان میدهد زنان مبتلابه میگرن در معرض خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ قرار دارند. بیش از 115 هزار زن 25-42 ساله بدون آنژین و بیماری قلبی عروقی که در هر زمان، تشخیص میگرن برایشان مطرح شده بود، تقریبا بمدت 20سال مورد بررسی قرار گرفتند. 15 درصد این افراد در ابتدای مطالعه دچار میگرن بودند. در مدت پیگیری تقریبا 1300 حادثه بزرگ قلبی عروقی و 220 مرگ قلبی عروقی رخ داد. در مقایسه با زنان بدون میگرن، زنان مبتلا به میگرن بطور معناداری در معرض خطر انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی، آنژین (نیاز به اعمال بازگشایی عروق کرونر) و مرگ ومیر قلبی عروقی قرار داشتند. با وجود تعدیل نتایج براساس سن، مصرف داروهای هورمونی، مصرف داروهای ضدبارداری، سیگار کشیدن یا فشارخون، یافته های مشابهی وجود داشت. اطلاعاتی در مورد علائم پیش درآمد(اورا) میگرن موجود نبود. به گفته محققین، سالیان طولانی است که مشخص شده زنان مبتلا به میگرن در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند و این سوال هنوز بدون پاسخ باقی مانده است که آنها در چه سنی باید برای کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی، شروع به مصرف آسپیرین کنند؟!

آنچه که در مورد میگرن چشمی باید بدانیم 

میگرن چشمیمیگرن چشمی باعث از دست دادن بینایی یا ایجاد حالت نابینایی برای مدت کمتر از یک ساعت در افراد می شود و این حالت معمولا با سر درد همراه است. میگرن چشمی این مشکلی نادر است، که از هر ۲۰۰ نفر، یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که در بسیاری از موارد، نشانه های میگرن چشمی به دلیل وجود مشکلات دیگر می باشد.

علائم میگرن چشمی

با توجه به تعریف انجمن بین المللی سر درد، به این نوع میگرن، میگرن شبکیه نیز می گویند و علائم آن عبارتند از
مشکلات بینایی است که معمولا روی یک چشم تاثیر می گذارند. این مشکلات عبارتند از:

 • ایجاد نقاط کور در میدان دید شخص
 • کوری در چشم
 • از دست دادن بینایی می تواند در عصر میگرن شبکیه یا عارضه ای دیگر صورت بگیرد.

سردرد در میگرن چشمی معمولا تا ۷۲ ساعت طول می کشد. فرد دچار سر درد از موارد زیر رنج می برد:

 • درد روی یک سمت سر تاثیر می گذارد.
 • احساس درد در فرد گاهی متوسط ​​و گاهی بسیار شدید است.
 • هنگامی که فرد مشغول انجام فعالیت بدنی می باشد، درد شدید تر می شود.

علایم دیگر میگرن شبکیه عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت غیر معمول به نور یا صدا
 • علامت مهم و شاخص بیماری میگرن شبکیه، از دست دادن بینایی در یک چشم می باشد. میگرن مکرر موجب ایجاد مشکلات دید در نقاط کور در چشم فرد می شود.

علل ایجاد میگرن چشمی

طبق نظر کارشناسان، عامل مشخصی جهت ایجاد میگرن شبکیه وجود ندارد، اما برخی از عواملی که ابتلا به این بیماری را تشدید می کنند عبارتند از:

 • گرفتگی در رگ های خونی شبکیه چشم(یک لایه ی ظریف در پشت چشم وجود دارد.)
 • تغییراتی که در سراسر سلول های عصبی شبکیه چشم ایجاد می شوند، و گسترش می یابند.
 • افرادی که به میگرن شبکیه مبتلا هستند، در معرض خطر از دست دادن بینایی اند. با گذشت زمان، هنوز مشخص نشده است که استفاده از داروهای ضد افسردگی و یا داروهای ضد تشنج می توانند در جلوگیری از ابتلای فرد به نابینایی دائمی موثر باشند یا خیر.

