گفتار درمانی کودک سه ساله

گفتار درمانی کودک سه ساله

اختلالات گفتاری کودکان یکی از مسائلی است که به دلیل نا آگاهی والدین در سال های آتی زندگی کودک موجب افسردگی، دور ماندن کودک از جامعه، عدم شکوفا شدن رشد و استعداد و افزایش هزینه های درمان فرد می شود.
در بعضی کودکان سه سال دیده شده که در موقع صحبت کردن واضح و درست حرف نمی زنند. برای اینکه دیگران متوجه منظور صحبت های کودک شوند، والدین باید آن را معنی کنند. پیشنهاد می شود در صورت مشاهده این علائم، برای درمان کوتاهی نشود.

فهرست مطالب
در صورتیکه به بخشی از محتوا نیاز یا علاقه دارید بر روی عنوان مربوطه در فهرست زیر کلیک نمایید تا به همان بخش منتقل شوید.

 

خدمات گفتار درمانی برای کدام کودک ضروری است؟

وقتی که کودک به سن یک سالگی رسید، آغاز حرف زدن او به شکل تک کلمه ای خواهد بود. با بزرگتر شدن و رسیدن به سن یک سال و نیم، کلمات بیشتری در گفتار به کار می برد. دو سالگی سنی است که یک کودک می تواند جملات دو کلمه ای را بیان کند. با رشد کودک کلمات و جملاتی که به کار می برد، افزایش می یابد‌.

از نظر روانشناسی کودک، رشد زبانی کودک در هر سنی با علائمی قابل درک است. والدین حتما باید با توجه به این علائم متوجه شوند که کودک دچار مشکل گفتاری شده است. به طور مثال کودکی که به سن دو سالگی رسیده است ولی حتی نمی تواند تک کلمه نیز بگوید، حتما باید توسط متخصص درمانگر ویزیت شود.

پدر و مادر کودک تاثیر زیادی در رشد زبان و گفتار کودک دارند. نقش اطرافیان کودک بر نحوه صحبت کردن او بر کسی پوشیده نیست.

پرورش زبان کودک سه سال

یک کودک با سن سه سال، از زبان برای رسیدن به هدف های مختلف استفاده می کند. در سه سالگی، کودک بیشتر برای توضیح و اظهار نظر از کلمات بهره می گیرد. (مثلا من یک ماشین آبی دارم).

کودک در این سن قادر است که رابطه بین اشیا را توضیح دهد.

حتی می تواند از حروف اضافه همچون کنار، زیر و بالا، برای توضیح مکان ها و اطراف استفاده کند.

در بیان احساسات و حالات منفی نیز توانا می شود. 

گفته شده که کودکانی که در سن سه سالگی قرار دارند، می توانند در روز ۴۰۰ سوال مختلف بپرسند.

تعریف یک داستان یا حادثه با استفاده از چندین جمله کنار هم، از دیگر توانایی هایی است که کودک در این سن به آن دست پیدا می کند.

در موارد بسیاری دیده شده کودک در سن سه سالگی، با استفاده از زبان در حد نیاز به توضیح بازی های تخیلی که انجام داده می پردازد. وقتی کودک سه ساله می شود، کلماتی که می تواند استفاده کند به ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ کلمه می رسند.

او به کلمات در این سن علاقه فراوان دارد. از ۳ تا ۵ جمله در سه سالگی کودک می تواند در گفتار خود به کار ببرد. یک کودک سه سال قادر به پاسخ گویی سوالات ساده بوده و می تواند اسم و فامیل خود را به راحتی بیان کند.

در این سن, اشکال در تلفظ کلمات دیده می شود. زمانی جای نگرانی است که نیمی از کلماتی که کودک می گوید دیگران متوجه نمی شوند. در این صورت بحث درمان بسیار جدی باید پیگیری شود.

کمک والدین به گفتار درمانی کودک سه سال

 

پدر و مادر کودک تاثیر زیادی در رشد زبان و گفتار کودک دارند. نقش اطرافیان کودک بر نحوه صحبت کردن او بر کسی پوشیده نیست.

نوع کلمات و گفتاری که دیگران انتخاب می کنند ممکن است باعث الگو گفتاری کودک شوند. برای کمک به ارتقا گفتار کودک والدین می توانند در زمان انجام امور با او حرف بزنند و برای او کتاب های متناسب با سن بخوانند.

همانطور که گفته شد کودک سه ساله عاشق حرف زدن است، والدین با توجه به این نکته می توانند با حوصله و صبر به حرف های کودک گوش دهند. گوش کردن با تمرکز باعث رشد باورها و نگرش های کودک می شود.

راه دیگر این است که حتما درباره موضوعات مختلف از کودک نظر خواهی شود و به پاسخ او توجه کرد. زمانی که والدین به حرف های کودک توجه کنند کودک اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند.

گفتار درمانی کودک سه ساله

پرسیدن سوال از کودک باعث تقویت مهارت فکر کردن می شود. ابتدا می توان از سوالات کوتاه که پاسخ بله و خیر دارند شروع کرد، سپس سوالاتی پرسید که نیاز به توضیح بیشتری دارند.

مثال:  یک داستان درباره حیوانات برای او بخوانید و از او سوالاتی همچون موارد زیر بپرسید:

  • دام بخش از داستان را دوست داشتی؟
  • کدام حیوان قوی تری بود؟
  • اگر جای قهرمان داستان بودی چه میکردی؟
  • این سوالات باعث می شود کودک بیشتر حرف بزند.

منبع: کودک سان

افزودن دیدگاه جدید

نمایش دیدگاه ها

کلینیک تخصصی روانشناسی پندارنیک

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی