.

مصرف داروی ضد حساسیت در دوران بارداری

مصرف داروی ضد حساسیت در دوران بارداری

درمان حساسیت و آلرژی در دوران بارداری به دلیل مخاطراتی که ممکن است برای جنین داشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب در این مورد توضیحاتی داده شده است.
درمان حساسیت و آلرژی در دوران بارداری به دلیل مخاطراتی که ممکن است برای جنین داشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب در این مورد توضیحاتی داده شده است.

آیا استفاده از داروهای ضد آلرژی در دوران بارداری مجاز است؟

ممکن است که آنتی هیستامین ها برای درمان علائم چشمی و بینی مربوط به رینیت و کونژنکتیویت آلرژی فصلی یا دائمی خارش کهیر و اگزما و نیز به عنوان درمان کمکی برای واکنش های آلرژیک نظیر آنافیلاکسی (شوک آلرژیک) در دوران بارداری مفید باشند.

فواید استفاده از این داروها در زمان بارداری به غیر از موارد آنافیلاکسی های تهدید به مرگ بایستی در مقابل خطرهای آن برای جنینسنجیده شود ولی به این دلیل که علائم حاصل از بیماری ممکن است شدیداً روی تغذیه خواب و خلق و خوی مادر تأثیر بگذارند و نیز از آنجا که رینیت کنترل نشده می تواند زمینه را برای بروز سینوزیت مستعد نموده و یا موجب تشدید آسم شود.

ممکن است استفاده از آنتی هیستامین ها در این دوره موثر باشد بر اساس مطالعات انجام شده روی حیوانات از چندین سال قبل استفاده از داروهای کلرفنیرامین, تری فینل آمین و دی فن هیدرامین در دوران بارداری مفید گزارش شده است ولی در کل کلرفنیرآمین ترجیح دارد و انتخابی است.

بزرگ ترین عارضه این داروها ایجاد خواب آلودگی در تعدادی از بیماران است. در خصوص آنتی هیستامین های جدیدتر بدون عارضهخواب آلودگی اگر چه عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است تجارب موجود در انسان نیز محدود است.

برخی از این داروها عبارت اند از:

در صورتی که این داروهای قدیمی تر خواب آلودگی شدید ایجاد کنند استفاده از لوراتادین و قرص سیتریزین توصیه می شود. استفاده از ضداحتقان ها (دکونژستان ها) ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. افشانه بینی اکسی متازوفین سالم ترین دارو از این گروه است زیرا با وجود ورود به گردش خون کمترین غلظت را خواهد داشت درحالی که سایر افشانه های بینی پس از مصرف نسبتاً طولانی منجر به احتقان راجعه در بینی شده و گرفتگی آن را نشدید می کنند. در صورت لزوم استفاده از این داروها بایستی بسیار محدودشده و تنها به مدت کوتاه حداکثر سه روز متوالی مصرف شود.

اگر چه سالیان بسیاری است که از بسودوافدرین استفاده می شود و تجارب فراوانی نیز در خصوص این دارو وجود دارد ولی گزارش های اخیر حاکی از بروز اختلالات مادرزادی به صورت نقص دیواره شکمی نوزادان به دنبال استفاده مادر از این دارو است. استفاده از ضداحتقان ها در سه ماهه اول بارداری تنها بایستی محدود به مواردی باشد که علائم مادر با سایر داروها برطرف نمی شود بر اساس اطلاعات موجود استفاده از پسودوافدرین مفیدتر از فنیل افرین و فنیل پروپانولامین است.

در هر بیمار که علائم حساسیت بینی بیشتر از چند روز ادامه داشته باشد استفاده از افشانه های بینی ضد التهابی نظیر کرومولین (nasacrom) بکلومتازون (beconnase, vancenase) کورتیکوستروئید توصیه می شود استفاده از این داروها باعث تخفیف علائم شده و نیاز به استفاده از داروهای خوراکی را کاهش می دهد تجارب فراوانی در استفاده طولانی مدت از این داروها وجود دارد.
در خصوص افشانه های جدیدتر کورتیکوستروئیدی نظیر تریامسینولون و فلوتیکازون ودسونید وفلونیزولید و مومتازون و استفاده از آن در دوران بارداری تجاربی وجود ندارد اگر چه جذب آن ها به داخل خون به قدری ناچیز است که به نظر نمی رسد خطری ایجاد کند.

منبع : نمناک

افزودن دیدگاه جدید

نمایش دیدگاه ها

کلینیک روانشناسی ندای امید

مشاوره کودک، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره نوجوان، زوج درمانی