میگرن شبکیه چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص میگرن چشمی، پزشک درباره ی علائم و نشانه های ایجاد شده در این بیماری در بدن شما، سوالاتی را از شما می پرسد. پزشک با پرسیدن این سوالات سعی دارد تا علائم این بیماری را از سایر بیماری های مشابه تمییز دهد و به تشخیص قطعی برسد. مواردی که ممکن است علائمی شبیه علائم بیماری میگرن شبکیه داشته باشند عبارتند از:

 • نابینایی یک طرفه: این کوری موقت به دلیل عدم رسیدن جریان خون به چشم صورت می گیرد. علائم این بیماری به علت انسداد در عروق چشم ایجاد می شوند. و در این حالت بینایی یک چشم به طور گذرا از دست می رود.
 • گرفتگی و اسپاسم در عروقی که وظیفه ی خون رسانی به شبکیه را دارند.
 • آرتریت سلول ژانت: این بیماری باعث التهاب عروق خونی می شود. این اتفاق می تواند منجر به مشکلات بینایی و کوری شود.
 • سایر مشکلات عروق خونی مرتبط با بیماری های خود ایمنی
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • بیماری هایی که موجب لخته شدن غیر طبیعی خون می شوند. این بیماری ها عبارتند از: بیماری سلول داسی شکل و پلی سیتمی، در بیماری سلول داسی، گلبول های قرمز به این شکل در می آیند؛ و توانایی حمل اکسیژن را از دست می دهند.

درمان میگرن چشمی

دارو های زیادی جهت درمان و پیشگیری از ابتلا به بیماری میگرن چشمی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال پزشکان به طور معمول داروهای زیر را جهت درمان این بیماری توصیه می کنند:

 • آسپیرین
 • داروهای مورد استفاده در درمان صرع، مانند والپوریک( والپروئکس سدیم ) یا توپیرامات
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند( آمی تریپتیلین ) و یا Pamelor( نورتریپتیلین )
 • مسدود کننده های بتا

درمان میگرن با طب سنتی

درمان میگرن با حجامتمتخصصان و درمانگران طب مدرن و طبيعی از شيوه‌های مختلفی برای درمان اين بيماری استفاده می كنند. در طب مدرن مصرف داروهای شيميايی و در شيوه‌های درمان طبيعی مانند طب سنتی و طب‌های مكمل،  استفاده از داروهای گياهی، ماساژ، فشاردرمانی و حجامت به بيماران توصيه می شود. برای آشنايی بيشتر با شيوه‌های درمان ميگرن، ديدگاه‌های 3 متخصص درمان‌های طبيعی را در اين زمينه جويا شديم.

حجامت چاره درد است

 حجامت يكی از شيوه‌های درمانی طب سنتی ايران است كه تاثير زيادی در روند درمان بيماری ميگرن دارد. در اين شيوه سموم موجود در عروق بدن كه به‌صورت راكد در رگ‌های خونی انباشته شده اند به سطح پوست منتقل می شوند و به اين ترتيب جريان گردش خون در رگ‌های سر به شكل بهتری انجام می شود. درمانگران و متخصصان طب سنتی، متناسب با شرايط بيمار و ويژگی هاي او حجامت خشك يا حجامت ‌تر را به بيمار توصيه می كنند. در حجامت خشك، درمانگر تنها با كمك بادكش به جابه جايی اخلاط و سموم انباشته شده در عروق خونی كمك می كند و به اين ترتيب موجب بهبود عملكرد جريان گردش خون در رگ‌های سر می شود اما در شيوه حجامت ‌تر كه با دريافت خون همراه است، درمانگران بعد از بادكش كردن با ايجاد شيارهای بسيار ظريف و سطحی بر بدن از بيمار مقدار كمی خون می گيرند و به اين ترتيب علاوه بر جابه جايی سموم در رگ‌ها به خروج آن‌ها از بدن نيز كمك می كنند. 

تسكين و كنترل سردرد با بادكش

قطعا تا امروز در مورد افراد مبتلا به ميگرن كه فعاليت‌های فيزيكی و ورزش موجب افزايش و تشديد سردردها آن‌ها می شود شنيده‌ايد. علت اين مسئله ترشح اسيد لاكتيك در سيستم گردش خون است. اسيد لاكتيك ممكن است به‌دليل اكسيداسيون بی هوازي، اختلالات عصبی، فعاليت‌های شديد ورزشی، فعاليت بدنی حين كار يا مصرف موادغذايی سرد مزاج كه طبع سردی دارند در بدن اين گروه ايجاد شود. ترشح شدن اين اسيد در جريان گردش خون موجب تحريك سيستم عصبی و تحريك عضلات شده و احساس درد و فشار را در ناحيه سر بيماران مبتلا به ميگرن افزايش می دهد. در حقيقت با ترشح اين اسيد دردهای ناحيه سر در اين بيماران تشديد می شود. در اين حالت متخصص طب سنتی می تواند با تجويز حجامت كمك كند اين اسيد به واسطه جريان گردش خون و از طريق كبد از بدن دفع شود بنابراين حجامت می تواند به تسكين سردردها پرداخته و روند درمان بيماری را تسريع بخشد.

