درمان افسردگی با استفاده از داروهای گیاهی

درمان افسردگی با استفاده از داروهای گیاهی

در این مطلب در مورد درمان افسردگی با استفاده از گیاهان دارویی مانند سنبل الطیب, زعفران, بادرنجبویه, علف چای و دمنوش های ترکیبی می خوانید
امروزه استفاده از گیاهان دارویی در درمان بسیاری از بیماری های روحی و جسمی تایید شده است. افسردگی نیز مستثنی نبوده و می توان حالات خفیف تا متوسط بیماری و علائم خاص آن را به کمک بعضی گیاهان درمان کرد.

افسردگی یکی از رایج ترین مشکلات روان آدمی است که گاهی طیف وسیعی از مردم را مبتلا می کند و در جامعه ای که بر عکس بیماریهای جسمی، برای درمان بیماریهای روانی از مراجعه به روانپزشک خودداری می شود، استفاده از گیاهان دارویی گزینه مفیدی پنداشته می شود.

سنبل الطیب آرام بخش

سنبل الطیب آرام بخشاین گیاه دلهره، تشویش و نگرانی را تا حد زیادی از بین می‌برد و جایگزین خوبی برای قرص‌ها و داروهای آرام‌بخش است. معالج تمام حالات عصبی، سرگیجه، ناآرامی‌های عصبی، ضدترس شبانه اطفال و آرام‌بخش بسیار خوبی برای کارهای فکری زیاد است.

سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید و طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است و عطر آن پس از خشک شدن، بیشتر می‌شود. بوی مطبوع این گیاه به قدری است که گربه آن را از فواصل دور هم تشخیص می‌دهد و به طرف آن می‌رود؛ به همین علت، به این گیاه علف گربه نیز می‌گویند.

سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود زیرا حرارت بالا تمام اثر دارویی آن را از بین می‌برد و تاثیر دارویی ریشه تازه این گیاه، 3برابر خشک شده آن است.

زعفران شادی آور

زعفران شادی آورزعفران به عنوان یکی از ارزشمندترین گیاهان در همه جای دنیا شناخته شده است که حاوی کاروتنوئیدها ازجمله پروویتامین A است و در درمان گیاهی افسردگی به کار می‌رود. زعفران خاصیت ضد افسردگی و همچنین تسکین درد و ضدالتهابی دارد. به علاوه در رفع مشکلات جنسی مربوط به افسردگی نیز تاثیر گذار است.

با توجه به اینکه مواد معطر گیاه در حالت پودر شده، بسیار سریع‌تر از پودر نشده آن تبخیر می‌شود پس بهتر است زعفران را تا موقع مصرف پودر نکنید یا در صورت پودر کردن، در ظرف دربسته نگهداری کنید. از مضرات زعفران این است که روی سیستم تولید مثل اثر دارد؛ بنابراین زنان حامله باید از خوردن زیاد آن اجتناب کنند. در ضمن خوردن زیاد زعفران برای کلیه‌ها مضر است و اشتها را نیز کم می‌کند.

علف چای یا گل راعی

علف چای یا گل راعیدر حال حاضر، یکی از بهترین داروها برای درمان گیاهی افسردگی علف چای است. علف چای در درمان افسردگی‌های خفیف عصبی همچون افسردگی‌های دوران یائسگی و درمان خستگی‌های عصبی موثر است. خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده است.

این گیاه مورد مطالعه بسیاری از تحقیقات علمی بوده و با داروهای شیمیایی درمان افسردگی مقایسه شده است. گل چای حاوی مقادیر بالای محرک‌هاست که عملکرد آن مانع از غلبه سروتونین، دوپامین، نورآدرنالین و گابا (مهم ترین ناقل عصبی بازدارنده سیستم عصبی مرکزی) می‌شود. همچنین موجب سطح سلامت این ناقل‌های عصبی نیز خواهد شد. یکی دیگر از تاثیرات این گیاه افزایش مقدار ملاتونین؛ ناقل عصبی خواب است.

عوارض جانبی به ندرت ممکن است دیده شود اما به هر حال امکان آن وجود دارد که مشکلات گوارشی و حساسیت نسبت به نور خورشید ایجاد کند. همچنین به تداخل دارویی نیز دقت داشته باشید و در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد خون،‌ بعضی قرص‌های ضد بارداری،‌ داروهای ضد افسردگی و... حتما باید با پزشک مشورت کرد.

بادرنجبویه و درمان سنتی افسردگی

بادرنجبویه و درمان سنتی افسردگیبادرنجبویه داروی مورد علاقه پزشک بزرگ ایرانی، ابوعلی‌سینا بودکه جهت تقویت قلب و انبساط روح تجویز می‌کرده است. استفاده از این گیاه به عنوان یک داروی ضد افسردگی تا قرن هفدهم ادامه داشت، در این زمان کولپپر، گیاه پزشک بریتانیایی اعلام کرد که این گیاه تمام ناراحتی‌ها و افکار ناملایم را که ناشی از بیماری مالیخولیایی و صفرای سیاه است از مغز بیرون می‌کند.

آزمایش‌های جدید بر روی حیوانات آزمایشگاهی تایید می‌کند که اثر آرام بخشی بادرنجبویه به این علت است که گیاه همانند یک داروی مسکن بر روی دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند. گیاه پزشکان و عطاران، روغن بادرنجبویه را برای از بین بردن افسردگی، نگرانی، بی قراری و سردردهای عصبی تجویز می‌کنند.