درمان اسپاسم‌های عروق برای مبتلايان به ميگرن 

درمانگران شيوه درمانی يومی هو‌تراپی  يكی از شيوه‌های درمانی رايج در كشورهای آسيايی از قبيل چين بر اين باورند كه اسپاسم‌ها و انقباض‌های عروق پس سر و پشت گردن است كه موجب بروز درد در بيماران مبتلا به ميگرن می شود. اين درمانگران معتقدند، اين انقباض‌ها و اسپاسم‌ها مانع از خونرسانی صحيح به مغز می شوند و اين مسئله موجب بروز سردرد می شود. از ديدگاه شيوه درمانی يومی هوتراپی نرسيدن خون به عروق مغز به‌دليل تجمع رسوبات در رگ‌ها و عروق خونی انجام می شود كه با ماساژها و تكنيك‌هايی كه درمانگران يومی هو تراپی بر بدن بيمار انجام می دهند به درمان او كمك می كنند. اين درمانگران با كاركردن روی عضلات خار مهره‌ای و چنبره‌ای گردن به حركت رسوبات و تخليه آنها از بدن كمك می كنند. به اين ترتيب رسوباتی كه در عروق بدن جمع شده است با كمك ماساژ و همراه گردش خون به كليه‌ها هدايت شده و از طريق ادرار دفع می شود. با دريافت اين ماساژها بيمار به مرور سلامت خود را به دست می آورد. نكته‌ای كه بايد به آن توجه كرد اين است كه تخليه اين رسوبات از بدن موجب تغيير رنگ ادرار و بدبو شدن آن می شود بنابراين بيماران نبايد از اين مسئله ترسی داشته باشند چرا كه خروج موادسمی و رسوبات ناسالم از بدن است كه موجب تغيير در رنگ و بوی ادرار شده است.

فاصله‌ حملات ميگرن را افزايش دهيد

 از آنجا كه حملات ميگرن و دردهای آن موجب انزوای بيمار در محيط‌های خلوت، تاريك و بدون سرو صدا می شود، به مرور می تواند تاثير مخربی بر روحيه و زندگی او داشته باشد.  بنابراين درمانگران يومی هو تراپی با كمك تكنيك‌های خاص خود در نقاط خاصی از بدن كه روی سر، پشت گردن و در برخی ديگر از نقاط بدن قرار دارد فواصل حمله‌های ميگرن را در بيمار افزايش می دهند.  به اين ترتيب بيماری كه در ماه 3 بار دچار حمله ميگرنی می شده، می تواند با كمك اين شيوه‌ها فواصل اين حمله‌ها را افزايش دهد.  خوشبختانه علاوه بر تكنيك‌هايی كه حتما بايد توسط درمانگران روی بيمار انجام شود تكنيك‌های خانگی نيز وجود دارد كه اجرای اين تكنيك‌ها در منزل می تواند به بهبود بيماران مبتلا به ميگرن كمك كند.

تسكين سردرد با ماساژ ژاپنی

 ماساژهای ژاپنی به‌ويژه ماساژ شياتسو از جمله شيوه‌های درمانی طبيعی در جهان است كه برای درمان بيماری هاي بسياری از قبيل بيماری های مفصلی، بيماری های دستگاه گوارش و انواع سردردها مورد استفاده قرار می گيرد. درمان ميگرن و سردردهای ناشي از آن نيز از جمله مواردی است كه با كمك تكنيك‌های ماساژ ژاپنی قابل درمان است. در اين شيوه كه براساس طبيعت انسان و عكس‌العمل‌های طبيعی انسان در شرايط درد و بحران برنامه‌ريزی شده، درمانگران با در نظر گرفتن شرايط بيمار به ارائه ماساژهای ويژه به بيماران می پردازند. به‌عنوان مثال شرايط سردرد را درنظر بگيريد، بسياری از مردم در اين شرايط به‌طور ناخودآگاه دست‌های خود را به سمت شقيقه‌ها می برند و اين ناحيه را ماساژ می دهند. درمانگران شيوه درمانی شياتسو نيز براساس همين اصل به درمان بيماران خود می پردازند. در اين شيوه تكنيك‌هايی برای عموم مردم وجود دارد كه با تكرار آن‌ها در منزل می توان به درمان ميگرن و تسريع روند درمانی آن كمك كرد. 