درمان افسردگی با غذاهای خوشمزه

درمان افسردگی با غذاهای خوشمزهاز دیدگاه طب سنتی برخی از غذاها برای رفع غم و اندوه، افسردگی و وسواس بسیار مفید است؛ مانند: گوشت گوسفند زرده تخم‌مرغ نیم‌برشت (عسلی) شیر فرنی شیربرنج سوپ جو، بوییدن و خوردن سیب مخصوصاً سیب گلاب، دمنوش "به"، شربت تخم بالنگو همراه با گلاب و زعفران، مصرف دمنوش اسطخودوس بسیار خوب است.

گیاهانی همچون زعفران و اسطوخودوس می‌توانند مغز و قلب را تقویت کرده و حالات روحی فرد را تسکین بخشند اما تا زمانی که عامل این بیماری در فرد درمان نشود این درمان‌‌ها به تنهایی جوابگو نخواهد بود.

یکسری میوه‌ها و گیاهان وجود دارند که در کنار درمان بیماری می‌توانند کمک کننده باشد. ساده‌ترین آن‌ها «سیب» است بو کردن سیب شادی‌آفرین است. همچنین میوه «به» به تقویت قلب مغز و حالات روحی کمک می‌کند؛ «سیب و به» را رنده و خشک کرده و به عنوان چای دم کنید؛ این کار به تقویت اعصاب و کاهش افسردگی کمک کند.

درمان افسردگی با بوی خوش

درمان افسردگی با بوی خوشیکی از مهمترین چیزهایی که قلب را تقویت می‌کند, استفاده از بوهای خوش است. بقراط می‌فرماید اگر خواستیم بیماری را از غذا منع کنیم یا مصرف غذا را در فرد کم کنیم, می‌توانیم به او بوهای خوش برسانیم و آن را به این وسیله تقویت کنیم.

گلاب بسیار مقوی قلب و سیستم عصبی است. بهتر است که در محیط اسپری شود.

همچنین بوهای معتدل مثل مریم و نرجس برای تقویت قوا بسیار مفید است. باید گفت که بوی خیار و لیمو مقوی قوای نفسانی است و قوای مغزی است.

جینسینگ آرام بخش

جینسینگ آرام بخشگیاهی آرامش بخش است که برای مشکلات شناختی مرتبط با افسردگی نیز بسیار مفید خواهد بود.

روغن بابونه

روغن بابونهبسیار آرام بخش و ضد استرس است و برای رفع شوک‌های عصبی تاثیرگذار است.

گیاه ولیک یا خفچه

در درمان حالات افسردگی مرتبط با یائسگی و مشکلات خواب موثر است.

گل ساعتی و بادرنجویه

برای اضطراب توصیه می‌شود.

زیرفون

اگر صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید از زیرفون کمک بگیرید. این گیاه در مقدار کم نیز مفید بوده و برای هیچ کس منع مصرف نداشته و برای کودکان نیز از سن 6 سالگی به بعد قابل مصرف است.

دمنوش های ترکیبی برای درمان افسردگی

دمنوش های ترکیبی برای درمان افسردگی1. نوشیدنی‌هایی که به عنوان درمان گیاهی افسردگی استفاده می‌شوند در عین آرامبخش بودن نباید بیمار را کسل و بی‌رمق سازند. برای این منظور دو نوع چای مخلوط توصیه می‌شود، می‌توانید آنها را در طی روز بنوشید بدون آن که خللی در قدرت تمرکزتان در محل کار یا در هنگام رانندگی به وجود آید.

چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی و رازک

مواد لازم: برگ بادرنجبویه ۲۰ گرم، گل راعی ۲۰ گرم، رازک ۵ گرم

چای مخلوط بادرنجبویه، گل راعی وسنبل الطیب

مواد لازم: برگ بادرنجبویه ۲۰ گرم، گل راعی ۲۰ گرم، ریشهٔ سنبل الطیب ۱۰ گرم، گل پنیرک ۱۰ گرم،

طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری از هر مخلوط گیاهی را با ۲ لیتر آب جوش در ظرف در بسته به مدت ده دقیقه دم کنید و از صافی بگذرانید. در یک دوره درمانی حدود شش هفته هر روز صبح و ظهر یک فنجان چای شیرین نشده را به صورت جرعه جرعه بنوشید.

2. مشکل افرادی که دچار اختلالات خواب و افسردگی هستند این است که آنها شبها قادر به استراحت و تمدد اعصاب نیستند و با ترس و نگرانی به تختخواب می‌روند. آنها معتقدند که نمی‌توانند بخوابند و اغلب ساعات متمادی در تخت بیدار می‌مانند. اکثر این افراد تنها زندگی می‌کنند. این چای مخلوط به خواب رفتن این بیماران را آسان‌تر می‌سازد.

چای مخلوط سنبل الطیب و گل راعی

مواد لازم: ریشه سنبل الطیب ۲۰ گرم، گل راعی ۲۰ گرم، برگ بادرنجبویه ۱۰ گرم، گیاه گل ساعتی ۱۰گرم

طرز تهیه و روش مصرف: دو تا سه قاشق چایخوری از مخلوط گیاهی را در۱/۴ لیتر آب سرد بریزید، گاهی آن را هم بزنید و پس از دوازده ساعت از صافی رد کنید. چای را تا دمای مناسب برای نوشیدن گرم کنید و با یک قاشق چایخوری عسل شیرین نمایید. یک ربع قبل از خواب یک فنجان از آن را بنوشید. (افراد مبتلا به دیابت نباید چای را شیرین مصرف کنند).

کلام آخر

کلام آخر

درمان گیاهی افسردگی برای درمان افسردگی‌ خفیف و متوسط مناسب است ولی برای درمان افسردگی شدید بهتر است به روانشناس و روانپزشک مراجعه شود تا با ترکیبی از درمان‌های دارویی و روان‌درمانی درمان صورت گیرد.

منبع: ستاره | الودکتر| های دکتر

افزودن دیدگاه جدید

نمایش دیدگاه ها