با اين روش  درد را مغلوب كنيد 

يكی از بهترين روش‌های ماساژ شياتسو برای درمان و تسكين ميگرن و سردردهای ناشی از آن اين است كه از انتهای بند اول انگشت و ابتدای بند دوم انگشت به ماساژ شقيقه‌ها، پيشانی و سر بيمار بپردازيد. در اين مرحله كافی است با كمك انگشتان به‌صورت دايره وار نقاط مختلف سر را ماساژ دهيد و به اين ترتيب به كاهش سردردها و درمان ميگرن كمك كنيد.

سردرد های میگرنی و زالو درمانی

سردرد میگرنی و زالو درمانیسالانه میلیون ها نفر از میگرن رنج می برند٬ در واقع٬ از هر صد نفر یازده نفر سردرد را تجربه کرده اند و یا مبتلا به میگرن هستند. همچنین گفته می شود میگرن یکی از علل پایین آمدن تمرکز و بهره وری فرد در محل کار است. دردهای میگرنی معمولا انقدر شدید هستند که فرد به سختی میتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. علت دقیق سردردهای میگرنی هنوز مشخص نیست، اگر چه عده ای از متخصصین آن را  تغییر در وضعیت رگ های خون رسان به مغز میدانند. با زالو درمانی میتوان مشکل خون رسانی به مغز را تا حدود زیادی رفع کرد. زالو ها موجودات فوق العاده ای هستند. بسیاری افراد زالو را موجودی چندش آور و وحشتناک میدانند و علت ان این است که خواص ان را نمیدانند. میتوان گفت زالو یک موهبت الهی است.

مکانیسم اثر زالو بر میگرن

 یک تئوری وجود دارد که میگوید علت میگرن لخته های کوچک خونی است که در قلب ایجاد میشود  و سپس به مغز مسافرت میکند و باعث مختل شدن جریان خون به مغز و در نتیجه ایجاد علائم میگرن از جمله  سر درد یکطرفه ٬ ترس از نور و تهوع میشود. همانطور که گفته شد، ماده موجود در زالو به نام Hirudin  یک ضد انعقاد قوی است و باعث حل شدن لخته ها و رقیق شدن خون میشود و خونرسانی به مغز را تسهیل میکند و در نتیجه سر درد درمان میشود. مزیت زالو نسبت به درمانهای دارویی این است که زالو بر خلاف بسیاری از داروها عوارض جانبی طولانی مدت ندارد و کاملا امن است. معمولا داروهای مسکن نوعی مخدر هستند و میتوانند اعتیاد آور باشند و همچنین در طولانی مدت بدن نسبت به انها مقاومت پیدا کرده و برای اثر بخشی بهتر باید دوز داروها را افزایش داد که این کار باعث مسمومیت دارویی و عوارض جبران ناپذیری خواهد شد. این جانور برای اینکه درد حاصل از گزش را بر روی بدن میزبان خود کم کند از خود ماده ای ترشح میکند که محل گزش بی حس شود همین ماده وارد بدن فرد شده و به نوعی اثر تسکینی ایجاد میکند و بسیار دیده شده اند افرادی که سردردشان در همان لحظه زالو درمانی تسکین یافته است.

سخن آخر : همان‌طور که گفتیم درمان میگرن فراتر از تسکین یک سردرد ساده است. از آنجا که این نوع سردرد عارضه‌ی پیچیده‌ای است، باید با چندین ابزار مختلف یا ترکیب آنها برای درمان سریع و مؤثر آن تلاش کنید. با به‌ کارگیری روش‌هایی که با هم مرور کردیم می‌توانید سردرد خود را مدیریت کنید و بهترین برنامه‌ی درمانی ممکن را برای آن در نظر بگیرید.

منبع :| راستینه | دکتر مومن زاده | برترین ها | نمناک | تبیان | سلامت نیوز | بیتوته | بازدهپارسه گرد | شفاجو | مجله کیوی | بازده | دکتر سلام | دکتر سلام | بیتوته | سلامت نیوز | بیتوته | دکتر قلب | قلب سالم | یو طب | برترین ها | زالو درمانی | چطور

افزودن دیدگاه جدید

نمایش دیدگاه ها
M.J
دیدگاه: 
درود بر شما. کامل و عالی توضیح دادید. ممنون